REKLAMA

VAT w wysokości 23% pozostaje do 2016 roku

2013-08-30 05:20
publikacja
2013-08-30 05:20

Podatek VAT zostanie na podwyższonym poziomie 23 procent do 2016 roku. Taka propozycja znalazła się w opublikowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż powiedziała, że usunięta zostanie też groźba wzrostu podatku. Zniknie zatem przepis zakładający automatyczne podniesienie VAT-u, jeśli dług publiczny przekroczy poziom 55 procent PKB, czyli tak zwany drugi próg ostrożnościowy.

VAT nie rośnie, VAT zostaje na podwyższonym poziomie

Dotychczasowe brzmienie ustawy o podatku VAT uzależniało jego stawkę w kolejnych latach od przekroczenia relacji 55% PKB i długu publicznego. Obecna propozycja zmiany ustawy jest niczym innym, jak tylko technicznym wdrożeniem zapowiadanej już dawno stabilizacji podatku na szczeblu 23% (odpowiednio podwyższonym o jeden punkt procentowy w przypadku stawek obniżonych).

Zmiana była znana już 30 kwietnia 2013 r., a zatem 4 miesiące temu, w momencie przyjęcia przez Radę Ministrów Wieloletniego Planu Finansowego na lata 2013 – 2016. Powyższa stabilizacja, jak wskazuje plan, spowodowana jest koniecznością ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego, jak również słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych ograniczających wzrost polskiej gospodarki.

Zaproponowana nowelizacja w żaden sposób nie wpływa na rynek oraz na dochody gospodarstw domowych w tym znaczeniu, że stabilizuje obecne obciążenia fiskalne i nie obniża ich, ani nie podwyższa. Propozycja pozwala zatem być pewnym wysokości obciążeń podatkiem od towarów i usług przez najbliższe 3 lata.

Dlaczego będą rosły stawki podatku od towarów i usług?

Od 2011 roku obowiązuje 23-procentowy VAT. Wcześniej podatek wynosił 22 procent, ale został podniesiony z powodu trudnej sytuacji gospodarczej. Wyższy VAT miał obowiązywać do końca tego roku, ale kilka miesięcy temu minister finansów poinformował, że konieczne jest utrzymanie go na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas.

Piotr Szulczewski, Bankier.pl
na podst. IAR

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~Grey_82
Krzywa Laffera mówi coś tym- koń by się uśmiał- ekonomom? Di pracy w kopalniach, hutach i w rolnictwie a nie za gospodarkę i finanse się brać!!
~K.Kornatowicz
Kiedy napiszecie o podniesieniu VAT aż o 15 % rękodzielnikom w bieżącym roku ? Tu też sprostytuowane media mają zakaz ujawniania prawdy ? Przecież takie barbarzyństwo wyniszczy tym biedakom ich warsztaty pracy . Co , mają być tańsi niż niewolnicy azjatyccy ?! TO JEST TA GOSPODARKA RYNKOWA ?!!!
~Obywatel Polski
ale Grekom wyslaliśmy pomoc finansową. Nikt nas Polakow nie pytał , czy chcemy.
~stary
Czekam aż pan premier weźmie za tę obietnicę Osobistą Odpowiedzialność. Oznaczać to bedzie że VAT podniosą (na chwilkę tylko) juz w przyszłym roku.
~agnes
a potem do 2019 itd. Tak wygląda obietnica obniżenia podatków - kłamstwo PO wynikajace z socjalnych bzdurnych wydatków. Gowin w jednym ma rację - charakter PO się zmienił. Teraz w Polsce są jedynie partie socjalne.
~kjll
KTO WG WAS POWINIEN BYĆ U WŁADZY? nie interesują mnie obrażania innych obecnych czy przeszłych. proszę o konkretną odpowiedź w jednym zdaniu , zawierającą tylko nazwę partii i nic więcej...
KTO? DZIŚ? ( pytam bo ja nie widzę żadnej partii na którą obecnie oddałbym głos, może mi pomożecie? więc chyba wybiorę palikota...)
~azaz
Jeszcze raz POpaprańcy pokazali ile warte są ich zapewnienia i obietnice ! Teraz można oficjalnie nazywać ich OSZUSTAMI !
~zefir
Krótko mówiąc najpierw było rządowe kłamstwo,zaś teraz dorabia się uzasadnienie kłamstwa.
~zadowolony
A ja prowadzę jednoosobowa działalność gospodarczą i cieszę się że dostanę więcej vatu i więcej z odliczenia vatu. Pozdrawiam wszystkich zrzędzących którzy nie potrafią nic poza krytyką czegoś czego nie rozumieją. Pomyślcie jak to wykorzystać że podatki są wyższe a nie narzekajcie i siedźcie na d.
~Tusku
...podatek VAT w POlsce powinien wynosić co najmniej 33% ....i dochodowy nie mniejszy jak 33% ....wtedy byłoby dobrze ,...........wszystkim przy korytach ,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki