Unia karze surowo

W pierwszym półroczu Komisja Europejska nałożyła rekordowe kary za uczestnictwo w porozumieniach kartelowych. Jak na tym wypada Polska? opisuje piątkowa "Rzeczpospolita".

(fot. simpson33 / YAY Foto)

Od początku roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał przedsiębiorców za praktyki ograniczające konkurencję łącznymi karami w wysokości niespełna 0,4 mln zł. To niewiele w porównaniu z poziomem 3,7 mln zł, jaki przypada na cały miniony rok - informuje "Rzeczpospolita".

Zdaniem gazety, to właśnie Unia najsurowiej karze za zmowy cenowe. W pierwszym półroczu nałożone przez nią sankcje za uczestnictwo w porozumieniach kartelowych wyniosły 1,1 mld dol. - wynika z raportów międzynarodowej Kancelarii Allen & Qvery.

Jak podaje "Rz", w zestawieniu z globalnymi statystykami, wysokość kar nakładanych na Polskę jest niska. Eksperci są jednak dalecy od hurraoptymizmu. Podkreślają, że byłoby naiwnością sądzić, że polscy przedsiębiorcy czują naturalny wstręt do karteli. Przykład często obserwowanych porozumień ograniczających konkurencję np. w sektorze zamówień na realizację robót budowalnych pokazuje, że tak nie jest, bo - jak czytamy - na polskim rynku porozumienia mają znacznie mniejszy wymiar wartościowy, stąd i rozmiar sankcji jest nieporównywalnie niższy od tych, które stosuje np. KE.(PAP)

flo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 12 waldkowski

W Polsce firmami molochami budowlanymi są Hohtiff i Strabag. To kogo miały by obciążać kary ? Z punktu widzenia Róży Thun to pewnie Polskę :)

! Odpowiedz
12 8 ~John

Diplomacy doesn't work on Kaczynski. Tusk is wasting his time. Sanctions are now imminent.

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 10 ajwaj

UIE gryzie reke co ja karmi?
Nielogiczne :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil