Startuje "300+" i polowanie na naiwnych

2018-07-02 08:05
publikacja
2018-07-02 08:05

Ministerstwo Rodziny ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod instytucje realizujące świadczenie „Dobry start”, czyli 300 zł dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny.

Od 1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków w programie „Dobry start” (zobacz: jak uzyskać świadczenie "Dobry start" - 300 zł na dziecko). Jednocześnie na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pojawił się komunikat, w którym resort przestrzega przez oszustami podszywającymi się pod instytucje realizujące świadczenie.

Startuje "300+" i polowanie na naiwnych / fot. Dariusz Gorajski / FORUM

Jak informuje ministerstwo, w celu usprawnienia procedur każda osoba ubiegająca się o świadczenie z programu „Dobry start” może złożyć wniosek online, a świadczenie będzie przyznawane bez wydawania decyzji administracyjnej. Będzie ona wydawana wyłącznie w przypadku odmowy przyznania 300 zł dla ucznia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

Osoby zainteresowane mogą informacje o przyznaniu świadczenia odebrać osobiście w odpowiednich urzędach, jednak resort podkreśla, że jej nieodebranie nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu „Dobry Start”.

Na fali wniosków w programie „Dobry start” Ministerstwo Rodziny przestrzega przed oszustami, dla których jest to kolejna dogodna okazja, aby podszywając się pod instytucje państwowe, wyłudzić pieniądze bądź wrażliwe dane. W komunikacie czytamy:

„Ministerstwo Rodziny zaleca ostrożność i przestrzega przed oszustami. Ci bowiem mogą podszywać się pod instytucję gminną lub powiatową, wysyłając wiadomości mailowe z linkiem lub prośbą o podanie numeru konta w celu dokonania przelewu świadczenia lub kliknięcia w link.”

Jednocześnie resort informuje, że realizatorzy programu nie wysyłają wiadomości, w których widnieje prośba o wskazanie numeru konta, kliknięcie w jakikolwiek link ani o odpowiedź. Korespondencja wysyłana poprzez e-mail ma charakter czysto informacyjny.

Ministerstwo szacuje, że nowe świadczenie obejmie 4,6 mln uczniów w Polsce. 1 lipca, tuż po północy, kiedy uruchomiono możliwość aplikowania o 300 zł na dziecko online, wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk raportował na Twitterze pierwsze spływające do resortu wnioski. Natomiast 2 lipca, po godzinie 09:00, wniosków było już ponad 100 000.

Katarzyna Rostkowska 

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
iwonka50
@jkendy - Lepiej jak rząd zabiera i później odda niż jak za Platformy zabierze i NIE odda
jkendy
Dać ludziom ich własne pieniądze zapłacone w podatkach i wmówić, ze dostali coś od rządu .. to jest dopiero oszustwo i nieskończona naiwność wspierających ten narodowy-socjalizm.
po_co
Tylko, że to nie jest zasiłek dla uczniów...
Kilka lat temu jak Polska chciała ratować stocznie to cała Europa się na nas rzuciła, że to nie sprawiedliwe, niemoralne i bezprawne aby kraj dotował przemysł. Jak chwile później Niemieckie banki były w potrzebie to nikt takich pretensji nie zgłaszał.
Skoro Europa
Tylko, że to nie jest zasiłek dla uczniów...
Kilka lat temu jak Polska chciała ratować stocznie to cała Europa się na nas rzuciła, że to nie sprawiedliwe, niemoralne i bezprawne aby kraj dotował przemysł. Jak chwile później Niemieckie banki były w potrzebie to nikt takich pretensji nie zgłaszał.
Skoro Europa ma problem z naszymi dotacjami to ktoś wpadł na pomysł 300+, a pieniądze z tego programu trafią głównie do Polskich księgarni czy sklepów z artykułami szkolnymi.

Polska nie może zorganizować pomocy docelowej bo to znowu było by niemoralne i nieuczciwe, może natomiast wydać środki socjalne.
Ja zamienił bym to na body do wydania w określonych miejscach i tylko na artykuły wyprodukowane w Polsce.
karbinadel
Oszustów należy zamykać, a nie przed nimi ostrzegać
zenonka
Spokojnie. Już niedługo będą siedzieć, wszyscy po kolei.. Chyba, że sp******ą do Brukseli.
pull_up
Polowanie na naiwnych, tytuł jak najbardziej adekwatny.

Powiązane: Dobry start - 300 zł na wyprawkę szkolną

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki