Startuje "300+" i polowanie na naiwnych

Ministerstwo Rodziny ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod instytucje realizujące świadczenie „Dobry start”, czyli 300 zł dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny.

Od 1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków w programie „Dobry start” (zobacz: jak uzyskać świadczenie "Dobry start" - 300 zł na dziecko). Jednocześnie na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pojawił się komunikat, w którym resort przestrzega przez oszustami podszywającymi się pod instytucje realizujące świadczenie.

Startuje "300+" i polowanie na naiwnych
Startuje "300+" i polowanie na naiwnych (fot. Dariusz Gorajski / FORUM)

Jak informuje ministerstwo, w celu usprawnienia procedur każda osoba ubiegająca się o świadczenie z programu „Dobry start” może złożyć wniosek online, a świadczenie będzie przyznawane bez wydawania decyzji administracyjnej. Będzie ona wydawana wyłącznie w przypadku odmowy przyznania 300 zł dla ucznia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

Osoby zainteresowane mogą informacje o przyznaniu świadczenia odebrać osobiście w odpowiednich urzędach, jednak resort podkreśla, że jej nieodebranie nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu „Dobry Start”.

Na fali wniosków w programie „Dobry start” Ministerstwo Rodziny przestrzega przed oszustami, dla których jest to kolejna dogodna okazja, aby podszywając się pod instytucje państwowe, wyłudzić pieniądze bądź wrażliwe dane. W komunikacie czytamy:

„Ministerstwo Rodziny zaleca ostrożność i przestrzega przed oszustami. Ci bowiem mogą podszywać się pod instytucję gminną lub powiatową, wysyłając wiadomości mailowe z linkiem lub prośbą o podanie numeru konta w celu dokonania przelewu świadczenia lub kliknięcia w link.”

Jednocześnie resort informuje, że realizatorzy programu nie wysyłają wiadomości, w których widnieje prośba o wskazanie numeru konta, kliknięcie w jakikolwiek link ani o odpowiedź. Korespondencja wysyłana poprzez e-mail ma charakter czysto informacyjny.

Ministerstwo szacuje, że nowe świadczenie obejmie 4,6 mln uczniów w Polsce. 1 lipca, tuż po północy, kiedy uruchomiono możliwość aplikowania o 300 zł na dziecko online, wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk raportował na Twitterze pierwsze spływające do resortu wnioski. Natomiast 2 lipca, po godzinie 09:00, wniosków było już ponad 100 000.

Katarzyna Rostkowska 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
48 23 iwonka50

@jkendy - Lepiej jak rząd zabiera i później odda niż jak za Platformy zabierze i NIE odda

! Odpowiedz
20 84 jkendy

Dać ludziom ich własne pieniądze zapłacone w podatkach i wmówić, ze dostali coś od rządu .. to jest dopiero oszustwo i nieskończona naiwność wspierających ten narodowy-socjalizm.

! Odpowiedz
3 6 po_co

Tylko, że to nie jest zasiłek dla uczniów...
Kilka lat temu jak Polska chciała ratować stocznie to cała Europa się na nas rzuciła, że to nie sprawiedliwe, niemoralne i bezprawne aby kraj dotował przemysł. Jak chwile później Niemieckie banki były w potrzebie to nikt takich pretensji nie zgłaszał.
Skoro Europa ma problem z naszymi dotacjami to ktoś wpadł na pomysł 300+, a pieniądze z tego programu trafią głównie do Polskich księgarni czy sklepów z artykułami szkolnymi.

Polska nie może zorganizować pomocy docelowej bo to znowu było by niemoralne i nieuczciwe, może natomiast wydać środki socjalne.
Ja zamienił bym to na body do wydania w określonych miejscach i tylko na artykuły wyprodukowane w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 36 karbinadel

Oszustów należy zamykać, a nie przed nimi ostrzegać

! Odpowiedz
14 32 zenonka

Spokojnie. Już niedługo będą siedzieć, wszyscy po kolei.. Chyba, że sp******ą do Brukseli.

! Odpowiedz
9 32 pull_up

Polowanie na naiwnych, tytuł jak najbardziej adekwatny.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne