REKLAMA

Biomed pozostaje liderem. CD Projekt daleko w tyle

Adam Hajdamowicz2020-08-03 08:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-03 08:40
fot. Tero Vesalainen / Shutterstock

Biomed Lublin po raz drugi najpopularniejszą spółką na GPW. Znaczny spadek zaliczył producent gier CD Projekt.

Liderem rankingu popularności spółek Bankier.pl pozostał Biomed Lublin. Tylko w lipcu akcje tej spółki podrożały o ponad 250 proc., a od początku roku ich wartość wzrosła już ponad 20-krotnie. Emocje inwestorów budzą przede wszystkim testy potencjału szczepionki antygruźliczej (znajdującej się także w portfolio Biomedu) we wzmacnianiu odporności na koronawirusa. Spółka prowadzi ponadto badania na osoczu ozdrowieńców. W lipcu Biomed planował przeprowadzenie emisji 6 mln akcji, nie zdołano jednak uzyskać satysfakcjonującej spółkę ceny.

Na drugie miejsce wskoczyła spółka X-Trade Brokers, dla której ostatni miesiąc to był istny rollercoaster. Na początku obserwowaliśmy gwałtowne wzrosty kursu, a spółka ta pod względem kapitalizacji przeskoczyła nawet GPW. Wszystko za sprawą oczekiwań na kolejny kwartał znakomitych wyników. Drugi kwartał okazał się jednak gorszy od pierwszego, co zakończyło się nagłą realizacją zysków przez inwestorów. Zadziałała tu swoista pułapka wygórowanych oczekiwań, o której więcej pisał Adam Torchała.

Podobnie jak XTB spoza pierwszej dziesiątki na podium rankingu awansował również Mercator. Spółka ta to również jedna z największych gwiazd koronawirusowej hossy. Merctor wstępnie szacuje, że jej skonsolidowane przychody wyniosły w drugim kwartale ok. 373,9 mln zł (względem 136,3 mln zł w drugim kw. 2019 r.), a EBITDA wyniosła ok. 233,4 mln zł (6,8 mln zł w drugim kw. 2019 r.). Zgodnie z zapewnieniami zarządu, wyniki poprzedniego kwartału nie były jednorazowe, a wypracowane w tym roku zyski spółka chce przeznaczyć na dalsze inwestycje.

Ranking popularności spółek Bankier.pl - lipiec 2020

Lp.

Spółka

Ticker

Miejsce w poprzednim rankingu

1.

Biomed-Lublin

BML

1

2.

XTB

XTB

poza 10

3.

Mercator

MRC

poza 10

4.

4Mass

4MS

poza 10

5.

PKN Orlen

PKN

poza 10

6.

JSW

JSW

8

7.

CD Projekt

CDR

2

8.

KGHM

KGH

poza 10

9.

Cormay

CRM

poza 10

10.

CCC

CCC

3

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

W czołówce rankingu znalazły się także dwie inne spółki starające się skorzystać na epidemii – 4Mass i PZ Cormay. Kurs tej pierwszej wystrzelił po tym, gdy poinformowała ona o wprowadzeniu do obrotu maseczek medycznych. Cormay zaprezentował z kolei nowe szybkie testy na koronawirusa o rzekomej bardzo wysokiej skuteczności.

Na wysokich miejscach nie zabrakło państwowych gigantów. Szczególnie dużo działo się na Orlenie. W lipcu Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos, jednak uzależniła je od wywiązania się z bardzo istotnych zobowiązań. Orlen poinformował ponadto o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie połączenia z kolejnym podmiotem, a ma być nim PGNiG. Inwestorzy poznali również wyniki za II kwartał 2020 roku, w którym Orlen osiągnął prawie 4 mld zł zysku netto. W większości były to jednak zyski wyłącznie księgowe w związku z wcześniejszym nabyciem akcji Energi.

Szczególnie wartym uwagi wydarzeniem był także spadek aż na siódme miejsce w rankingu CD Projektu, który jeszcze do niedawna przez wiele miesięcy nie oddawał pozycji lidera. Największy polski producent gier ustanowił w lipcu program motywacyjny dla pracowników na lata 2020-2025. W celu realizacji poprzedniego programu motywacyjnego spółka rozpoczęła natomiast skup do 516,7 tys. akcji własnych.

Branża medyczna króluje na forum

Także na forum Bankier.pl największą popularnością cieszył się Biomed Lublin, na którego temat w ciągu miesiąca powstało aż ponad 30 tysięcy postów. Wysokie miejsca zajęły również inne spółki z branży medycznej, a więc Mercator oraz 4Mass. Pierwszą piątkę w lipcu dopełniły wspomniane już XTB, a także producent gier The Farm 51.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - lipiec 2020

 Lp.

Spółka

Ticker

Liczba postów w lipiec

1.

Biomed-Lublin

BML

31093

2.

Mercator

MRC

22145

3.

XTB

XTB

19951

4.

4Mass

4MS

16730

5.

The Farm 51

F51

10799

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
krzysztof-m
To spekulacja czystej krwi.

Powiązane: Rankingi spółek

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki