REKLAMA

Nawet 2,5 tys. zł dodatku dla funkcjonariuszy służb. Prezydent podpisał ustawę

2020-08-27 12:12
publikacja
2020-08-27 12:12

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu służb mundurowych nadzorowanych przez ministra MSWiA oraz Służby Więziennej. Regulacja wprowadza m.in. dwustopniowe dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się pozostać w służbie.

Nawet 2,5 tys. zł dodatku dla funkcjonariuszy służb. Prezydent podpisał ustawę
Nawet 2,5 tys. zł dodatku dla funkcjonariuszy służb. Prezydent podpisał ustawę
/ MSWiA

Zgodnie z ustawą funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Co istotne, do stażu zalicza się okres służby zarówno w Policji, SG, SOP, PSP, SW, jak i w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Marszałkowskiej, Służbie Celnej i Służbie Celno-Skarbowej.

Oprócz wprowadzenia dodatków motywacyjnych funkcjonariuszowi będzie przysługiwać również zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone.

Ustawa reguluje również kwestię ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy - za wiek, staż i trudne warunki służby, a także wprowadza przejrzyste zasady i procedury prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa.

Ujednolica też przepisy dotyczące wyżywienia formacji mundurowych. Szczegółowo określa także warunki otrzymywania tzw. wyżywienia w naturze oraz wprowadza możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia w naturze.

Kolejne zmiany, które mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym m.in. przez OSP, dotyczą używanych pojazdów pożarniczych sprowadzanych z zagranicy. Zgodnie z ustawą nie będą one poddane obowiązkowi uzyskania świadectwa dopuszczenia, lecz opinii technicznej. Regulacje zaczną obowiązywać od 1 października 2020 r. z wyjątkiem części przepisów, które wejdą w życie z dniem 30 listopada 2020 r. oraz 1 stycznia 2021 r. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (20)

dodaj komentarz
wtf2077
Kolejny dowód na to, że PiSsland jest państwem policyjnym, a właściwie milicyjnym
secundus
to po to, aby nie zbuntowali się na jesień jak znowu będą chcieli zamknąć nas w domach
sel
2500zł samego dodatku a nauczycielom nie mogą zagwarantować 2500zł pensji na rękę i podwyżki 200zł obiecanej 5 lat temu i w zeszłym roku?
sel
I to policji co z dnia na dzień potrafi zachorować w ponad 50% tach ?
katzpodola
Deficyt 80 mld zł a ci prezenty rozdają. Zapytam się tylko tych jołopów skąd mają pieniądze? Bo zaden z nich nie zarobił nawet złotówki. Pobory to ja im płacę z moich podatków.
znawca_wszystkiego
PIS jak każdy reżim boi się powstania gnębionej mniejszości. Więc dodaje przywileje aparatowi przymusu. Jak każdy reżim każda kasa pojdzie na policję wojsko i służby wywiadowcze.
r4k
Żenujące.
Kiedy w końcu zostaną zlikwidowane przywileje emerytalne dla mundurówki?
Czy reszta społeczeństwa to obywatele drugiej kategorii? Czy nie wszyscy powinni być tratkowani jednakowo?znawca_wszystkiego
Równość to jest tylko w konstytucji. Duda jak ją czytał to się opluł ze śmiechu. Przykładów dyskryminacji w tym dzikim kraju są tysiące.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki