REKLAMA

Premier chce, by firmy mogły łatwiej instalować OZE. Resort klimatu ma zacząć pilne prace

2022-12-01 13:54
publikacja
2022-12-01 13:54

Chcę dość szybko wyjść z ustawą, która będzie ułatwiała instalowanie własnych źródeł zielonej energii odnawialnej przez firmy - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że poprosił minister klimatu o pilne prace nad takim rozwiązaniem w zakresie przemysłowym.

Premier chce, by firmy mogły łatwiej instalować OZE. Resort klimatu ma zacząć pilne prace
Premier chce, by firmy mogły łatwiej instalować OZE. Resort klimatu ma zacząć pilne prace
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Szef rządu uczestniczył w czwartek w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Odnawialnej, podczas którego omawiane były m.in. kwestie dotyczące fotowoltaiki.

"Poprosiłem panią minister (klimatu i środowiska Annę Moskwę - PAP) o pilne prace nad tą częścią, która jest częścią przemysłową. Bo tu głównie się zajmowaliśmy częścią prosumencką. Ale jest też przemysłowa" - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że chce "dość szybko wyjść z taką ustawą, która również będzie (...) wychodziła naprzeciw przedsiębiorcom przez instalowanie ich własnych źródeł energii odnawialnej".

Premier zwrócił uwagę, że na polski rynek "przyciągnęliśmy bardzo wielu inwestorów zagranicznych, wysokozaawansowane firmy, które u nas lokują swoje inwestycje". Dodał, że one coraz częściej sygnalizują "konieczność umożliwienia zainstalowania własnych źródeł zielonej energii, w 100 proc. przy ich nowo tworzonych firmach".

Premier zapewnił, że rząd chce im szybko wyjść naprzeciw. Zwrócił uwagę, że również "wielkie firmy będą potrzebowały tej energii w momencie, jak słońce nie będzie świeciło".

Morawiecki: Zobowiązuję się, że ustawa 10H będzie procedowana szybciej niż dotąd

Dyskusje w ramach naszego obozu politycznego w sprawie ustawy 10H już się zakończyły; mogę się zobowiązać, że będzie procedowana szybciej niż dotąd - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w najbliższych 2-3 miesiącach PEP2040 zostanie przyjęta przez rząd.

Szef rządu uczestniczył w czwartek w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Odnawialnej.

"Wszystko to, co wiąże się z przyspieszeniem inwestycji w energetykę odnawialną przy jednoczesnym braku konieczności usuwania przeszkód w sieciach przesyłowych i dobudowywania zdolności wytwórczych w energetyce konwencjonalnej, będziemy robili w trybie przyspieszonym" - zadeklarował premier Morawiecki, odpowiadając członkom zespołu apelującym o przyspieszenie prac nad przyjęciem tzw. ustawy wiatrakowej (10H).

"Co do samego 10H, to ustawa została złożona (...). Ja mogę zobowiązać się, że ona ulegnie szybszemu procedowaniu niż do tej pory, bo rzeczywiście (...) pół roku jest już w Sejmie" - przyznał szef rządu. Dodał, że dotyczące ustawy 10H "dyskusje w ramach naszego obozu politycznego nie tyle są na ukończeniu, tylko się już po prostu zakończyły". "Dlatego wierzę, że bardzo szybko ona pójdzie do przodu" - dodał.

Premier Morawiecki odniósł się także do Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040). "W najbliższych paru miesiącach, do końca stycznia czy na początku (tego miesiąca), czy nawet (do końca) grudnia - mamy plan, żeby ona była gotowa. Ja wolę ostrożnie państwu obiecać, że w najbliższych 2-3 miesiącach ona zostanie przyjęta na poziomie rządowym" - zapowiedział Mateusz Morawiecki. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

mk/ maja/ pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
gosckamil
Ustawa OZE na własne potrzeby firmy będzie ułatwiona przez ustawę? A to ustawa gwoździe przytrzyma, młotek poda?

Ludzie! Skoro jest potrzebna ustawa „ułatwiająca”, to chyba coś jest nie tak z resztą systemu prawnego! To trzeba tamto wcześniejsze bagno legislacyjne naprawić, a nie kłaść mostek nad tym szambem, żeby kilku się
Ustawa OZE na własne potrzeby firmy będzie ułatwiona przez ustawę? A to ustawa gwoździe przytrzyma, młotek poda?

Ludzie! Skoro jest potrzebna ustawa „ułatwiająca”, to chyba coś jest nie tak z resztą systemu prawnego! To trzeba tamto wcześniejsze bagno legislacyjne naprawić, a nie kłaść mostek nad tym szambem, żeby kilku się udało przejść.
endes
Ten nawet z oczywistych zaniedbań i utrudniania życia tym co chcieliby będzie robił szopkę propagandową wcześniej podnosząc do absurdalnych poziomów ceny pradu dla przedsiebiorcow aby spółki państwowe zarobiły krocie!!!! Hipokryzja do kwadratu!!!
samsza
PGNiG przysłało kartkę, że dzięki rządowi cena gazu dla mnie nie wzrosła o ponad 600%, a mogła. Czemu rząd się obudził teraz i musi koniecznie kupować OZE po wyśrubowanych cenach, nie można było pomyśleć i kupić gdy było taniej, zamiast 13, 14, plusów, oni też by pośrednio zyskali.
1984
Jakie OZE rzad kupuje po wyśrubowanych cenach? I jakie kupował? Jeżeli masz na mysli aukcje OZE to rząd niczego nie kupuje. Aukcje gwarantują wylicytowaną cenę, a ew. różnice pokrywa odbiorca prądu. W 2021r niedopłata wynosiła ok. 9 zł/MWh, w tym będzie nadpłata bo OZE jest znacznie, znacznie tańsze niż prąd z klasycznej elektrowni.Jakie OZE rzad kupuje po wyśrubowanych cenach? I jakie kupował? Jeżeli masz na mysli aukcje OZE to rząd niczego nie kupuje. Aukcje gwarantują wylicytowaną cenę, a ew. różnice pokrywa odbiorca prądu. W 2021r niedopłata wynosiła ok. 9 zł/MWh, w tym będzie nadpłata bo OZE jest znacznie, znacznie tańsze niż prąd z klasycznej elektrowni. Operatorem jest "Zarządca Rozliczeń SA" - czy to jest rząd?

Z całą pewnością ok. 200 zł za MWh z wiatru i ok. 250 zł za MWh z dużego PV jakie ostatnio wylicytowano na aukcjach nie jest "wyśrubowaną ceną".

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki