Pikralida – w drodze na szczyt

2021-10-18 13:19
publikacja
2021-10-18 13:19

Prezentujemy kolejnych Laureatów „Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju”. Jest nim zespół badawczy PIKRALIDA!

Pikralida to biofarmaceutyczny start-up koncentrujący się na kompleksowej realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Założycielami spółki są dr Stanisław Pikul – pełniący funkcję prezesa zarządu, dr Anna Krause – dyrektor ds. badań i rozwoju oraz dr Joanna Lipner – dyrektor zarządzająca. Opierając się na najnowszych doniesieniach naukowych i wieloletnim doświadczeniu zespołu w zakresie syntezy organicznej, analizy farmaceutycznej, projektowaniu i rozwoju postaci farmaceutycznych, badań przedklinicznych i klinicznych, Pikralida realizuje projekty od etapu stworzenia koncepcji innowacyjnego rozwiązania terapeutycznego do etapu jego klinicznej weryfikacji (badania kliniczne typu proof-of-concept lub biorównoważności). 

Spółka koncentruje się na realizacji projektów B+R związanych z rozwojem innowacyjnych terapii oraz innowacyjnych formulacji produktów leczniczych. Na portfolio spółki składa jest wiele projektów o zróżnicowanym ryzyku oraz dokładnie zaplanowanym czasie ich komercjalizacji.

Pikralida realizuje obecnie dwa projekty ukierunkowane na rozwój innowacyjnych leków w obszarze chorób centralnego układu nerwowego. Celem najbardziej zaawansowanego projektu o nazwie EpiFix jest rozwój leku chroniącego przed rozwojem padaczki pourazowej i poudarowej, opartego na blokowaniu procesu epileptogenezy. 

Rozpoczęcie badań klinicznych, wytypowanego w trakcie dotychczasowych prac B+R inhibitora metaloproteazy macierzowej MMP9 o nazwie PKL-021, zaplanowane jest na 2023 r. Celem drugiego projektu jest opracowanie leku przeznaczonego dla pacjentów cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne. Schorzenie to ma status choroby sierocej. Dotąd nie opracowano skutecznej metody leczenia przyczynowego, a w terapii pacjentów stosowane są leki, które w niewielkim stopniu spowalniają progresję choroby.

W swoim portfolio spółka ma również projekty z obszaru innowacyjnych formulacji. Zaawansowane prace naukowe obejmują rozwój produktów leczniczych zawierających unikalne kombinacje znanych substancji czynnych oraz możliwość zastosowania nowoczesnych technologii wytwarzania, takich jak ekstruzja na gorąco – HotMeltExtrusion. Produkty lecznicze o nowoczesnych formulacjach są przełomowe dla pacjentów pod względem zarówno skuteczności, jak i komfortu stosowania, pozwalają na uproszczenie schematów dawkowania leków i eliminują pomyłki pacjentów.

Warto zaznaczyć, że od rozpoczęcia swojej działalności, w lutym 2019 r., Spółka pozyskała dotacje, pochodzące ze środków krajowych i funduszy europejskich, na realizację pięciu projektów B+R. Łączna wartość dotowanych projektów to 40 mln zł.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów!

Sebastian Wach


Źródło:Materiał partnera
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki