PKN Orlen otrzymał od Sądu Okręgowego w Łodzi pozew złożony przez akcjonariusza byłego PGNiG o uchylenie uchwały NWZ PGNiG w sprawie połączenia obu spółek wraz z żądaniem ewentualnym o stwierdzenie nieważności tejże uchwały - podał płocki koncern w komunikacie.


W ocenie PKN Orlen pozew jest bezzasadny.
Jak podkreślał wtedy prezes PKN Orlen, fuzja z PGNiG "zwiększy stabilność finansową nowego podmiotu i wzmocni jego odporność na zachodzące zmiany rynkowe", przy czym "w wyniku połączenia zyskają również klienci PGNiG i PKN Orlen, którzy otrzymają szerszą i bardziej zintegrowaną ofertę produktową".
"Celem połączenia PKN Orlen z PGNiG jest stworzenie silnego multienergetycznego koncernu, który będzie skutecznie konkurował na europejskim rynku. A tylko razem tak duże spółki są w stanie zaangażować zasoby niezbędne do realizacji dużych projektów inwestycyjnych" - oświadczył Obajtek.
"Porozumienie PKN Orlen, PGNiG i organizacjami związkowymi PGNiG zakłada 48-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia dla pracowników PGNiG oraz 24-miesięczny okres niezmienności dotychczasowych warunków pracy i płacy na niekorzyść pracownika, w tym także miejsca świadczenia pracy" - napisano w komunikacie prasowym.
Strona pracodawcy, jak zaznaczono w komunikacie, zobowiązała się również do zapewnienia finansowania pracownikom PGNiG pakietu medycznego na dotychczasowych lub nie mniej korzystnych niż obecnie zasadach. Na takich samych warunkach koncern zapewni opiekę ubezpieczeniową oraz regulacje wynikające z zapisów Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - zapewnił PKN Orlen.
epo/ gor/