Naimski o notyfikacji wysłanej Gazpromowi: to element dywersyfikacji dostaw gazu

Notyfikacja wysłana przez zarząd PGNiG do Gazpromu i Gazpromu Eksport o zamiarze zakończenia długoterminowego kontraktu w końcu grudnia 2022 r. wpisuje się w realizację strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Dodał, że strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski jest planem rządu PiS znanym przynajmniej od czterech lat.

"PGNiG spełniło warunki, które pozwolą te nowe kierunki i źródła dostaw uruchomić od 2022 roku. Spełniło je, podpisując odpowiednie kontrakty z dostawcami skroplonego gazu, jak również podpisując umowę przesyłową, która umożliwia budowę połączenia gazociągiem Polski ze złożami na Szelfie Norweskim trasą, która nazywamy Baltic-Pipe, która zaczyna się na Morzu Norweskim i poprzez Danię pod Bałtykiem pozwoli doprowadzić do Polski 10 mld metrów sześciennych gazu, począwszy od października 2022 roku" - dodał minister.

Naimski podkreślił, że równocześnie Gaz-System, który jest inwestorem, który buduje Baltic-Pipe, rozbudowuje gazoport w Świnoujściu i w 2021 będziemy mogli sprowadzić już 7,5 mld metrów sześciennych gazu do Polski w postaci skroplonej od różnych dostawców.

"Wszystko to razem powoduje, że strategia dywersyfikacji dostaw gazu przyjęta przez rząd jest realizowana zgodnie z planem i jednym z kroków, które są wymagane jest zawiadomienie strony rosyjskiej, że długoterminowy kontrakt nie będzie przedłużany po roku 2022" - powiedział Naimski.

Stwierdził jednocześnie, że strategia dywersyfikacji zakłada absolutne zróżnicowanie kierunków i źródeł dostaw i możliwość wyboru dla Polski i polskich odbiorców.

"Od 2022 roku będziemy mieli możliwość sprowadzenia około 17 mld metrów sześciennych gazu od różnych dostawców z różnych źródeł, a to będzie w pełni pokrywało zapotrzebowanie polskiej gospodarki i polskich odbiorców, jeżeli dodamy do tego własną produkcję, która oczywiście będzie utrzymana" - powiedział Naimski.

Minister dodał, że do dalszej poprawy dywersyfikacji dostaw gazu przyczyni się zbudowanie pływającego terminala gazowego, który ma stacjonować w gdańskim porcie, i połączenie go na stałe z systemem przesyłowym. Zakończenie tego projektu realizowanego przez OSP Gaz-System przewidziane jest na 2025 rok.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
PGNIG 0,53% 4,19
2019-12-13 17:01:13

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil