Kolizja niszczyciela USA z tankowcem: 10 marynarzy zaginionych, 5 rannych

Brak śladów wycieku paliwa z amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS John S. McCain lub z liberyjskiego tankowca, które zderzyły się w poniedziałek rano w cieśninie Malakka na wschód od Singapuru - poinformowały marynarka wojenna USA i władze Singapuru. USS John S. McCain zawinął w poniedziałek do bazy morskiej Changi w Singapurze.

(Reuters)

"Ze wstępnych doniesień wynika, że USS John S. McCain ma uszkodzoną lewą burtę w części rufowej" - przekazała amerykańska VII Flota w wydanym komunikacie. Na zdjęciach opublikowanych przez władze Malezji, na której wodach terytorialnych doszło do kolizji, widać duże wgięcie na burcie niszczyciela ponad linią wodną.

VII Flota USA poinformowała, że okręt ma poważnie uszkodzony kadłub. Zalane zostały niektóre pomieszczenia załogi, woda dostała się też do maszynowni i pomieszczeń łącznościowych. Działania podjęte przez załogę zapobiegły zalaniu kolejnych przedziałów okrętu.

Jak dodano, w pobliżu miejsca zdarzenia nie widać rozlanego paliwa, a amerykański okręt na własnych silnikach płynie obecnie do bazy wojskowej Changi w Singapurze.

Na skutek zderzenia 10 amerykańskich marynarzy uznaje się za zaginionych, a pięciu zostało rannych. Czterech z nich, z obrażeniami niezagrażającymi życiu, ewakuowano śmigłowcem do szpitala w Singapurze, a piąty nie wymagał opieki medycznej - poinformowała marynarka wojenna USA.

Wycieku paliwa nie odnotowano również w przypadku tankowca Alnic MC, 183-metrowej jednostki pod banderą Liberii, która transportowała blisko 12 tys. ton oleju opałowego z Tajwanu do Singapuru. Proszący o anonimowość członek załogi tego statku w rozmowie z agencję Reutera poinformował, że jednostka została skierowana na specjalne kotwicowisko w Singapurze, gdzie armatorzy "zbadają sprawę". Według niego "uszkodzony został zawór" jednego ze zbiorników, ale nie stwierdzono wycieku.

Władze portowe w Singapurze poinformowały, że na pokładzie Alnic nie zgłoszono żadnych rannych, a na samym statku w kolizji ucierpiał zbiornik w części dziobowej, ale znajdujący się wysoko ponad linią wody. "Nie ma doniesień o zanieczyszczeniu, a ruch statków w Cieśninie Singapurskiej odbywa się bez przeszkód" - podkreślono.

Po kolizji podjęto akcję ratunkowo-poszukiwawczą, w której uczestniczą dwa okręty wysłane przez marynarkę wojenną Malezji, oraz okręty, śmigłowce i holowniki z Singapuru, a także samoloty marynarki wojennej USA.

Niszczyciel, który został nazwany na cześć republikańskiego senatora Johna McCaina, płynął do Singapuru, gdzie miał złożyć rutynową wizytę.

Była to już druga kolizja z udziałem okrętu wojennego USA na Pacyfiku w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W czerwcu siedmiu marynarzy USA poniosło śmierć w rezultacie zderzenia niszczyciela USS Fitzgerald z filipińskim kontenerowcem na wodach w pobliżu Japonii. Dowództwo marynarki wojennej USA zwolniło kapitana niszczyciela i postanowiło ukarać marynarzy odpowiedzialnych za błędy w nawigacji.

USS John S. McCain został tak nazwany na cześć ojca i dziadka republikańskiego senatora Johna McCaina; obaj byli admirałami w marynarce wojennej USA. Niszczyciel płynął do Singapuru, gdzie miał złożyć rutynową wizytę.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 szymon_woj

Trochę pływam i jestem w głębokim szoku za każdym razem jak to się to przydarzy... To, że tankowiec ich nie widział to jeszcze zrozumiem. Wojskowe nie mają systemu raportowania pozycji AIS na ogół odpalonego, a i nie bez powodu są na tyle ile to możliwe zabezpieczone przed radarem. Mogli ich zobaczyć jak było za późno na zmianę kursu przez tankowiec. Ale, że w wojskowym się wszystkie alarmy nie zapaliły na mostku??? Wygląda jakby myśleli, że się zmieszczą przed tankowcem, ale się przeliczyli. Lub tankowiec spanikował w ostatniej chwili... Nie pojęte.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 open_mind

Myślicie że napiszę że to była kolejna celowa kolizja? Tak – tak właśnie napiszę.

! Odpowiedz
4 29 ejodelfin

Kanadyjczycy: Proszę o zmianę kursu o 15 stopni na południe, w celu
uniknięcia kolizji.
Amerykanie: Radzimy wam zmienić kurs o 15 stopni na pólnoc, aby
uniknąć kolizji.
Kanadyjczycy: To niemożliwe. To wy będziecie musieli zmienić kurs o 15
stopni na południe, aby uniknąc kolizji.
Amerykanie: Mówi kapitan okrętu wojennego Stanów Zjednoczonych.
Powtarzam ponownie: wy zmieńce kurs.
Kanadyjczycy: Nie. Powtarzam:zmieńce kurs, aby uniknąć kolizji.
Amerykanie: Mówi kapitan lotniskowca USS "Lincoln"- drugiego pod
względem wielkości okrętu bojowego amerykańskiej marynarki wojennej
floty atlantyckiej. Towarzyszą nam trzy krążowniki, trzy niszczyciele
i wiele innych okrętów wspomagania.Domagam się, abyście zmienili kurs
o 15 stopni na pólnoc. W innym przypadku podejmiemy kontrdziałania w
celu obrony grupy.
Kanadyjczycy: Mówi latarnia morska: wasz wybór.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 nostromo25

Musk wlasnie znalazl nowa nisze dla systemow jazdy autonomicznej...

! Odpowiedz
2 12 zamknackw

Radarów nie mają? Nie wierzę w to.

! Odpowiedz
2 20 resisdus

Radar jedna rzecz. Mnie bardziej dziwi ze nie zauwazyli prawie 200 metrowego statku...Wydawac by sie moglo ze na jednostce wojskowej powinni miec ludzi ktorzy obserwuje co sie dzieje dookola. Przeciez te statki nie plywaja szybko,

! Odpowiedz
3 5 zamknackw odpowiada resisdus

Mają tzw. wachtowych. Jeden skanuje horyzont 180 stopni w prawo, a drugi skanuje horyzont 180 stopni w lewo.

Na zdjęciach wygląda jakby dostał torpedą, ale zniszczenia chyba byłyby większe o ile nie poszedłby na dno. Ale taka jednostka jak Alreigh Burke powinna wytrzymać 1 strzał z torpedy.

Ludzie zaginieni? To od zderzenia z tankowcem, można zaginąć?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 21 ajwaj

I jak tu nie wierzyc w fatum ? :)

Neocon Jaohn McCain ma raka mózgu (po operacji) i "jego" okret przywalil (bez walki) w tankowiec :) (ze smaczna hamrykanska ropa?)
PISu zostanie bez pate=ojca chrzestnego ?

FATUM = w mitologii greckiej to personifikacja nieuchronnego, nieodwracalnego losu; nieodwołalna wola bogów, na którą nikt nie ma wpływu. Fatum ciążące nad bohaterem ograniczało ramy jego wolnej woli, kierując skutki działań w jednym tylko, zgubnym kierunku. Było bezpośrednią przyczyną jego końcowej klęski i tragedii

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 23 ajwaj

Johny McCaina Amerykanie oskarzaja o wielokrotne wspieranie ukr. nazistów (partia m.in. Swoboda-szef Tahybuk 10% w wyborach). Na fotkach z Kaczynskim na Majdanie. "Swoboda" zada "rozprawy" z Lachami=pejor. Polakami, Zydami, Moskalami=Rosjanami itd.

The Daily Caller

! Odpowiedz
2 11 warszawyak

Kolejny test nieudany . Kilka miesięcy wcześniej podobna sytuacja niedaleko Japonii z tankowcem filipińskim .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -0,22% 63,52
2019-11-22 06:57:00
ZŁOTO 0,13% 1 466,25
2019-11-22 06:57:00
MIEDŹ 0,11% 5 826,75
2019-11-22 06:58:00
SREBRO 0,06% 17,09
2019-11-22 06:58:00
PLATYNA -0,77% 911,35
2019-11-22 06:58:00

Znajdź profil