REKLAMA
SPRAWDŹ

Indie wystrzeliły sondę na Księżyc

2019-07-22 16:00
publikacja
2019-07-22 16:00

Sonda Chandrayaan 2 rozpoczęła lot w stronę Księżyca. Start rakiety przez usterkę opóźniono o tydzień. Celem lądownika jest rejon bieguna południowego, gdzie Chandrayaan 1 dekadę temu odkrył wodę. Lądowanie na Księżycu zaplanowano na 7 września.

Indie wystrzeliły sondę na Księżyc
Indie wystrzeliły sondę na Księżyc
/ Twitter

„Ogromnie się cieszę ogłaszając, że rakieta GSLV Mark 3 umieściła Chandrayaan 2 na orbicie okołoziemskiej” - powiedział w telewizji NDTV szef indyjskiej agencji kosmicznej Kailasavadivoo Sivan. „To jest początek historycznej podróży dla Indii. Naprawiliśmy poważną usterkę i agencja kosmiczna znakomicie się spisała” - podkreślił.

Sondę wystrzelono z bazy kosmicznej na wyspie Sriharikota w stanie Andhra Pradeś, która leży nad Zatoką Bengalską. Pierwotnie start trójczłonowej rakiety nośnej GSLV Mark 3 zaplanowano na 15 lipca, lecz po wykryciu usterki technicznej zdecydowano o przerwaniu odliczania i przełożeniu operacji. Nowy termin miał wypaść pod koniec lipca lub w sierpniu, lecz naukowcom udało się naprawić usterkę w ciągu tygodnia.

Celem misji jest zbadanie złóż wody na południowym biegunie Księżyca oraz stworzenie mapy jej występowania. Dekadę temu księżycową wodę, która jest potrzebna przy ewentualnej kolonizacji ziemskiego satelity, znalazł na biegunie Chandrayaan 1.

Chandrayaan 2 jest tzw. orbiterem, który przenosi lądownik Vikram oraz łazik Pragyan. Indie mogą się stać czwartym państwem, po USA, Rosji i Chinach, które wykona miękkie lądowania na Księżycu. Mimo tygodniowego opóźnienia startu lądowanie na ziemskim satelicie odbędzie się 7 września, czyli ledwie dzień później niż pierwotnie zaplanowano.

Orbitowanie sondy wokół Ziemi zostało skrócone z 23 do 17 dni. Podróż w stronę księżyca zajmie tydzień. Następnie Chandrayaan-2 będzie krążył wokół Księżyca przez 13 dni.

W 43. dniu od startu lądownik odłączy się od orbitera i będzie krążył wokół ziemskiego satelity przez kolejne kilka dni. W zależności od warunków lądowanie odbędzie się 6 września wieczorem lub następnego dnia rano.

Opuszczenie lądownika Vikram zajmie łazikowi Pragyan cztery godziny. Po powierzchni Księżyca Pragyan będzie poruszał się z prędkością centymetra na sekundę. Może oddalić się od lądownika o pół kilometra. Badanie powierzchni zajmie mu jeden dzień księżycowy, czyli dwa ziemskie tygodnie.

Będzie to pierwsze lądowanie na biegunie południowym Księżyca. Biegun otrzymuje niewiele światła, a duża część stale pozostaje w cieniu. Panują tam surowe warunki – temperatury sięgają minus 200 stopni Celsjusza, dlatego naukowcy liczą na odkrycie większych skupisk wody. Jeśli pokłady wody okażą się wystarczające, bardziej realne staną się futurystyczne plany kolonizacji Księżyca.

Ładowanie baterii łazika może się okazać trudne na księżycowym biegunie, więc misja Pragyana może się zakończyć przed czasem. Jednak orbiter Chandrayaan-2 będzie krążył wokół Księżyca przez 100 dni.

Gratulacje z okazji udanego startu dla indyjskiej agencji kosmicznej spłynęły od prezydenta i premiera, opozycji, która rozpoczęła program kosmiczny, oraz gwiazd Bollywoodu. Misja na Księżyc ma wzmocnić pozycję indyjskich naukowców oraz rolę kraju na arenie międzynarodowej.

Z Delhi Paweł Skawiński (PAP)

pas/ mobr/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mooooo
Szczelajom te sondy w księżyc ale żadna nie widziała amerykańskiej flagi zatwierdzonej w 1969 ? Dziwne bo w himalajach jest ich pełno i maja po 50-60 lat a tam nic !
jes
No jak ma "zobaczeć" jak Ziemia jest płaska a Pan Buczek trzyma wszystko pod pachą.
jes
Ciekawi mnie reakcja Chin i Rosji na kolejne mocarstwo. Aż dziwi mnie, że nie mają wspólnego frontu "pomocy" dla Indii aby zdławić ich jeszcze na kilka lat. Za 20 lat przeskoczą Chiny bo o kacapach nawet nie ma co wspominać.
jendreka
Teraz rozumiem panicznie działanie Trumpa. Pozycja lidera w świecie jest bardzo zagrożona nie tylko przez Chiny. Zamiast podjąć działania dla wspólnego dobra i sukcesu człowieka jak dziecko przestraszony chwyta się działań które z punktu widzenia przyszłości nie mają racji sukcesu. Świat się zmienia, niestety niektórzy nie pojmują tego

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki