REKLAMA

Horst Seehofer rezygnuje z funkcji szefa MSW i lidera CSU

2018-07-02 01:19, akt.2018-07-02 09:57
publikacja
2018-07-02 01:19
aktualizacja
2018-07-02 09:57

Horst Seehofer rezygnuje z funkcji ministra spraw wewnętrznych Niemiec oraz z funkcji lidera tworzącej koalicję rządzącą bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) - podają agencje, powołując się na źródła w CSU. Po południu mają się odbyć rozmowy "ostatniej szansy".

Horst Seehofer rezygnuje z funkcji szefa MSW i lidera CSU / fot. Hannibal Hanschke / Reuters

W ciągu trzech dni od poniedziałkowego spotkania z Merkel w Berlinie Seehofer ma ogłosić swoją ostateczną decyzję, czy dalej będzie szefem MSW i CSU. Niemiecka prasa opisuje to spotkanie jako "rozmowy ostatniej szansy".

Horst Seehofer od pewnego czasu nie zgadzał się z kanclerz Angelą Merkel w sprawie niemieckiej polityki migracyjnej. Był zdecydowanym przeciwnikiem "polityki otwartych granic" i opowiadał się za zamknięciem granic dla migrantów.

W poniedziałek rano Seehofer potwierdził, że zaoferował rezygnację z szefowania MSW i CSU. Zaznaczył, że CSU "chce podjąć próbę znalezienia porozumienia w kluczowej sprawie zawracania ludzi z niemieckiej granicy". "Wszystko pozostałe zostanie zadecydowane później" - dodał.

"Zrobiliśmy wszystko, by zbudować mosty i zrobimy wszystko, by Unia (CDU/CSU) przetrwała razem" - powiedział w poniedziałek minister gospodarki Niemiec i bliski współpracownik Merkel Peter Altmaier.

Seehofer nie zgadza się z Merkel w sprawie niemieckiej polityki migracyjnej. Jest zdecydowanym przeciwnikiem "polityki otwartych granic" i opowiada się za zamknięciem granic dla migrantów.

Przed zakończonym w piątek dwudniowym szczytem unijnym Seehofer domagał się od kanclerz Merkel konkretnych europejskich rozwiązań w sprawie migracji. Groził, że jeśli ich nie będzie, to granice Niemiec dla migrantów zostaną zamknięte.

W czasie szczytu przywódcy krajów unijnych uzgodnili, że w państwach UE, które dobrowolnie się na to zgodzą, powstaną centra kontroli migrantów. Ustalono również, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności.

Merkel stoi na stanowisku, że osiągnięcia z unijnego szczytu powinny zaspokoić oczekiwania bawarskich konserwatystów. Oceniła również, że mają one "efekt równy" zamknięciu granic dla osób ubiegających się o azyl, które przemieszczają się wewnątrz Unii Europejskiej - czyli zatrzymaniu tzw. migracji wtórnej. Przyznała jednak, że jest to "jej osobista opinia", a "decyzję CSU musi podjąć sama".

Kanclerz Niemiec oświadczyła także w niedzielnym wywiadzie dla telewizji ZDF, że osoby ubiegające się o azyl w UE nie mogą "wybierać sobie, do którego kraju chcą jechać".

Spór między siostrzanymi partiami chadeckimi i ewentualna dymisja Seehofera może doprowadzić do upadku koalicyjnego rządu Niemiec. W skład koalicji rządzącej wchodzą jeszcze socjaldemokraci z SPD.

zm/ mobr/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
nijakibp
Młodzi ludzie powinni poczytać lekcję historii Europy po I WŚ i okresu międzywojennego. Niemcy nie powinny do tego dopuścić, że jakaś nieznana poprzednio rozwódka z upadłego NRD zmieniała oblicze NRF zgodnie do jej poglądów, czyli mieszania się ras jako dowód spłaty za krzywdy wojenne III Rzeszy wyrządzone w większości Młodzi ludzie powinni poczytać lekcję historii Europy po I WŚ i okresu międzywojennego. Niemcy nie powinny do tego dopuścić, że jakaś nieznana poprzednio rozwódka z upadłego NRD zmieniała oblicze NRF zgodnie do jej poglądów, czyli mieszania się ras jako dowód spłaty za krzywdy wojenne III Rzeszy wyrządzone w większości dla krajów słowiańskich, a najwięcej dla Polski. Pod jej rządami Niemcy mogą wywołać nową zawieruchę w Europie. Niech szybko odwołają tą panią z tego stanowiska i wybiorą człowieka statecznego, który chce dobra, pokoju i dobrobytu w Niemczech i w całej Europie. Jej działanie doprowadzają, że nikt na tym kontynencie nie będzie więcej bogatym ani bezpiecznym od nawałnicy z trzeciego świata, który chce wysłać nadmiar buntującej się młodzieży na szukanie zatrudnienia lub darmowego socjalu w Europie. Czy ta bezdzietna pani jest pełna zmysłów? Jej nie zależy ani na prawdziwych Niemcach, a także na całej Europie.
trollmaster
ta obłąkana baba chce przesiedlić do Europy połowę Afryki,
Afryki, której ludność od lat 80-tych XX wieku do chwili obecnej wzrosła z 500 mln do 1 mld.
skaurus
Od 2015 roku i otwarcia granic przez Merkel zastanawiam sie co ją napadło? Szantaż? Jakiś potencjalny , ogromny zysk, nagroda? Czy może przypomniała sobie młodość i działania po lewej stronie sceny politycznej? Moze jeszcze coś innego? Co sprawiło, że rozsądny, twardy i zdolny polityk, zrobiła takiego babola i wpuściła Od 2015 roku i otwarcia granic przez Merkel zastanawiam sie co ją napadło? Szantaż? Jakiś potencjalny , ogromny zysk, nagroda? Czy może przypomniała sobie młodość i działania po lewej stronie sceny politycznej? Moze jeszcze coś innego? Co sprawiło, że rozsądny, twardy i zdolny polityk, zrobiła takiego babola i wpuściła 1.5 mln brązowych braci do Niemiec?

Nic dziwnego, ze CSU się boi, niedługo wybory regionalne i zapewne maja prawdziwe sądaże jakie poparcie ma AFD. Ciekawie bedzie to poobserwować.
ajwaj
Kto za tym stoi ?

""był to ewidentnie plan imigracyjny finansowanej przez George Sorosa Europejskiej Inicjatywy na rzecz Stabilności (ESI)""
""Przewiduje napływ około 330 000 migrantów rocznie do Niemiec.
Każdego roku. Stale. Aż nie bedzie już Niemiec.""

http://www.
Kto za tym stoi ?

""był to ewidentnie plan imigracyjny finansowanej przez George Sorosa Europejskiej Inicjatywy na rzecz Stabilności (ESI)""
""Przewiduje napływ około 330 000 migrantów rocznie do Niemiec.
Każdego roku. Stale. Aż nie bedzie już Niemiec.""

http://www.pi-news.net/2018/07/das-asylchaos-geht-weiter/
ajwaj
Gdzie 2 sie nawala, 3. korzysta :)
Alternative fuer Deutschland AfD, jedyna anty-betonowo-systemowa opozycja, juz 2. w Niemczech.
Po rozpadzie CDU-CSU bedzie pierwsza partia za Odra (oczywiscie pro-Tumpowa i pro-rosyjska) :)
karbinadel
Na twoim miejscu tak bym się nie cieszył, bo AfD to grupowanie promoskiewskie i antypolskie
ajwaj odpowiada karbinadel
Ani mnie nie cieszy, ani nie smuci, podobnie jak partie w Czadzie, SanEscobar czy Samoa :)
Niemcy to wielki sasiad PL

A antypolskosc AfD to sam wymyslasz > pokaz w programie AfD cokolwiek zlego o Polsce:
http://www.afd-ffo.de/wp-content/uploads/2017/09/Ulotka_POLSKA.pdf

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki