REKLAMA

Fundusz Alimentacyjny: problem z przyznawaniem świadczeń

2008-08-04 08:00
publikacja
2008-08-04 08:00
Gminy z kłopotami rozpoczęły przyjmowanie wniosków o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Skarżą się, że ich wzory były przygotowane na ostatnią chwilę.

Dopiero w czwartek wieczorem, 31 lipca, na stronach resortu pracy były dostępne załączniki do rozporządzenia określającego sposób przyznawania świadczeń z FA - mówi Jolanta Karpińska, kierownik Wydziału Świadczeń Rodzinnych i Pomocy Alimentacyjnej w Kędzierzynie-Koźlu.

A załączniki te określają m.in. wzór wniosku, jaki trzeba złożyć w gminie, czy zaświadczenie o dochodzie rodziny. Bez nich nie można ubiegać się o pomoc, a zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. nr 192, poz. 1378) formalnie można to robić od 1 sierpnia. Jest to tym ważniejsze, że złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje wypłatę październikowego świadczenia jeszcze w październiku. Tymczasem rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 28 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (Dz.U. z 29 lipca 2008 r. nr 136, poz. 855) zostało podpisane dopiero 28 lipca 2008 r. i opublikowane 29 lipca. Alina Wiśniewska, dyrektor departamentu świadczeń rodzinnych w MPiPS, tłumaczy, że zostało ono podpisane dopiero w ubiegłym tygodniu, bo odwołuje się do nowelizacji, która także wtedy zaczęła obowiązywać.

- Nie jest naszą winą, że w Sejmie tak długo trwały nad nią prace - wskazuje Alina Wiśniewska.

Dodaje, że resort pracy już dwa tygodnie temu zamieścił na swoich stronach wzór wniosku, informując, że nie ulegnie on zmianie. Niektóre gminy czekały jednak na oficjalną publikację i skarżą się, że dopiero w tym tygodniu będą dysponowały koniecznymi drukami.

- W piątek dałam zlecenie w drukarni i około środy powinnam otrzymać wzory - mówi Jolanta Karpińska.

Katarzyna Kaczyńska z Działu Świadczeń Rodzinnych w Łomży mówi, że już nie pierwszy raz gminy są postawione w takiej sytuacji.

- Podobnie było z rozporządzeniami o świadczeniach rodzinnych. Świadczeniobiorcy nie biorą jednak tego pod uwagę i to pracowników gmin posądzają o niedbalstwo i złą wolę - mówi Katarzyna Kaczyńska.

Świadczenie z FA zastąpi od października wypłacaną zaliczkę alimentacyjną. Zostanie przyznane, jeśli dochód nie przekracza 725 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie. Jego wysokość wyniesie do 500 zł na dziecko.Autor: Bartosz Marczuk
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki