REKLAMA

Chiński satelita do łączności kwantowej od dziś na orbicie

Angelika Lech2016-08-16 16:00
publikacja
2016-08-16 16:00

Chińczycy jako pierwsi wystrzelili na orbitę okołoziemskiego satelitę łączności kwantowej. Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że jest to priorytetowy program w dążeniu do ustanowienia Chin potęgą w kosmosie.

fot. Jin Liwang / / FORUM

Eksperyment nazwany Mozi - zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku lat – zrealizowano dzisiaj w centrum kosmicznym Jiuquan, znajdującym się w odległej, północno-zachodniej chińskiej prowincji. Satelita waży ponad 500 kg. Ma okrążać Ziemię w czasie 90 minut i znajdować się na orbicie odległej o 600 km od powierzchni naszej planety.

Docelowym zadaniem satelity jest umożliwienie bezpiecznej transmisji danych między ośrodkami w Chinach i Europie. Ustalenie takiej linii komunikacyjnej będzie miało również swoje konsekwencje związane z bezpieczeństwem narodowym, dlatego Chiny chcą współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną. Aktualnie komunikacja będzie możliwa pomiędzy Pekinem i Urumqi - stolicą Xinjiangu. Chińczycy mają nadzieję, że przesyłanie informacji za pomocą ich sieci łączności będzie odbywało się z prędkością szybszą od prędkości światła – donosi Xinhua, oficjalny serwis informacyjny w Pekinie.

System komunikacji kwantowej ma być całkowicie bezpieczny i odporny na próby dokonywania ataków hakerskich dzięki zastosowaniu odpowiednich kluczy i splotów kwantowych. Splątane fotony mają uniemożliwić podsłuchy i przechwytywanie informacji przekazywanych między przestrzenią kosmiczną, a Ziemią.

Prace nad przedsięwzięciem - pierwotnie nazwanym QSS (Quantum Scale) - w szanghajskim Instytucie Fizyki Stosowanej rozpoczęły się już osiem lat temu. Dwaj chińscy naukowcy, Pan Jianwei oraz Wang Jianyu połączyli siły, aby zbudować pierwszego na świecie satelitę zdolnego do pośrednictwa w procesie teleportacji cząstek między przestrzenią kosmiczną i Ziemią. Pionierski projekt może doprowadzić do przełomu w dziedzinie kryptografii. Według Wanga misja QSS skupia się na czymś czego nie próbował jeszcze nikt inny i ma to być krok „w przestrzeni”, pionierski dla Chin. Projekt ma również pomóc w powstaniu przyszłego kwantowego internetu.

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~chaim
czyli ajsztajn okazał się żydowskim hochsztaplerem i idiotą na siłe lansowanym na "geniusza"
~zyd
Chiny niebawem wykupią zbankrutowane żydowskie robactwo ( soroszów rotszildówi rocefelerów)
~Jaro
Polska moze wystrzelic co najwyzej petarde
~Zem
Ha!
Ja to wymyśliłem pięć lat temu i nikt mi nie chciał wierzyć że tak się da. Holera, znów ktoś mnie wyprzedził z wynalazkiem. :(
~Dyktator_Kaczyński
Od 2015 roku kolejny zabór tym razem Kaczki, a przy takim rządzie Kaczyland nigdy nie wystrzeli własnego porządnego satelity.
~niepelnosprawny_org
na 1000% jest tam wiecej niż kwant przynajmniej na europę...
~inzynier
Na sza nauka to pokosie tępych wykładowców którzy opanowali uczelnie i starych pierdzistołków z tytułami profesorów zatrudnionych w PAN. Jeśli do dzisiaj pracują śmiecie z byłego PZPR to co tu mówić o polskiej nauce z noblami dla stalinowskich wierszokletów i Bolka.
~abo
imo, to jakas bzdura ze "...przesyłanie informacji za pomocą ich sieci łączności będzie odbywało się z prędkością szybszą od prędkości światła..."

nie da sie tak przekroczyc predkosci swiatla!!!!!!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teleportacja_kwantowa
~tra
Da się w ten sposób przekroczyć prędkość światła. Póki co nie jesteśmy w stanie ogarnąć tej techniki, dlatego ciekaw jestem jak rozwiązali to Chińczycy.

Sam Einstein twierdził, że nie ma możliwości, aby stan splątany przekraczał prędkość światła i był o to spór, ale po jego śmierci wiele eksperymentów jasno pokazało i potwierdziło,
Da się w ten sposób przekroczyć prędkość światła. Póki co nie jesteśmy w stanie ogarnąć tej techniki, dlatego ciekaw jestem jak rozwiązali to Chińczycy.

Sam Einstein twierdził, że nie ma możliwości, aby stan splątany przekraczał prędkość światła i był o to spór, ale po jego śmierci wiele eksperymentów jasno pokazało i potwierdziło, że przesył informacji w stanie splątanym jest natychmiastowy bez względu na to czy cząstki są oddalone od siebie o kilometr czy milion lat świetlnych.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki