CBA zatrzymało wydawcę "Wprost" i "Do Rzeczy"

Michał M. Lisiecki, prezes i największy akcjonariusz notowanej na giełdzie spółki PMPG Polskie Media SA, która jest wydawcą m.in. tygodników "Wprost" i "Do Rzeczy", został zatrzymany w czwartek nad ranem przez CBA. Kurs akcji PMPG bardzo mocno spada.

(fot. Grażyna Myślińska / FORUM)

Na polecenie prokuratora 13 i 14 marca 2019 roku funkcjonariusze zatrzymali 4 osoby tj. Michała Lisieckiego, Wiolettę R., Michała F. i Marcina K. Zatrzymania dokonane zostały na terenie Warszawy, Torunia i Lublina.

Paulina Piaszczyk, radca prawny PMPG Polskie Media, w godzinach popołudniowych poinformowała, że Michał Lisiecki "jako osoba publiczna podkreśla, że jego wizerunek i nazwisko mają być nadal jawne dla opinii publicznej".

Sprawa dotyczy wyłudzenia prawie 29 mln zł na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej poprzez fikcyjne umowy i faktury.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2012 do 2015 roku na terenie Warszawy. W tym czasie członkowie grupy doprowadzili do powstania znacznej szkody majątkowej w wysokości blisko 40 milionów złotych na szkodę Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury sp. z.o.o. - podała w komunikacie prokuratura.

Zatrzymanym zarzuca się m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, spowodowanie szkody w wielkich rozmiarach oraz dopuszczenie się przestępstw skarbowych.

Po wykonaniu z zatrzymaniami czynności procesowych prokurator podejmie decyzje co do zastosowania środków zapobiegawczych. Czyny zarzucone podejrzanym - zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Michał M. Lisiecki to prezes i największy akcjonariusz spółki PMPG Polskie Media. W jego rękach znajduje się 6 342 632 akcji spółki, co stanowi 61,09% akcji, co daje mu 61,3% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Na początku czwartkowej sesji notowania PMPG spadły o prawie 12% do poziomu 2,12 zł, po czym zostały zawieszone z powodu znacznej przewagi sprzedających. Po godz. 10 notowania ponownie ruszyły, kurs akcji pogłębił sesyjne minima do poziomu 1,95 zł, co oznacza spadek o blisko 19%.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć aktualne notowania.
Kliknij w obrazek, aby zobaczyć aktualne notowania. (Bankier.pl)

Sprawę zatrzymań potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. – W toku postępowania zatrzymani przez CBA na podstawie szeregu pozornych umów i ustnych porozumień wystawiali fikcyjne faktury VAT, na podstawie których wyprowadzili z masy upadłość jednej ze spółek środki pieniężne. W prokuraturze usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień, działania na szkodę spółki i fałszowania dokumentacji – stwierdził Brodowski. 

Do tego postępowania funkcjonariusze CBA zatrzymali w kwietniu 2017 roku 5 osób, w tym syndyka działającego na szkodę upadłych spółek. Syndykiem tym jest Tomasz S., o którym pisał Dawid Tokarz w "Pulsie Biznesu", w kontekście innej spółki giełdowej Fachowcy.pl. "Tomasz S., w przeszłości wiceprezes giełdowej spółki PMPG Polskie Media, wydającej tygodniki 'Wprost' i 'Do Rzeczy', a jednocześnie jeden z najbardziej rozchwytywanych syndyków w kraju" - czytamy w artykule pt. "Trzy zarzuty wobec fachowca". "Piotr S., były prezes firmy Fachowcy.pl Ventures z NewConnect, jest podejrzany o udział w gangu m.in. wystawiającym fikcyjne faktury. Siedzi w areszcie, nie przyznaje się do winy" - czytamy także w artykule "Pulsu Biznesu".

Łącznie w sprawie jest 22 podejrzanych.

KWS, MD

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 36 jacyna2017

Kibice oPOzycji niezadowoleni, ale skoro wsadzają 'swoich' i wsadzają 'nieswoich' to jesteśmy po bagnie PRL i PRL-bis trochę bliżej państwa prawa opartego na równości. Szkoda, że zwolennicy przestrzegania KONSTYTUCJI tego nie widzą, a może ma chronić prawa tylko 'kasty'?

! Odpowiedz
3 2 kwasnypisk

Czyli prawidłowo działający aparat sprawiedliwości to wsadzanie wszystkich do więzienia po równo? Zwolennicy pis-u są szurnięci

! Odpowiedz
31 28 londonern

A dlaczego moderator usunal moj wpis? Moge wiedziec z jakiej racji?

Powtarzam zatem: panstwo by zadzialalo gdyby zamkneli Biereckiego - senatora PiS unurzanego po uszy. A to tutaj to jedynie dzialanie pod publiczke i zwyciestwo Karnowskich.

Tego juz napisac nie mozna zeby komentarz nie zostal skasowany? Naprawde?

! Odpowiedz
16 31 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
39 59 domisie

Czyli państwo działa

! Odpowiedz
43 33 zenonn

Za chwilę będą niewinni, a państwo m.in. moimi pieniędzmi wypłaci odszkodowania.
Tych którzy zwrócą zagrabione miliony będzie brak.
Kto się cieszy?

! Odpowiedz
10 24 hrabiag41 odpowiada zenonn

Jeśli ich sądzeniem zajmą się rozgrzani sędziowie to tak będzie.

! Odpowiedz
25 45 (usunięty) odpowiada hrabiag41

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.