REKLAMA

i2 Development myśli o wyjściu poza Wrocław; może ruszyć w '18 z budową 1,5 tys. lokali (wywiad)

2018-05-23 19:30
publikacja
2018-05-23 19:30

Działająca dotąd na rynku wrocławskim spółka i2 Development myśli o dywersyfikacji geograficznej i wejściu do innych dużych miast w Polsce - poinformował PAP Biznes prezes Marcin Misztal. Deweloper może ruszyć do końca roku z budową około 1,5 tys. lokali. Spółka liczy, że przegląd opcji strategicznych zakończy się w ciągu 3-4 miesięcy.

Zarząd i2 Development zdecydował w marcu o rozpoczęciu przeglądu potencjalnych opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem działalności.

"Jesteśmy w jego trakcie, chcielibyśmy, by proces przeglądu opcji zakończył się w perspektywie 3-4 miesięcy, by dalej skupić się na realizacji wybranego rozwiązania, kierunku rozwoju" - powiedział PAP Biznes prezes Marcin Misztal.

i2 Development działa obecnie we Wrocławiu. Prezes poinformował, że spółka strategicznie chce skoncentrować się na polskim rynku i myśli o wejściu do innych dużych miast.

"Jednym z motywów rozpoczęcia przeglądu opcji strategicznych była chęć analizy zasadności i biznesowych możliwości ekspansji na rynki innych dużych miast Polski. Chcemy, by przegląd opcji pozwolił nam na podjęcie kierunkowych decyzji również w tym obszarze" - powiedział prezes.

"Na dziś koncentrujemy się na rynku wrocławskim, równocześnie jednak zdajemy sobie sprawę, że dla dalszego wzrostu skali naszej działalności wskazana byłaby dywersyfikacja geograficzna. W 2018 roku zdecydujemy, czy pójdziemy w tym kierunku i czy dokonamy tego samodzielnie, czy wspólnie z innym podmiotem" - dodał.

W kwietniu 2017 roku spółka podała, że chce rozszerzyć działalność deweloperską na rynki zagraniczne i sfinalizowała zakup działki na hiszpańskiej Teneryfie.

"Hiszpanię traktujemy jako swoisty poligon doświadczalny. Pracujemy nad uruchomieniem pierwszej inwestycji na Teneryfie, chcielibyśmy by jej realizacja rozpoczęła się w 2018 roku" - powiedział prezes Misztal.

Na koniec marca i2 Development miało w ofercie ok. 450 lokali. Prezes zapowiedział, że w kolejnych kwartałach spółka chce "istotnie" zwiększyć ofertę, by osiągnąć cel na 2018 rok, jakim jest utrzymanie sprzedaży co najmniej na poziomie roku 2017.

"Do końca roku możemy uruchomić co najmniej 5 projektów z blisko 1,5 tys. lokalami. To, ile finalnie trafi do sprzedaży, będzie zależeć m.in. od postępów sprzedaży lokali w ofercie" - powiedział prezes i2 Development.

W 2017 roku spółka sprzedała 813 lokali wobec 508 rok wcześniej. W samym pierwszym kwartale 2018 roku deweloper sprzedał 123 mieszkania, o 25,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

"Zakładamy, że w drugim i trzecim kwartale powinniśmy się pochwalić dwucyfrową dynamiką sprzedaży, zbliżoną do wyniku za pierwszy kwartał 2018 roku. W czwartym kwartale, ze względu na wysoką bazę z 2017 roku, będzie to raczej niemożliwe" - powiedział prezes Misztal.

Prezes Misztal ocenił, że popyt na lokale we Wrocławiu utrzymuje się na "niezmiennie wysokim poziomie".

"Sprzyjają nam turystyczne i biznesowe walory miasta, stymulujące m.in. rynek mieszkań pod wynajem. W porównaniu z innymi dużymi miastami Polski, z Warszawą na czele, wrocławski rynek rozwija się dużo harmonijniej, podaż lokali na ostatnie 4 kwartały wzrosła w tempie porównywalnym do wzrostu sprzedaży" - powiedział prezes i2 Development.

Grupa podała 18 maja, że prognozuje na 2018 rok 197 mln zł przychodów i 30 mln zł zysku netto. Deweloper planuje przekazać w tym roku klientom 660 lokali. Zysk brutto na sprzedaży w 2018 roku ma wynieść - według prognozy - 46 mln zł, zysk operacyjny ok. 33 mln zł, a zysk brutto ok. 31 mln zł.

"Nasza prognoza, jak każdy szacunek, obarczona jest wieloma ryzykami. Gros z nich ujęliśmy jednak w szacunkach, konserwatywnie szacując nasze przychody i zyski za 2018 rok. Jestem przekonany, że wynik ten zostanie zrealizowany" - powiedział prezes spółki.

Bank ziemi dewelopera pozwala na budowę ok. 1,5 tys. lokali o łącznej powierzchni użytkowej 50 tys. m kw. Prócz tego spółka ma zawarte umowy przedwstępne zakupu nieruchomości pozwalające na wybudowanie ok. 500 lokali o powierzchni 20 tys. m kw.

Spółka działa również w segmencie nieruchomości komercyjnych i ma obecnie w portfelu dwa takie projekty – obiekty biurowe The Place i Wielka 27. Oba realizowane są we Wrocławiu.

"Pierwszy z projektów jest już wybudowany, finalizujemy jego komercjalizację. Budowa drugiego zakończy się w drugiej połowie 2019 roku" - powiedział prezes Misztal.

"Obecnie nie planujemy kolejnych projektów biurowych, koncentrujemy się na rynku mieszkaniowym. Sytuacja może ulec zmianie jeśli pozyskamy działkę pozwalającą nam na realizację projektu o atrakcyjności porównywalnej z dotychczas zrealizowanymi projektami" - dodał.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki