REKLAMA

ZUS niewiele dopłaca do emerytur Ukraińców

2023-06-09 13:00
publikacja
2023-06-09 13:00

Temat emerytur dla Ukraińców wypłacanych przez ZUS mocno podzielił Polaków. Jak się okazuje, liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy jest niewielka - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Przekonuje, że nie jest prawdą, że odprowadzenie jednej składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych otwiera automatycznie drogę do otrzymania dopłaty do minimalnej emerytury dla cudzoziemca - trzeba spełnić inne ściśle określone warunki - podkreśla.

ZUS niewiele dopłaca do emerytur Ukraińców
ZUS niewiele dopłaca do emerytur Ukraińców
fot. Tomasz Bidermann / / Shutterstock

W oświadczeniu dla PAP rzecznik ZUS odniósł się do doniesień piątkowej "Rzeczpospolitej". "Wystarczy jedna składka, by obywatel Ukrainy czy Białorusi mógł dostać polską emeryturę minimalną – umowy z tymi krajami otworzyły pole do nadużyć" - napisała w piątek "Rz".

Rzecznik ZUS podkreślił, że odprowadzenie jednej składki do FUS nie otwiera automatycznie drogi do otrzymania dopłaty do minimalnej emerytury dla cudzoziemca. "Aby cudzoziemiec mógł otrzymać dopłatę musi spełnić określone warunki. Przysługuje ona wyłącznie w razie zamieszkiwania w Polsce. Jeśli osoba zamieszkuje w innym państwie, dopłata do minimum z Polski nie przysługuje” – wyjaśnił.

Jak poinformował, liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy "jest niewielka". "W 2021 dotyczyła 1 215 osób, w 2022 r. dotyczyła 1 205 osób, a obecnie wypłacamy dopłatę dla 1 170 obywateli Ukrainy" - podkreślił. Jak wyjaśnił, że "malejąca skala dopłat związana jest między innymi z tym, że obywatele Ukrainy podejmują w Polsce zatrudnienie". "Osiąganie przychodu z tytułu pracy albo prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej wysokość dopłaty, powoduje brak prawa do dopłaty do minimum. Druga przyczyna malejącej skali dopłat związana jest z wyjazdami obywateli Ukrainy z Polski" - wskazał rzecznik.

ZUS przypomniał, że Polska i Ukraina podpisały w 2012 roku dwustronną umowę o zabezpieczeniu społecznym, chroniącą osoby, które pracują lub pracowały w obu tych państwach. Umowa o zabezpieczeniu społecznym zakłada, że ustalając prawo do emerytury bierze się pod uwagę również okresy ubezpieczenia w drugim państwie. „Nie oznacza to jednak, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych finansuje emerytury obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Każde państwo wypłaca świadczenie proporcjonalnie do długości okresów ubezpieczenia w każdym z nich" - podkreślił Żebrowski.

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych! Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu. Kredyt 2 procent - wszystko, o co boisz się zapytać Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jedna składka nie wystarczy na polską emeryturę

Zwrócił uwagę, że obywatele Ukrainy, podobnie jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać Polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w naszym kraju. Natomiast dodatek do minimalnej emerytury w Polsce będzie im przysługiwał tylko, jeśli mieszkają na terenie naszego kraju.

Żebrowski podkreślił, że ZUS ma narzędzia, aby weryfikować, czy cudzoziemiec ma prawa do świadczenia. "Fakt zamieszkiwania w Polsce przez cudzoziemca jest sprawdzany zarówno na etapie składania wniosku o świadczenia, jak i również w okresie wypłaty świadczenia. Osoby ubiegające się o polskie emerytury nie tylko składają oświadczenie o miejscu zamieszkania pod rygorem odpowiedzialności karnej, ale także na żądanie ZUS muszą przedłożyć dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce" - poinformował. Zaznaczył, że "Legalność pobytu cudzoziemca w Polsce potwierdzają takie dokumenty jak np.: karta stałego pobytu, karta pobytu rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, karta czasowego pobytu. Częstotliwość weryfikacji zamieszkania cudzoziemca w Polsce zależy od rodzaju i ważności dokumentu potwierdzającego legalność pobytu w Polsce danego klienta" - wyjaśnił.

"Przy weryfikacji miejsca zamieszkania cudzoziemca ZUS współpracuje także ze swoimi odpowiednikami w państwach, z którymi łączy Polskę umowa dwustronna o zabezpieczeniu społecznym, w tym instytucją ukraińską. Procedury stosowane przez obie instytucje przy obsłudze wniosków emerytalno-rentowych wymuszają weryfikację, w drodze współpracy administracyjnej, szeregu informacji dotyczących przyznawania i wypłaty świadczeń, w tym również dane adresowe świadczeniobiorców" - zaznaczył rzecznik.

"O wyjeździe z Polski informują też sami świadczeniobiorcy, z uwagi na konieczność prawidłowej obsługi przez ZUS podatku dochodowego od emerytur i rent. Świadczeniobiorcy są prawnie zobowiązani – jako podatnicy – poinformować ZUS o każdej zmianie adresu. W sytuacji zatajenia takiej informacji osoba zainteresowana musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi ze strony ZUS, w tym ze wszczęciem postępowania o zwrot nienależnie pobranego świadczenia, z postępowaniem egzekucyjnym włącznie oraz potencjalną odpowiedzialnością karną" - dodał Żebrowski.

Jak napisał rzecznik, ZUS wymienia na bieżąco informacje o zmianie wysokości ukraińskich świadczeń w celu pomniejszenia kwoty dopłaty o wysokości tego świadczenia. Weryfikuje również, na podstawie danych zapisanych na koncie ubezpieczonego, osiąganie przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, w celu zweryfikowania dalszego prawa do pobierania dopłaty.

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (40)

dodaj komentarz
zlomufka
Banderpisonazjolom hvala. Po trzykroć hvala.
arzab
Czy Polak który tutaj mieszka i odprowadził też tylko jedną składkę na FUS otrzyma dopłatę do minimalnej emerytury ?
qart
Taką umowę w 2012 podpisał rząd Tuska, a konkretnie Kosiniak Kamysz.
Zdrajcy!
slawekqs
Jeden taki mi ostatnio powiedział ukraincy to nasi bracia nie przyjaciele a ja się pytam dlaczego bo braci się nie wybiera przyjaciół już tak ale fakty są takie ,że ZUS i tak kona i ukraincy tylko to przyspieszą zastanowicie się na kogo głosujecie w pomrocznej bo dobrze to innym robimy a pis to mistrz ciągnięcia w dół tego kraju Jeden taki mi ostatnio powiedział ukraincy to nasi bracia nie przyjaciele a ja się pytam dlaczego bo braci się nie wybiera przyjaciół już tak ale fakty są takie ,że ZUS i tak kona i ukraincy tylko to przyspieszą zastanowicie się na kogo głosujecie w pomrocznej bo dobrze to innym robimy a pis to mistrz ciągnięcia w dół tego kraju właśnie tu jest taki przykład popis a tam trzecia kolumna jedzie i agentura dobrze sie ma kompromat pewnie jest dlatego takie grzeczne są i szybko czołgi wysyłają a nowe dzieci będą spłacać ale jakoś w to nie wierze bo to runie i skończy się źle
tomitomi
no , ja rozumiem ,że trzeba pomagać , ale od tego jest : Pomoc Społeczna , organizacje dobroczynne , charytatywne ,organizacje pozarządowe , ale nie instytucje państwowe takie jak ; zus czy NBP !!!
faramir_z_gondoru
Mafijna władza, mafijne zasady.
trolley odpowiada faramir_z_gondoru
A ostrzegali mądrzy ludzie na poczatku wojny że pisowska sekta ukrainizuje Polskę i ta pomoc zdecydowanie za daleko idzie to mundre inaczej wyzywały od onuc. Nie chcieliscie słuchać Polacy mądrzejszych to teraz zapłacicie i to bardzo, bardzo słono i nikt wam tego nie odda i nikt wam tego teraz nie uzna.
valk
Same kłamstwa, za chwilę będą to miliony, dosłownie miliony, nowych ukro-emerytur rocznie.
wielblad13
Ukraińcy łamią prawa człowieka i międzynarodowe prawo zabraniając pochówku pomordowanym bezbronnym Polakom a wy jeszcze im beztrosko rozdajecie NASZE pieniądze! hańba!!!!
trolley
Nie polski rząd rozdaje ochoczo polskie pieniądze. Czego nie rozumiesz? :)

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki