REKLAMA

ZM Kania wnioskuje do KNF o postępowanie przeciwko Tarczyńskiemu, podejrzewa manipulację

2019-08-22 21:56
publikacja
2019-08-22 21:56

Zakłady Mięsne Kania złożyły wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego mającego na celu zbadanie potencjalnego naruszenia przez spółkę Tarczyński przepisów dot. manipulacji cenami instrumentów finansowych - poinformowała Kania w komunikacie.

/ fot. Marek Wiśniewski / FORUM

Tarczyński poinformował w czwartek o złożeniu warunkowej oferty nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa ZM Kania.

W opinii ZM Kania, pismo Tarczyńskiego nie stanowi ważnej oferty. Została ona bowiem skierowana do nadzorcy sądowego, a do nie zarządu spółki.

"Ewentualne oferty nabycia aktywów należących do spółki powinny być kierowane do zarządu spółki, a nie do nadzorcy sądowego. W przeciwnym razie takie oferty nie mogą wywoływać żadnych skutków prawnych. Stan prawny jest znany firmie Tarczyński" - napisano w oświadczeniu zarządu Kanii.

Zarząd Kanii tłumaczy, że na sprzedaż aktywów spółki wyrazić zgodę może wyłącznie zarząd po uzyskaniu stosownej zgody ze strony akcjonariuszy spółki oraz rady wierzycieli.

"Spółka nie może się również zgodzić ze stwierdzeniem, jakoby trwające obecnie postępowanie restrukturyzacyjne nie prowadziło dotychczas do wypracowania rozwiązania, które mogłoby skutecznie i w największym stopniu zaspokoić interesariuszy. (...) Spółka nie podjęła ostatecznych decyzji dotyczących kierunku dalszych działań restrukturyzacyjnych i sposobu zaspokojenia wierzycieli w ramach układu. Rozważane są obecnie różne możliwości, tak żeby w jak największym stopniu zaspokoić wierzycieli spółki. Emitent prowadzi obecnie intensywne prace mające na celu odbudowę wolumenu produkcji i dostaw wyrobów do głównych odbiorców poprzez wydzierżawienie spółce celowej majątku produkcyjnego zlokalizowanego w zakładzie w Goczałkowicach-Zdroju" - napisano.

Zarząd Kanii ocenia, że opublikowanie przez Tarczyńskiego informacji o złożeniu warunkowej oferty powoduje wywołanie w opinii publicznej mylnego wrażenia, że postępowanie restrukturyzacyjne będzie umorzone, a następnie zostanie dokonana sprzedaż przedsiębiorstwa. Prowadzi to do wprowadzenia uczestników rynku, inwestorów oraz opinii publicznej w błąd na temat prawnego charakteru złożonej ofert”.

Tarczyński poinformował w czwartkowym komunikacie, że zainteresowany jest wstępnie przejęciem majątku restrukturyzowanej spółki ZM Henryk Kania w sytuacji, w której trwające postępowanie restrukturyzacyjne nie doprowadzi do wypracowania lepszego rozwiązania mającego na celu zaspokojenie jej interesariuszy, w tym głównie jej pracowników i wierzycieli.

"Złożona oferta ma charakter wstępny i warunkowy, tzn. jest uzależniona od spełnienia szeregu warunków zewnętrznych (niezależnych od spółki), typowych dla tego typu transakcji. Ewentualna realizacja transakcji będzie możliwa dopiero po spełnieniu tych warunków" - napisano w komunikacie spółki Tarczyński. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
madarot
Kania ty złodziej pieniądze za obligacje chętnie ode mnie wziołeś ale oddać nie chcesz
karden
Żenujące. Czemu CBA nie zajęła się jeszcze Kania? Okradł kilka banków
pralkaboga
CBA powinno zająć się czymś innym a mianowicie procesem udzielenia kredytów tej spółce.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki