REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Wielton miał w I kw. 9 mln zł zysku netto j.d. wobec 18,8 mln zł przed rokiem

2022-05-26 07:20
publikacja
2022-05-26 07:20
Wielton miał w I kw. 9 mln zł zysku netto j.d. wobec 18,8 mln zł przed rokiem
Wielton miał w I kw. 9 mln zł zysku netto j.d. wobec 18,8 mln zł przed rokiem
/ Wielton

Grupa Wielton miała w pierwszym kwartale blisko 9 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 18,8 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się zysku w przedziale od 3 do 13 mln zł.

Zysk EBITDA wyniósł 36,5 mln wobec 43,8 mln zł rok wcześniej, a zysk operacyjny spadł o 34,3 proc. rdr, do 18,4 mln zł z 28 mln zł.

Przychody ze sprzedaży wzrosły o 28,6 proc. rdr do 814,2 mln zł. Jak tłumaczy spółka, na sprzedaż wpływ miały większa liczba sprzedanych produktów, o 16 proc., wprowadzane podwyżki ich cen oraz pozytywne dla biznesu kursy walut.

"Utrzymujące się od wielu miesięcy wysokie koszty wywołują bezprecedensową presję na marże. Przy tak niesprzyjającym otoczeniu rynkowym grupa Wielton wypracowała marżę EBITDA na poziomie 4,5 proc., czyli niższym niż po pierwszym kwartale 2021 (6,9 proc.), ale lepszym od wyniku z pierwszego kwartału 2020 r., czyli okresu, gdy rynek nie odczuwał jeszcze w pełni skutków pandemii" - napisał w liście do akcjonariuszy prezes Paweł Szataniak.

"Obserwując coraz trudniejsze otoczenie rynkowe, za priorytet uważamy utrzymanie wysokiej płynności i bezpiecznego wskaźnika dług netto do EBITDA" - dodał.

Na koniec marca wskaźnik długu netto do EBITDA wynosił 3,46x wobec 2,7x w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Spółka poinformowała, że wyższy poziom niż w poprzednich okresach podyktowany był zwiększeniem skali działalności i przeciwdziałaniem wpływowi turbulencji na rynku komponentów na działalność.

"Bez wątpienia jednak przed nami trudny czas przebudowy całego rynku europejskiego i światowego związanej z konsekwencjami wojny w Ukrainie. W naszej branży obserwujemy już sygnały schłodzenia popytu i odkładania decyzji zakupowych przez klientów z powodu wysokich cen związanych z rosnącymi kosztami komponentów, surowców, energii czy logistyki. Niedobór kierowców, wynikający z odpływu ukraińskich pracowników (szczególnie w Polsce), przekłada się na opóźnienia w odbiorach produktów. W takich czasach istotne jest baczne obserwowanie otoczenia oraz odpowiednia i szybka reakcja na pojawiające się wyzwania" - napisał Szataniak.

Dodał, że priorytetem są działania związane z poprawą efektywności operacyjnej i kosztowej oraz dalszą optymalizacją procesów produkcyjnych i sprzedażowych.

Grupa szacowała, że negatywny rozwój sytuacji związany ze stanem wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą może spowodować konieczność utworzenia odpisów na należności, jak również odpisów z tytułu trwałej utraty wartości aktywów, w wysokości do ok. 4 mln euro. Jak podano, obecnie brak jest podstaw do dokonania odpisów, choć nadal nie można ich wykluczyć.

Grupa podejmuje działania mające na celu zniwelowanie utraty sprzedaży na rynkach rosyjskim i ukraińskim, m.in. intensyfikując działania sprzedażowe w pozostałych krajach europejskich, a także w Afryce. Dalsza dywersyfikacja geograficzna i sprzedażowa planowana jest poprzez rozwijanie współpracy z silnymi partnerami, w tym firmami wynajmującymi naczepy. (PAP Biznes)

pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki