REKLAMA

Wartość aktywów w funduszach spadła w czerwcu mdm o 1,3 proc. do 280,2 mld zł

2018-07-12 12:06
publikacja
2018-07-12 12:06
Bankier.pl

Wartość środków powierzonych funduszom inwestycyjnym w zarządzanie zmniejszyła się mdm w czerwcu o 1,3 proc. do 280,2 mld zł. Wartość zgromadzonego kapitału zmniejszyła się zarówno w segmencie rozwiązań detalicznych (-1,5 mld zł), jak i tych dedykowanych (-2,3 mld zł) - wynika z raportu Analiz Online i IZFiA.

"Spadek aktywów to efekt przewagi umorzeń (w obu segmentach) oraz ujemnego wyniku zarządzania" - podali analitycy w raporcie.

Jak wskazali, w ubiegłym miesiącu wzrostu aktywów doświadczyły przede wszystkim fundusze gotówkowe i pieniężne. Wartość zgromadzonych środków zwiększyła się o blisko 1,2 mld zł (+2,3 proc.) i wyniosła na koniec czerwca ponad 53,1 mld zł.

"To najwięcej w historii. Tak znaczny przyrost jest efektem wysokiego bilansu sprzedaży – popularność rozwiązań o najniższym ryzyku nie słabnie od lutego ub.r. Przyrost wynika także, choć w znacznie mniejszym stopniu, z dodatniego wyniku zarządzania" - podano w komunikacie.

Na drugim biegunie znalazły się fundusze aktywów niepublicznych – wartość zgromadzonego w nich kapitału spadła o 2,3 mld zł (-2,3 proc.) i na koniec pierwszego półrocza wyniosła 96,7 mld zł.

W ujęciu procentowym największego spadku aktywów doświadczyły fundusze surowcowe (-6,3 proc.). Ich aktywa na koniec ubiegłego miesiąca wyniosły niespełna 2,4 mld zł.

Podobnie jak fundusze absolutnej stopy zwrotu. W czerwcu wartość zgromadzonych przez nie środków spadła o 0,9 mld zł (-6,3 proc.).

"To najsłabszy miesiąc od sierpnia 2007 r. Sytuacja ta jest efektem przede wszystkim przewagi wypłat nad wpłatami, jednak wpływ miał również ujemny wynik zarządzania" - podano w komunikacie.

Analitycy podali, że znacznego spadku aktywów doświadczyły również fundusze akcji. Na koniec czerwca zgromadzone w nich było blisko 29,2 mld zł, czyli o 1,1 mld zł mniej niż w maju.

"Wynika to zarówno z przewagi umorzeń, jak i trudnej sytuacji na polskiej i światowych giełdach, która zaskutkowała ujemnym wynikiem zarządzania" - podano w raporcie.

Według raportu, wartość zgromadzonych środków zmniejszyła się przede wszystkim w funduszach akcji polskich uniwersalnych.

Jak podano, w czerwcu, drugi miesiąc z rzędu, spadła także wartość zgromadzonego kapitału w ramach funduszy dłużnych. Ich aktywa zmniejszyły się o 0,5 mld zł i wyniosły na koniec miesiąca 47,1 mld zł. To efekt głównie ujemnego bilansu sprzedaży.

Analitycy podali, że największego spadku aktywów doświadczyły fundusze obligacji korporacyjnych.

Aktywa funduszy mieszanych spadły o 0,2 mld zł i wyniosły na koniec miesiąca 31,4 mld zł.

"Zadecydowały o tym głównie ujemne stopy zwrotu, jednak wpływ miała także przewaga wypłat nad wpłatami. Spadku aktywów doświadczyły także fundusze nieruchomości" - podano w raporcie. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki