REKLAMA

Upadłość konsumencka nadal na fali

Michał Kisiel2019-03-04 12:28analityk Bankier.pl
publikacja
2019-03-04 12:28

W lutym 2019 r. upadłość konsumencką ogłosiło o niemal 30 proc. więcej dłużników niż rok wcześniej. Zliberalizowane prawo obowiązuje od ponad 4 lat, a zainteresowanych bankructwem nadal przybywa.

Początek 2019 r. nie przynosi zmiany trendu – wciąż przybywa dłużników korzystających z procedury upadłości konsumenckiej. Jak informuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w minionym miesiącu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano 616 ogłoszeń o bankructwie osób fizycznych. Oznacza to niewielki wzrost w stosunku do stycznia (591 przypadków), ale znaczącą zmianę w porównaniu z lutym 2018 r. – o niemal 30 proc.

fot. dolgachov / / YAY Foto

W całym 2018 r. upadłość konsumencką ogłosiło 6570 osób. Począwszy od momentu wejścia w życie nowego prawa, w 2015 r., kolejne lata przynoszą następne rekordy. W 2016 r. bankrutów było 4,4 tys., w 2017 r. – 5,5 tys. Warto przypomnieć, że pod rządami poprzedniej wersji prawa upadłościowego z możliwości ogłoszenia bankructwa skorzystało zaledwie kilkadziesiąt osób.

fot. / / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

W „upadłości konsumenckiej 1.0”, czyli w regulacjach obowiązujących do 2015 r., na bankructwo mogli liczyć tylko dłużnicy, których niewypłacalność była wynikiem wyjątkowych, niezawinionych okoliczności. To sprawiło, że instytucja ta była właściwie martwa.

Bankructwo obecnie ogłosić może niemal każdy dłużnik, z wyjątkiem osób, które doprowadziły do niewypłacalności umyślnie lub poprzez rażące zaniedbania. Wymóg ten jednak prawdopodobnie zostanie złagodzony w nowelizacji prawa upadłościowego zapowiadanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W projekcie zakłada się, że wina dłużnika nie będzie przeszkodą w ogłoszeniu upadłości. Osoby, które same doprowadziły do utraty wypłacalności, będą jednak musiały dłużej realizować plan spłaty – przez 3 do 7 lat. Przewiduje się także wprowadzenie warunkowego umorzenia zobowiązań dla dłużników, którzy czasowo utracili zdolność do regulowania spłat.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
carlito1
Ekonomiczny debilizm wiecznie żywy.... I tu na "dole" i tam u "góry" ")
centrowiec86
Nic dziwnego ze przybywa upadłości konsumenckich skoro Polacy kompletnie nie potrafią zarządzać pieniędzmi, a banki i różne instytucje pozabankowe żerują na głupocie Polaków. I nie mozna tutaj winić spoleczenstwa... od małego jesteśmy uczeni chorego konsumpcjonizmu przy braku jakiejkolwiek edukacji finansowej. Na zadłużaniu się innych Nic dziwnego ze przybywa upadłości konsumenckich skoro Polacy kompletnie nie potrafią zarządzać pieniędzmi, a banki i różne instytucje pozabankowe żerują na głupocie Polaków. I nie mozna tutaj winić spoleczenstwa... od małego jesteśmy uczeni chorego konsumpcjonizmu przy braku jakiejkolwiek edukacji finansowej. Na zadłużaniu się innych tracimy również my, Polacy, a zyskują zagraniczne instytucje bankowe, bądź cwani lichwiarze. Państwo powinno to ukrócić i poza zaplanowana nowelizacja likwidująca negatywne przesłanki do ogłoszenia upadłości, Państwo powinno wprowadzić w szkołach mądry program nauczania o finansach i zarządzaniu budżetem domowym. Ponadto proponowałbym ustanowienie maksymalnego oprocentowania jakichkolwiek pożyczek na max 10%, plus ściganie lichwiarzy żerujących na ludzkiej niewiedzy bądź trudnej sytuacji życiowej.
open_mind
Pochwalić należy światowe Banki i rządy, że bardzo ciężko pracują nad tym aby nas:
objuczyć,
obładowywać,
przeciążać,
przygniatać,
przywalać,
wyciskać ostatnie soki, - za pomocą wszelakiego typu pożyczek bankowych.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki