REKLAMA

Tablet z Korei Północnej. Bez Wi-Fi i Bluetooth

2016-12-30 10:40
publikacja
2016-12-30 10:40

Korea Północna wypuściła na rynek własny tablet. Woolim, bo tak nazywa się urządzenie, działa na systemie operacyjnym Android i został wyprodukowany przez chiński koncern Hoozo. Nie jest to jednak standardowy tablet – próżno połączyć się za jego pomocą z Wi-Fi czy Bluetooth.

fot. Damir Sagolj / / FORUM

Jak donosi serwis Motherboard, północnokoreański tablet został zaprojektowany w taki sposób, by uniemożliwić korzystanie z zabronionych przez rząd mediów, śledzić użytkowników i, krótko mówiąc, służyć jako narzędzie propagandy. Jego wygląd przypomina standardowe urządzenie tego typu. Choć wytworzeniem tableta zajął się chiński producent, to Koreańczycy wprowadzili w nim własne zmiany. Usunięto z niego bowiem możliwość połączenia się z internetem przez Wi-Fi, nie da się również korzystać z Bluetooth.

Korzystanie z aplikacji na urządzeniu też jest mocno ograniczone. Używać można tylko preinstalowanego oprogramowania, którego nie da się usunąć, niemożliwe jest też zainstalowanie nowych aplikacji. Dodatkowo, przy każdym uruchomieniu danego programu, tablet robi zrzut ekranu. Użytkownik może go zobaczyć, ale nie skasować.

Co zatem można zrobić na "totalitarnym" tablecie? Woolim oferuje oglądanie lokalnej telewizji i korzystanie z kontrolowanej przez rząd sieci intranetowej. Na urządzeniu zainstalowanych jest też kilka aplikacji edukacyjnych dla dzieci, słowniki języka francuskiego, rosyjskiego i chińskiego, a nawet zmodyfikowana wersja gry Angry Birds.

Na tablet Woolim nie będzie stać każdego Koreańczyka. Specjaliści cytowani przez Motherboard, którzy testowali urządzenie szacują, że jego koszt może wynieść 160-200 euro.

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~paw1
smutne, zwierze o wygldzie swini z powiesci orwella, uzurpuje sobie prawo do kontroli potrzeb swoich wspolobywateli.
Moze swiat miedzynarodowy ma ukryte cele aby ten region byl odciety od informacji w celach eksperymentow medycznych / naukowych.
~UKman
'Używać można tylko preinstalowanego oprogramowania, którego nie da się usunąć'
Dobra, dobra dajcie go na piec minut przecietnemu gimnazjaliscie z Polski.
~niepelnosprawny_org
a root dostępny? da sie coś zrobić z takim jedynie prawdziwym towarzyszem ...
~StanRS
A jak pracują w Wilanowie na budowie Koreańczycy z Korei Północnej i zarabiają średnio na rękę 250-300 złotych (bo większość zarobków zabiera im reżim), to będzie ich stać na kupno tego tableta czy nie?
~stu
To jest jakaś masakra. Dlaczego nikt nie jest w stanie pomóc ludziom, którzy mieli nieszczęście się tam urodzić? :(
~po_prostu
Bo jest duzo innych ludzi ktorym sie dobrze zyje dzieki temu ze reszta jest nieszczesliwa. To tak jak na calym swiecie tylko ze na jeszcze wieksza skale.
~patrtiot
Specjaliści od Kaczorów, czytaliście się ok, kiedy namiestnik Tusko całował co chwilę cesarzową w mankiet?

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki