REKLAMA

Symbio Polska obniża zakładany na '18 poziom sprzedaży do ok. 23 mln zł

2018-06-20 16:14
publikacja
2018-06-20 16:14

Symbio Polska zakłada, że sprzedaż mrożonych warzyw i owoców w 2018 roku wyniesie ok. 12 mln zł wobec zakładanych wcześniej 16,5 mln zł, a wartość sprzedaży detalicznej wyniesie ok. 11 mln zł wobec 17,3 mln zł zakładanych wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

"Od czasu przedstawienia opracowania dotyczącego kierunków rozwoju spółki w najbliższych latach zmianie uległa sytuacja rynkowa. Spółka dostosowuje się do zmieniających się warunków, aby ograniczyć skutki negatywnych zjawisk" - poinformowała Symbio Polska w komunikacie.

W grudniu 2017 roku spółka przedstawiła prognozy na lata 2018-2021, w których zakłada wypracowanie 23,2 mln zł przychodów ze sprzedaży mrożonek oraz 28,2 mln zł przychodów ze sprzedaży detalicznej w 2021 roku.

Spółka podała w środę, że presja dostawców (ilościowa i cenowa) spoza Unii Europejskiej spowodowała, iż od początku 2018 roku na europejskim rynku malin wystąpiła "bariera popytowa".

"Niskie ceny i wysoka podaż dostawców z Serbii i innych krajów spowodowała, że importerzy w UE kupili u nas mniej owoców niż w latach poprzednich. Nasza spółka przetworzyła część malin (także na własne potrzeby) i sprzedała, pozostałe ilości zostaną sprzedane/wykorzystane do końca obecnego sezonu" - podała spółka w komunikacie.

"Inne owoce i warzywa (poza malinami) pozyskane przez Symbio w 2017 roku w znakomitej większości zostały sprzedane zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami. Spółka zawarła umowy skupowe z rolnikami umożliwiające realizacje wcześniej założonych celów w obecnym sezonie" - dodano.

Spółka podała, że - jeśli zostanie zapewnione finansowanie zgodne z planowanymi założeniami - spodziewa się pozyskania owoców i warzyw w bieżącym sezonie w ilościach zbliżonych do tych opublikowanych w grudniu 2017 roku.

"Na wyniki sprzedaży w tym roku może mieć wpływ sytuacja na rynku owoców miękkich w Polsce. Spodziewamy się, iż ceny w skupie mogą być niższe niż w poprzednich latach, co zapewne wpłynie na ceny sprzedaży (wartość sprzedaży mrożonek w 2018 roku), ale nie wpłyną istotnie na uzyskiwanie marż (procentowe)" - podała spółka.

Symbio Polska poinformowała w grudniu, że zakłada w 2018 roku zysk netto w wysokości 0,3 mln zł, a w 2021 roku w wysokości 2,6 mln zł.

W zakresie sprzedaży detalicznej spółka - jak podano - podejmowała w pierwszej połowie 2018 roku działania w celu poprawy pozycji rynkowej, jednak "nie wszędzie udało się osiągnąć satysfakcjonujące efekty w planowanym okresie".

"Brak własnej bazy produkcyjnej i poszukiwania nowych dostawców, a także wprowadzanie nowych technologii pakowania produktów spowodowały opóźnienia we wprowadzaniu nowych produktów (w trzecim kwartale, a nie, jak planowano, w drugim)" - podano w komunikacie.

"Nowi dystrybutorzy pozyskani w pierwszym i drugim kwartale pomimo zwiększania sprzedaży, nie byli jeszcze w stanie osiągnąć oczekiwanych rezultatów sprzedażowych" - dodano.

Symbio Polska podała, że cały czas trwa rozbudowa bazy dystrybucyjnej o nowe sieci, jak i dystrybutorów na rynku tradycyjnym.

"Na efekty działań będziemy musieli niestety poczekać dłużej niż pierwotnie zakładano" - podała spółka. (PAP Biznes)

sar/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki