Wysokość składek ZUS po zakończeniu okresu preferencyjnego
Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w preferencyjnej wysokości. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat i nie współpracują z firmą, w której pracowali na etacie w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym, chyba że współpraca z byłym pracodawcą ma inny charakter, niż obowiązki związane z umową o pracę.
![]() | »Interwencja Bankier.pl: ZUS każe płacić składki z ogromnymi odsetkami |
Obecnie na preferencyjne składki ZUS składają się:
- składki społeczne - 143,56 zł (w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - 11,03 zł),
- ubezpieczenie zdrowotne - 254,55 zł
- składki społeczne - 674,88 zł (w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - 51,83 zł)
- ubezpieczenie zdrowotne - 254,55 zł
- składka na Fundusz Pracy - 51,83 zł
Kiedy kończy się okres opłacania preferencyjnych składek ZUS?
W przepisach regulujących kwestie związane z ubezpieczeniami społecznymi jest mowa o tym, że przedsiębiorca ma możliwość opłacania "małego ZUS-u" przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od momentu rozpoczęcia działalności.

foto: thetaXstock
Z ustaleniem końcowej daty nie ma więc większych problemów, gdy przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie firmy od pierwszego dnia danego miesiąca. Przykładowo, dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą 1 lipca 2010 roku, ostatnim miesiącem opłaty ulgowego ZUS-u jest czerwiec 2012 roku.
Jeżeli przedsiębiorca rozpoczął działalność w trakcie miesiąca, to pierwszy, niepełny miesiąc nie jest zaliczany do 24-miesięcznego okresu opłaty preferencyjnych składek ZUS. Przykładowo, przedsiębiorca rozpoczynający działalność od 15 lipca 2010 roku, korzysta z możliwości opłacania preferencyjnych składek ZUS do 31 lipca 2012 roku. Obowiązuje bowiem zasada, że osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą wpłacać preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne przez 24 pełne miesiące kalendarzowe.
Preferencyjny ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej
Należy pamiętać, że zawieszenie działalności gospodarczej w czasie pierwszych 24 miesięcy funkcjonowania firmy nie przerywa trwania okresu, w którym przysługują preferencyjne składki ZUS, mimo że składki nie są opłacane.
Oznacza to, że przedsiębiorca, który zdecyduje się na zawieszenie działalności na okres np. 6 miesięcy kalendarzowych, w rzeczywistości opłaca preferencyjne składki ZUS tylko przez 18 miesięcy.
Formalności związane z przejściem na standardowe składki ZUS
![]() | »Załóż firmę tylko na wakacje. To możliwe! |
- Wyrejestrowanie płatnika składek ZUS na druku ZUS ZWUA. Wyrejestrowanie to dotyczy tytułu ubezpieczenia z kodem 05 70 00, czyli składek w preferencyjnej wysokości. Wyrejestrowania należy dokonać w terminie 7 dni od daty końca prawa do „małego ZUS-u”. Zgodnie z opisanymi powyżej zasadami, tą datą jest zawsze ostatni dzień miesiąca kalendarzowego.
- Rejestracja płatnika składek ZUS na formularzu ZUS ZUA. Zarejestrowanie dotyczy tytułu ubezpieczenia z kodem 05 10 00, czyli składek ZUS w standardowej wysokości. Przedsiębiorca powinien złożyć formularz w ciągu 7 dni od daty, w której zaczynają go obowiązywać wyższe składki ZUS.
- Za pierwszy miesiąc kalendarzowy opłacania standardowej składki ZUS, przedsiębiorca powinien również złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklarację ZUS DRA, którą określa się podstawę do wyliczenia składek. Deklaracja ta powinna zostać złożona najpóźniej 10 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni (np. do 10 sierpnia, za lipiec). Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników składają ZUS DRA do 15 dnia następnego miesiąca.
Każdy przedsiębiorca powinien dopilnować, by dopełnienie formalności związanych ze zmianą wysokości opłacanych składek ZUS nastąpiło w odpowiednim terminie. Jest to o tyle ważne, że wpłacanie preferencyjnych składek po upływie 24 miesięcy, podczas których obowiązywała ulga, naraża przedsiębiorcę na karę pieniężną, którą może nałożyć ZUS.
/Sebastian Bobrowski (inFakt)