Poszkodowani w wyniku wstrząsu w kopalni Rudna w Polkowicach

Jedna z osób poszkodowanych w wyniku sobotniego wstrząsu w kopalni "Rudna" w Polkowicach nie żyje; poszkodowanych zostało sześciu innych górników; akcja ratownicza została zakończona - oświadczyła w TVP Info rzeczniczka KGHM Anna Osadczuk.

(materiały dla mediów)

"Mamy siedem osób poszkodowanych, w tym jedna osoba nie żyje" - poinformowała Osadczuk.

Rzeczniczka podkreśliła jednocześnie, że pod powierzchnią nie ma więcej osób. "Akcja ratownicza została zakończona" - powiedziała.

Wcześniej Osadczuk informowała, że poszkodowanych zostało w sumie czterech górników, z których jeden był poszukiwany. Jak mówiła później, "w toku akcji" do lekarzy zgłosiły się kolejne trzy osoby.

Osadczuk wskazała że był to "wstrząs samoistny". "To oznacza, że odezwał się górotwór, taka jest natura. Takich wstrząsów w kopalni na dobę jest co najmniej kilka, nie tak mocnych, ale wstrząsy się zdarzają, ponieważ górotwór jest żywą skałą, która cały czas pracuje" - zaznaczyła.

Bezpieczeństwo naszych pracowników jest dla mnie i całego zarządu KGHM Polska Miedź bezwzględnym priorytetem. Każdy wypadek, każdy poszkodowany górnik, a szczególnie każda ofiara śmiertelna to tragedia - napisał prezes spółki Marcin Chludziński.

[Aktualizacja 16:00] Najciężej ranny górnik, poszkodowany w efekcie zawału w Zakładzie Górniczym Rudna w Polkowicach, jest przytomny, a jego stan jest stabilny - dowiedziała się PAP. Dwóch innych poszkodowanych opuściło już szpital.

Rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak poinformowała w sobotę PAP, że do tej specjalistycznej placówki trafił jeden z poszkodowanych górników, który był najciężej ranny w wyniku wstrząsu i zawału górotworu ZG Rudna.

Pacjent jest przytomny, wydolny oddechowo i krążeniowo. Jego stan jest stabilny. Mężczyzna ma urazy nóg i jest cały czas diagnozowany. Lekarze przeprowadzają kompleksowe badania - powiedziała rzecznik.

Czterej inni poszkodowani górnicy trafili do szpitala EMC Instytut Medyczny SA w Lubinie.

Rzecznik prasowa EMC Anna Szewczuk-Łebska powiedziała PAP, że dwóch pacjentów po badaniach opuściło już placówkę.

Dwaj kolejni są nadal badani. W ciągu kilku godzin zapadnie decyzja, czy pozostaną w szpitalu, czy również zostaną zwolnieni do domów - powiedziała rzecznik.

Komisja, która będzie ustalać przyczyny i szczegóły sobotniego wypadku w Zakładzie Górniczym Rudna w Polkowicach, rozpocznie pracę w poniedziałek.

"Zwykle prace komisji rozpoczynają się niezwłocznie, ale ze względu na to, że do wypadku doszło w weekend, zapadła decyzja, iż komisja zacznie pracować w poniedziałek" - powiedziała Osadczuk.

W skład komisji wejdą przedstawiciele KGHM Polska Miedź oraz Okręgowego Urzędu Górniczego.

Osadczuk poinformowała, że miejsce wypadku na oddziale G-7 zostało zabezpieczone i wstrzymano pracę w całym Zakładzie Górniczym Rudna Główna.

O godz. 9.58 w sobotę doszło tam do ogromnego wstrząsu o sile tzw. górniczej siódemki. Na skutek zawalenia górotworu zginął jeden górnik, a sześciu odniosło obrażenia, które nie zagrażają ich życiu.

W rejonie wstrząsu pracowało 24 osoby. Dwudziestu górników opuściło rejon samodzielnie. Trzech rannych poszkodowanych odkopali spod skał ratownicy, a czwartego górnika odnaleziono martwego. Na miejscu przez prawie dwie godziny pracowało 6 zastępów ratowniczych.

Śmierć poniósł 58-letni operator samojezdnych maszyn górniczych. Górnik osierocił dwoje dzieci. Prezes KGHM ogłosił trzydniowa żałobę. (PAP)

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
31 2 search

Przykre i wspolczuje ale Duda chlopaki ja musz zyc i kacperek musicie kopac dalej. CO2 juz zalatwilem z innym duda wiec sie nie przejmujcie, kopta tadlej i oplacajcie skladki ja i moja familia z kumplami musza z czegps zyc

! Odpowiedz
0 22 lightning_network

Ta kopalnia - to kopalnia rudy miedzi, z CO2 nie ma nic wspólnego :)

no cóż, "search" - z "searchingu":
pała :)))

! Odpowiedz
1 0 search

KGHM to nie wegiel za co przepraszam. wspolczuje rodzinie.

! Odpowiedz
KGHM -1,38% 91,20
2019-01-21 17:00:00
MIEDŹ -0,26% 5 957,75
2019-01-22 08:09:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 5,7% XI 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 966,61 zł XI 2018
Produkcja przemysłowa rdr 2,8% XII 2018

Znajdź profil