REKLAMA

PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe

2022-09-25 07:10
publikacja
2022-09-25 07:10

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie na razie jedynym użytkownikiem uruchamianego 1 października systemu Baltic Pipe. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mln m sześc. rocznie.

PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe
PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe
fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Gazociąg Baltic Pipe tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Pod koniec stycznia 2018 br. PGNiG zawarło umowy z operatorami Baltic Pipe - duńskim Energinetem i Gaz-Systemem - na przesył gazu w latach 2022-2037. Łączna wartość umów wyniosła 8,1 mld zł. Przesył gazu miał się rozpocząć wraz z początkiem tzw. roku gazowego, czyli 1 października 2022 r. PGNiG było jedynym podmiotem, który zawarł umowy przesyłowe dla Baltic Pipe w ramach II etapu procedury Open Season.

W lipcu 2022 r., zgodnie z europejskimi procedurami Gaz-System i Energinet zaoferowały dodatkowe zdolności przesyłowe na kolejne lata na Baltic Pipe. Aukcje pozostały bez rozstrzygnięcia, przepustowość nie została wykupiona.

Jak poinformowało PAP PGNiG, do końca 2022 r. gazociąg będzie działać z ograniczoną przepustowością, umożliwiającą przesłanie do Polski na zasadach ciągłych ok. 900 mln m sześc. gazu, a PGNiG zamierza wykorzystać całą dostępną w tym okresie przepustowość. Opóźnienie spowodowane jest cofnięciem pozwoleń środowiskowych w Danii w 2021 r. Od 2023 roku gazociąg zacznie działać z pełną przepustowością, czyli około 10 mld m sześc. rocznie, której PGNiG zarezerwowało zdecydowaną większość.

Jak podkreśliło PGNiG, na przyszły rok spółka posiada zabezpieczone dostawy gazu gazociągiem Baltic Pipe na poziomie, który "gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania Grupa będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców w Polsce w sezonie grzewczym 2022/2023". Jako pozostałe źródła spółka wskazała wydobycie krajowe, dostawy LNG i zapasy magazynowe.

Natomiast przesyłany przez Baltic Pipe gaz ma pochodzić - zgodnie z informacją PGNiG - z wydobycia własnego w Norwegii oraz z już podpisanych i zabezpieczonych kontraktów z innymi dostawcami działającymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wśród nich jest podpisany w piątek kontrakt na dostawy od 1 stycznia 2023 r. przez 10 lat 2,4 mld m sześc. gazu rocznie od norweskiego Equinora. Gaz z tego kontraktu ma być przesyłany Baltic Pipe.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
od_redakcji
Są doniesienia o wybuchu wielkiego pożaru na ogromnym, dobrze znanym rynku produktów spożywczych i węźle odpowiedzialnym za zaopatrywanie dużej części Paryża i okolic w świeżą żywność.

Rynek Rungis jest często opisywany jako największy tego typu rynek świeżych produktów na świecie .
Krążą filmy z mediów społecznościowych,
Są doniesienia o wybuchu wielkiego pożaru na ogromnym, dobrze znanym rynku produktów spożywczych i węźle odpowiedzialnym za zaopatrywanie dużej części Paryża i okolic w świeżą żywność.

Rynek Rungis jest często opisywany jako największy tego typu rynek świeżych produktów na świecie .
Krążą filmy z mediów społecznościowych, które pokazują ogromne płomienie i dym.

rynek ten był skoncentrowany na ekspansywnym rynku, który istnieje od wielu stuleci.
„Zbiegi okoliczności” wciąż się nawarstwiają. Wydawałoby się, że Europa została skazana na pierwszą rundę depopulacji. Europa zobaczy najbardziej nieprzyjemną zimę.
jpelerj
Nie ma monopolu na Baltic Pipe, tylko nie ma chętnych. A utrzymanie kosztuje.
od_redakcji
Jednocześnie jest jedynym kredytobiorcą na pustą rurę.
od_redakcji
Przypomina mnie to żaka krakowskiego w dawnej Polsce z pustym kubeczkiem proszącym o żywność przed drzwiami.
prezestak
To będą skubać polaków jak chcą, później oskubie ich rząd a na koniec lud dostanie dopłatę co i tak odda na vacie, ważne żeby wszyscy byli zadowoleni.
broiniac
Moderatorze/Redaktorze: W leadzie jest 10mln m3, w treści 10mld m3.
fifik
To dobra wiadomość ale na nic wszystko jeśli
PKN Orlen przejmie spółkę wraz z ich koncesjami trzebaa kupić jedną akcję PGNiG i zablokować wnioskiem o szkodliwość transformacji
fifik
Nie będziemy już dysponować złożami i przejdą one na własność akcjonariatu obcego .Państwo polskie posiada tylko 37%akcji pomyślnie jak sprytnie naród Polski zostanie ograbiony ze złóż
fifik odpowiada fifik
Akcji PKN Orlen oczywiscie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Baltic Pipe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki