PGE mocno w dół. MSP chce obciąć dywidendę

2016-06-28 14:42
publikacja
2016-06-28 14:42
fot. Kacper Pempel / FORUM

Podczas odbywającego się we wtorek Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Polskiej Grupy Energetycznej przegłosowano zdecydowanie niższą dywidendę, niż wcześniej zapowiadano. Notowania akcji PGE na warszawskiej GPW momentalnie spadły.

W maju zarząd PGE zarekomendował przeznaczenie na dywidendę 1,72 mld zł. Oznaczałoby to, że na jedną akcję spółki przypadłyby 92 grosze. Nowa propozycja głównego akcjonariusza - Skarbu Państwa - zakłada, że Polska Grupa Energetyczna wypłaci tylko 25 groszy na każdą akcję. Dywidenda została więc ścięta o ponad 70%. Ruch ten uzasadniano potrzebami inwestycyjnymi i sytuacją finansową spółki. WZA poparło tę propozycję, akcjonariusze dostaną więc mniej pieniędzy.

Warto dodać, że poprzednia propozycja również nie mogła na inwestorach robić wrażenia. Spółka informowała wcześniej, że zgodnie z polityką dywidendy, zaktualizowaną w sierpniu 2015 roku, zarząd PGE zamierza rekomendować wypłatę dywidendy w wysokości 40-50 proc. skonsolidowanego zysku netto korygowanego o wielkość odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych. To oznaczało, że dywidenda miała być w przedziale 0,92-1,15 zł na akcję. Wybrano więc najniższą możliwą opcję.

PGE mocno w dół. MSP chce obciąć dywidendę / Bankier.pl

Informacja o propozycji MSP odbiła się na notowaniach PGE. Akcje spółki jeszcze około godziny 14:30 notowane były na poziomie 13,3 zł, a więc 1,45% ponad kreską. Chwilę później papiery te wyceniano już jednak na 12,27 zł. Znajdowały się więc aż 6,41% pod kreską.

Strata netto grupy PGE, przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniosła w 2015 roku 3,03 mld zł wobec 3,64 mld zł zysku rok wcześniej. Skorygowany o odpisy aktualizujące zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł z kolei 4,29 mld zł wobec 3,76 mld zł rok wcześniej. W 2015 roku spółka wypłaciła 1,46 mld zł dywidendy, czyli 0,78 zł na akcję.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~rob
Ciekawe jak zrealizują 4,5 mld zł dochodu z dywidend zapisanego w budżecie?
SP obniża albo nie wypłaca dywidend w spółkach w których ma większościowy udział i ładuje w górnictwo omijając przepisy unijne
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Newcommer
no i co łosie... da się zagrać na krótko i zgarnąć 20 milionów :)

aha no fakt .. .wino pisu wina tuska .. proszę wybrać opcje albo kontrakty.
~heh
EE tam podadzą SK do sądu i wypłacą większą dywidendę.
~Michał_
DB potrzebuje kasy lokaty na 6% obiecują ciekawe czy wypłaca nim upadną
~Michał_
Dawno pisałem że short na pge trzymać to Kim pisał że nie bo już wszystko jest w cenach lepiej nie słuchać nikogo tylko swoje myśleć i jest w kilka dni sporo do przodu a reszta ma stratę
~inwestor
Tak to jest, jak spółki energetyczne pod przymusem (NIE)RZĄDU pompują pieniądze w rozdmuchane przywileje górnicze oraz w nierentowne kopalnie.
~KIMDZONGTUSK
jak piszę, żeby nie tykać spółek SP to dostaję czerwone łapki; lemingi nie wyciągają żadnych wniosków
~-zbyszek1
Nie przejmuj się. Rób swoje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki