REKLAMA

Opłaty lotniskowe wzrosną nawet o 70 proc. Za nimi podrożeją bilety

Marcin Kaźmierczak2021-08-25 09:37redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-08-25 09:37
Opłaty lotniskowe wzrosną nawet o 70 proc. Za nimi podrożeją bilety
Opłaty lotniskowe wzrosną nawet o 70 proc. Za nimi podrożeją bilety
fot. Dabarti CGI / / Shutterstock

Nawet o 70 proc. mają wzrosnąć opłaty pobierane na lotniskach od linii lotniczych przez podlegającą rządowi Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Konsekwencją mogą być podwyżki cen biletów lotniczych, które najboleśniej mogą odczuć zwłaszcza podróżujący tanimi liniami.


Podwyżką mają zostać objęte dwie opłaty: terminalowa – pobierana za obsługę samolotów podczas startu i lądowania oraz trasowa – związana z kontrolą każdego lotu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

Opłata terminalowa na warszawskim lotnisku Chopina ma wzrosnąć z 324,08 zł do 524,58 zł, czyli o 53 proc. Opłata terminalowa na polskich regionalnych lotniskach ma wynosić w 2022 r. 1347,76 zł, zamiast dotychczasowych 791,12 zł, co oznacza wzrost aż o 70 proc.

Od 2022 r. linie lotnicze mają płacić także 245,81 zł za kontrolę każdego lotu. Obecnie opłata wynosi 197,70 zł, co oznacza wzrost o 26 proc.

Polskie lotniska już najdroższe w Europie

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, już w 2019 r. opłaty lotniskowe pobierane na polskich lotniskach regionalnych były najwyższymi w Europie. Wówczas było to 181 euro, podczas gdy średnia w Europie wynosiła 166 euro za lot.

W Polsce obowiązuje także najwyższa w Europie różnica pomiędzy opłatami pobieranymi na głównym polskim lotnisku Chopina a w portach regionalnych. Obecnie jest to 91 euro, po podwyżce różnica sięgnie 185 euro. Dla porównania we Włoszech różnica wynosi 7 euro, a we Francji 40 euro.

Branża lotnicza apeluje do premiera

Z podwyżką nie zgadzają się zarówno linie lotnicze, jak i szefowie regionalnych lotnisk, ale także biura turystyczne i przewoźnicy cargo. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, któremu bezpośrednio podlega Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, zaapelowali o wstrzymanie się od podwyżek opłat.

Jak argumentują, wyższy podatek nałożony na linie lotnicze odczują sami pasażerowie. Podwyżka cen biletów najmocniej odczuwalna będzie wówczas dla pasażerów tanich linii lotniczych. W ich przypadku wzrost cen biletów może sięgnąć nawet 20-30 proc.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (21)

dodaj komentarz
maciejlux
Czy ktos tu w ogole sie zastanawial dlaczego oplaty wzrastaja tak drastycznie?
Co zuzasadnia tak drakonskie podwyzki? Czy i jak w ogole PAZL to wyjasnia?
Czemu oplaty sa najdrozsze w Europie?
Kto w ogole na to pozwlala?
Czy tak ma wygladac walka z post covidowym kryzysem w turystyce i hotelarstwie?
mjac
To nie wróży dobrze dla kursów akcji np. Enter-AIR.
Latają przecież tylko "bogole" więc to im należy dopieprzyć!
Największe opłaty lotniskowe w Europie? To prywatni przewoźnicy będą omijać PL, wzrosną ceny przelotów (wakacje w górę - Polaku zrezygnuj z wczasów w ciepłych krajach, u nas przez 3 miesiące w roku jest
To nie wróży dobrze dla kursów akcji np. Enter-AIR.
Latają przecież tylko "bogole" więc to im należy dopieprzyć!
Największe opłaty lotniskowe w Europie? To prywatni przewoźnicy będą omijać PL, wzrosną ceny przelotów (wakacje w górę - Polaku zrezygnuj z wczasów w ciepłych krajach, u nas przez 3 miesiące w roku jest cudowna pogoda, a i kraj taki piękny).
Na szczęście Berlin i Wiedeń nie tak daleko - więcej na paliwo na zachodzie wydamy ;)
Cudowna perspektywa dla CPK.

Co jeszcze może pójść nie tak...
langdon25
Elektorat PiS nie lata samolotami więc można dowalić podwyżki tym co latają bo i tak na kartofli nie głosują !
lorelie
Jak informuje gazeta wyborcza :) tydzień temu gazeta wyborcza informowała że na granicy koczują irakijczycy... w jedną noc zamienili się cudownie w Afgańczyków. Dzisiaj TOK FM lewacka stacja podała że za kilka dni ludzie tam będą umierać... pozostawiam bez komentarza.
and00
Jeżeli im coś grozi na Białorusi powinni wracać do domu, bo z Iraku przylecieli na Białoruś legalnie
and00 odpowiada and00
Jeżeli bym poleciał do Meksyku na wakacje, i z jakiś powodów poczuł bym się zagrożony, to nie próbował bym nielegalnie przedostać się do USA, i starać o azyl, ale raczej chciał bym wracać do Polski...
infinum
Linie lotnicze się obudziły, że odgórnie walczy się z popytem na usługi turystyczne?

Bardzo dobrze, bo może da im to trochę do myślenia, że globalny komunizm nie opłaca się nikomu poza politykami, bankierami i prezesami spółek, którzy mają dojście do darmowych pieniędzy.
demeryt_69
Globalny komunizm? Hehe, Marx i cała reszta kosher commies byliby w 7. niebie :)

demeryt_69
Czy Polską Agencję Żeglugi Powietrznej jest monopolistą?

PPL zatrudnia całe rodziny, a pensje są tam nawet wyższe niż w KNF !!

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki