Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło platformę mObywatel

Można już zweryfikować tożsamość innej osoby bez plastikowego dowodu osobistego. Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało wirtualną platformę mObywatel. Dostęp do niej można uzyskać za pośrednictwem smartfona.

(Google Play)

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska pytana przez Informacyjną Agencję Radiową powiedziała, że aplikacja na początku przyda się w kontaktach między obywatelami. Jako przykład szefowa resortu podaje wynajęcie mieszkania czy drogową stłuczkę. W obu przypadkach trzeba potwierdzić tożsamość. Z aplikacji mogą skorzystać też mali przedsiębiorcy, na przykład sprzedawca w sklepie z alkoholem, który chce zweryfikować wiek klienta.

Obecnie z aplikacji mogą skorzystać posiadacze smartfonów z systemem Android. Na początku przyszłego roku z aplikacji będą mogli skorzystać używający iOS. Minister Streżyńska liczy, że w połowie listopada aplikacja będzie dostępna dla biznesu. W przyszłym roku po przejściu procesu legislacyjnego z programu będą mogli korzystać urzędnicy. Kolejny etap to dodawanie nowych funkcji - na przykład karty studenta, kart miejskich czy prawa jazdy. On, jak informuje resort, zacznie się w drugiej połowie 2018 roku.

Resort zapewnia, że korzystanie z aplikacji jest bezpieczne. Usługa działa również, gdy telefon nie jest podłączony do internetu. Według informacji Ministerstwa Cyfryzacji po godzinie 9 aplikację pobrano ponad 4,5 tysiąca razy. Jej utworzenie kosztowało około 970 tysięcy złotych. Można ją pobrać z Google Play.

IAR / Karol Tokarczyk / gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne