Google przyznaje, że śledziło użytkowników

Google dało jasną odpowiedź użytkownikom smartfonów z systemem Android na pytanie o śledzenie ich lokalizacji. Urządzenia zbierały dane o położeniu właścicieli bez względu na to, czy były podpięte do internetu.

(fot. Intel Free Press / Wikimedia Commons)

Gigant z Mountain View potwierdził, że nawet wyłączenie opcji śledzenia użytkownika na potrzeby lepszego dopasowania wyszukiwanych informacji nic nie dawało – dane i tak były pobierane i przetwarzane przez producenta mobilnego systemu operacyjnego – wynika z informacji Quartz, na które powołuje się serwis The Verge.

Nawet po wyłączeniu usług lokalizacji, telefon analizował położenie właściciela metodą triangulacji, wykorzystując wykrywaną odległość od najbliższych nadajników sieciowych, w których zasięgu akurat się znajdował. Po podłączeniu do internetu wszystkie zebrane informacje były przekazywane Google'owi w formie Push.

Rzecznik Google’a wyjaśnił The Verge, że wszystkie współczesne telefony z systemem Android wykorzystują synchronizację sieci do poprawy prędkości i wydajności przekazywania wiadomości, a dane zebrane za pośrednictwem tego rozwiązania są odrzucane i nie podlegają dalszej analizie. Mogą być one zbierane bez łączności z internetem, a nawet, jeśli w urządzeniu nie ma karty SIM operatora.

Google zapowiedziało zaniechanie tych praktyk, ale nie wyjaśnia, dlaczego zdecydowało się na ten krok dopiero teraz – tuż po ich wykryciu.

MG

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 60 makss

Gdyby to moja firma śledziła klientów to urzędasy by już mnie zdeptali. A takiemu wszystko wolno? O co chodzi w tym Świecie?

! Odpowiedz
1 3 wizytator

Skoro już wykorzystują taką możliwość to dlaczego nie skorzystać z funkcji śledzenia polażenia za pomocą nadajników. Takie coś miała apk LLama, niestety nie aktualizowana.

! Odpowiedz
3 25 konra74

Jest Google, jest wygoda, wydawałoby się za darmo, ale sęk w tym, że nie ma nic za darmo - trzeba się wyrzec w zamian po części swojej prywatności. Miejmy nadzieję, że nie przyjmie to z czasem orwellowskich kształtów.
A tak nawiasem mówiąc, to są już technologie dzięki którym można podprogowo za pomocą fal przekazywać osobnikom komunikaty bezpośrednio do mózgu (nawet niemiecka propaganda przy tym wymięka :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 50 grzechu_comeback

w erze BIG DATA nie ma danych niepotrzebnych, nadmiarowych, czy w końcu takich..... które można usunąć. Pozbierali, przetrawili a teraz mogą wydalić, BEZ wartości ukrytej w danych, która tylko zmieniła postać. Koniec prawa, rządów społeczeństw i prawa przez nich kreowanego. Teraz stery przejmują KORPO, które jak widać MOGĄ WSZYSTKO. No, najwyżej "przeproszą" :) A głupi człowiek i tak pójdzie do sklepu by kupić mega wypasionego Androida. Ba taka rola człowieków, by być tylko terminalem do przekazywania danych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 79 bankierkomentuje

gdzie jest Timmermans i ten opuchlak z Belgii co tak ostatnio najeżdżał na Polske ?

wlepicie im kare z 1mld EUR czy podwiniecie niemieckie i belgijskie mendy ogon i rozejdzie sie po kosciach ?

tak przy okazji co z placeniem podatkow przez Google, Apple, IBM, Microsoft itd w EU w krajach gdzie zarabiaja pieniadze a nie tylko w Luxemburgu czy Irlandii ? Dawaj panie Timmermans na parkiet razem z ryzym Tuskiem - co te dwa KUNDLE Europy zrobily w tej sprawie w ciagu ostatnich 5 lat ? Pochwalcie sie to posluchamy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 6 tomi44g

Nie zaczynaj bo będzie jak cookies. Chcesz po każdym odblokowaniu telefonu wyrażać zgodę na ustalenie lokalizacji?

! Odpowiedz
3 1 janusz26904029

UE zawsze sporo robiła przeciwko amerykańskim korporacjom. Wystarczy poczytać.

! Odpowiedz
2 78 ajwaj

Jasne to bylo , jest i bedzie
Google, Facebook, Antywiry USA itd. po to sa. mówil o tym Edzio Snowden i inni
Nawet szef Facebooka wie i zakleja kamere w laptopie :):):)

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl