REKLAMA

Giełdy rosną, analitycy się martwią

2019-07-16 12:32
publikacja
2019-07-16 12:32
Giełdy rosną, analitycy się martwią
Giełdy rosną, analitycy się martwią
fot. Wolfram Steinberg / / FORUM

Od początku roku niemiecki indeks giełdowy DAX poszedł w górę o ponad 17%. Mimo to niemieccy analitycy i zarządzający są nastawieni coraz bardziej pesymistycznie. Ulotniła się też wiara w kontynuację giełdowej hossy.

Jeśli spojrzeć na najnowszą ankietę ZEW, to nastroje niemieckich analityków nie są już tak „bycze”, jak były jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Nie tak dawno blisko połowa ankietowanych spodziewała się dalszych wzrostów giełdowych indeksów na rynkach rozwiniętych.

W lipcu giełdowe „byki” stanowiły już mniejszość. Nieco ponad 30% obstawiała dalszą zwyżkę Dow Jonesa (w horyzoncie 6-miesięcznym), 25% liczyła na hossę w eurolandzie (wzrost indeksu Stoxx50) i tylko 22% stawiało na Japonię. Najliczniejsza grupa 40-60% spodziewa się trendu bocznego. Tylko 25-30% zakłada trend spadkowy na dojrzałych rynkach akcji. Wyjątkiem są indeksy w Mediolanie i Londynie, gdzie spadków oczekuje odpowiednio 40,6% i 45,1% ankietowanych ekspertów.

W kierunku przeciwnym do giełdowych indeksów podążają też oczekiwania finansowych ekspertów wobec koniunktury w Niemczech. To właśnie tym jest „indeks ZEW”, który idzie w świat. W lipcu wskaźnik ten spadł do -24,5 pkt. wobec -21,1 pkt. w czerwcu. To najniższy odczyt od października, ale jeszcze nie ekstremalnie niski. Podczas apogeum kryzysu hipotecznego w USA (2008) i kryzysu zadłużeniowego w strefie euro (2011) indeks ZEW spadał poniżej -50 punktów.

- Ekspertów z rynku finansowego mógł w szczególności zaniepokoić ostatni spadek zamówień w niemieckim przemyśle. Utrzymywanie się czynników powodujących niepewność w zorientowanych na eksport sektorach niemieckiej gospodarki nie jest dobrym znakiem – tak wyniki lipcowej ankiety skomentował prezydent ZEW profesor Joachim Wambach. Dodatkowo na nastrojach w niemieckim biznesie negatywnie wpływają wciąż nie rozwiązane kwestie geopolityczne: brexit, chińsko-amerykański spór handlowy oraz sankcje nałożone na Iran przez Stany Zjednoczone.

Pesymiści powiedzą więc, że istnieje jeszcze spora przestrzeń do spadku zarówno indeksu ZEW, jak i cen akcji. Optymiści mogą kontrargumentować, że już tak silny pesymizm niemieckich analityków w zasadzie wyklucza dalsze spadki na giełdach.

Comiesięczna ankieta ZEW powstaje na bazie odpowiedzi przesłanych przez ok. dwustu niemieckich ekspertów finansowych. Analitycy pytani są o oczekiwania względem następnych sześciu miesięcy. Możliwe są tylko trzy odpowiedzi: wzrośnie/poprawi się, pozostanie bez zmian, spadnie/pogorszy się.

Sam indeks ZEW mierzy oczekiwania względem koniunktury w gospodarce Niemiec w perspektywie następnych sześciu miesięcy. Badanie przeprowadzane jest co miesiąc na próbie ponad 200 analityków zatrudnionych w niemieckich firmach finansowych.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
open_mind
W mas-media. Fałszywych wiadomości ciąg dalszy: „Ameryka osłupiała, kiedy prezydent Donald Trump przekroczył kolejną granicę i w brutalnie rasistowskich słowach zaatakował lewicowe członkinie”

Te baby Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku, Rashida Tlaib z Michigan, Ilhan Omar z Minnesoty i Ayanna Pressley
W mas-media. Fałszywych wiadomości ciąg dalszy: „Ameryka osłupiała, kiedy prezydent Donald Trump przekroczył kolejną granicę i w brutalnie rasistowskich słowach zaatakował lewicowe członkinie”

Te baby Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku, Rashida Tlaib z Michigan, Ilhan Omar z Minnesoty i Ayanna Pressley z Massachusetts, rozum straciły chcę rozwalić to co zostało z USA. Trump po prostu powiedział im prawdę że. Wpierw niech zaprowadzą porządek w krajach gdzie ich korzenie, a my się temu przyjrzymy i może też wprowadzimy. Dołożył im jak prawym sierpowym, one się zagotowały. Tak należy furiatkami rozmawiać.
open_mind
Gang dewotek socjalistycznych po dramatycznym głosowaniu w kongresie potępił Trumpa wypowiedzi i uznał z rasistowskie. Haha. Według mnie to nie ważny jest kolor skóry, jak nie podoba ci się w tym kraju to wypieprzaj tam gdzie twoje pochodzenie a nie niszcz i nie skłócaj tutaj ludzi. Ci co tutaj w USA mieszkają mają pracować Gang dewotek socjalistycznych po dramatycznym głosowaniu w kongresie potępił Trumpa wypowiedzi i uznał z rasistowskie. Haha. Według mnie to nie ważny jest kolor skóry, jak nie podoba ci się w tym kraju to wypieprzaj tam gdzie twoje pochodzenie a nie niszcz i nie skłócaj tutaj ludzi. Ci co tutaj w USA mieszkają mają pracować nad siłą i dobrem dla tego kraju a reszta get out ! Bo to doprowadzi ostatecznie do socjal-komunistycznej wojny domowej, z republikanami..
open_mind
Zaufanie ?: Klienci Deutsche Banku wybierają średnio 1 miliard dolarów dziennie.
A nam uwagę ustawia się na: Rasizmie, impeachmencie och i krypto, równości z LGBT i politycznych przepychankach oraz wyrywaniu embrionów z macic pod hasłem wolność, ręce precz od mojej macicy. Świat obecnie nie jest już do zrozumienia
Zaufanie ?: Klienci Deutsche Banku wybierają średnio 1 miliard dolarów dziennie.
A nam uwagę ustawia się na: Rasizmie, impeachmencie och i krypto, równości z LGBT i politycznych przepychankach oraz wyrywaniu embrionów z macic pod hasłem wolność, ręce precz od mojej macicy. Świat obecnie nie jest już do zrozumienia po prostu powiedział do widzenia rozumie, i za to poniesie sromotną karę, zresztą to już widać co ze światem się dzieje. Jak nie wykończy nas natura to sami się „zagryziemy” Że nie wspomnę o idiotycznych wpisach Trolli, których mózgi przypominają funkcjonowanie Ameby.

open_mind
Zderzenie dwóch światów: Dziś polecam cykl ponad 100 video bardzo sympatycznej holenderskiej motocyklistki po Azji, (Tak po tym „niedobrym” Iranie też) Tam są jeszcze nie zepsuci szczerzy ludzie nie zmalwersowani przez zachodnie systemy w pogoni za zyskiem. Taka podróż po innym kontynencie skończyła by się ograbieniem Zderzenie dwóch światów: Dziś polecam cykl ponad 100 video bardzo sympatycznej holenderskiej motocyklistki po Azji, (Tak po tym „niedobrym” Iranie też) Tam są jeszcze nie zepsuci szczerzy ludzie nie zmalwersowani przez zachodnie systemy w pogoni za zyskiem. Taka podróż po innym kontynencie skończyła by się ograbieniem gwałtem i zabójstwem. Wklejam link do wyrywkowego odcinka. https://www.youtube.com/watch?v=bHn7oeOoGKc
talmud
p.s brak zrozumienia & argumentow wyraza sie w infantylnych wpisach .....o "ruskich trollach" "rublach" czy "zakazie komentowania" albo zglaszania do "moderatora"........zalosno/smieszne
talmud
jak nie rozumiesz bezwzglednej rywalizacji globalnej w ktorej upadajacy system $$$ ktory kontroluje przekaz dane nastroje etc etc ....probuje za wszelka cene zdyskredytowac wyrastajace nowe potegi - zmiana jest nieunikniona - problem jest do czego posunie sie strona przegrywajaca bo nikt nie lubi przegrywac a juz szczegolnie "oni".jak nie rozumiesz bezwzglednej rywalizacji globalnej w ktorej upadajacy system $$$ ktory kontroluje przekaz dane nastroje etc etc ....probuje za wszelka cene zdyskredytowac wyrastajace nowe potegi - zmiana jest nieunikniona - problem jest do czego posunie sie strona przegrywajaca bo nikt nie lubi przegrywac a juz szczegolnie "oni".......w wiekszosci przypadkow niewazne kto bedzie nowym hegemonem bo to nie zmieni niczego w ich zyciu
open_mind
Zwróćcie uwagą jak nietrafione tematy szybko znikają z głównej bankiera np. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rubla-czeka-zalamanie-7707873.html?comments=1#boxArticleComment
open_mind
Ekonomicznym problem zachodu jest to że włączył im się system nieśmiertelności finansowej pomimo przekraczania wszelkich barier. To tak jak by na drodze ciągle wyprzedzali na „czołówkę” To się musi rozpaść! I trąbią na wszystkich” z drogi śledzie bo finansowy rekin jedzie.
open_mind
Indeksy rosną jak rak na organizmie, aby w końcu żywiciela uśmiercić. Zobaczycie jak dzisiaj wystrzelą w USA.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki