REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Finlandia: program dochodu gwarantowanego - pierwsze wyniki pilotażu

2019-02-08 13:04
publikacja
2019-02-08 13:04

Dochód podstawowy w wysokości 560 euro miesięcznie, nieopodatkowany i wypłacany niezależnie od innego rodzaju dochodów, nie wpłynął pozytywnie na zatrudnienie, ale poprawił poczucie dobrobytu u odbiorców świadczenia - wynika z ogłoszonego w piątek raportu.

fot. / / YAY Foto

Wstępne wyniki badań z pilotażu realizowanego w latach 2017-2018 opublikowały fińskie ministerstwo zdrowia i spraw socjalnych oraz urząd ubezpieczeń socjalnych Kela.

Z raportu wynika, że przeprowadzany wśród bezrobotnych eksperyment dochodu podstawowego, "nie zwiększył zatrudnienia w pierwszym roku pilotażu, ale "odbiorcy świadczenia doświadczyli jednak lepszej jakości życia", niż należący do grupy porównawczej. Grupa porównawcza to osoby, które nie zostały wybrane do testu, a przed uruchomieniem programu pobierały zasiłki z tytułu bezrobocia.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dwuletni program bezwarunkowego dochodu podstawowego został uruchomiony za kadencji liberalno-konserwatywnego rządu premiera Juhy Sipili z początkiem 2017 r. Uczestniczyło w nim 2 tys. osób, które co miesiąc otrzymywały 560 euro niezależnie od innych dochodów oraz np. od tego, czy aktywnie poszukiwały pracy. Dochód ten nie podlegał opodatkowaniu. Do programu losowo wybrane zostały osoby, które przed rozpoczęciem pilotażu pobierały zasiłki dla bezrobotnych. Z programu nie można było zrezygnować, żeby nie zafałszować wyników badań.

Eksperyment dochodu podstawowego był wyjątkowym testem społecznym tak w Finlandii, jak i na skalę światową - oceniła minister ds. zdrowia i spraw socjalnych Pirkko Mattila. Z przedstawionego raportu wynika, że odbiorcy dochodu gwarantowanego w trakcie pierwszego roku eksperymentu wykonywali pracę "średnio o pół dnia dłużej niż osoby z grupy porównawczej (osoby z obu grup pracowały średnio po ok. 49 dni w roku). Równocześnie wskazano, że większość (55 proc.) z otrzymujących dodatkowe 560 euro miesięcznie przyznała, że doświadcza dobrego samopoczucia, podczas gdy podobną ocenę z grupy porównawczej wystawiło 45 proc. badanych.

Jak powiedziała Minna Ylikanno z Keli, prowadząca badania, uczestnicy eksperymentu mieli mniej objawów stresu, a także mieli mniej problemów zdrowotnych czy związanych z koncentracją niż grupa porównawcza. Przyznali także, że mocniej wierzyli w swoją przyszłość, jak i możliwości społeczne - dodała badaczka. Wpływ eksperymentu na samopoczucie i jakość życia uczestników badano poprzez rozmowy telefoniczne. Pełne badania (w tym z drugiego roku trwania pilotażu) mają być opublikowane w 2020 r. Wyniki mają także dostarczyć wiedzy do reformy krajowego systemu świadczeń socjalnych i zmniejszenia biurokracji. W Finlandii na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi (odbędą się w połowie kwietnia) partie polityczne prezentują różnego rodzaju koncepcje związane z dochodem podstawowym. Partie rządowe, jak i opozycyjna Fińska Partia Socjaldemokratyczna SDP, która obecnie jest liderem sondaży poparcia, nie popierają wprowadzenia całkowicie bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Według większości ugrupowań taki dochód mógłby być uzależniony np. od aktywnego poszukiwania pracy czy uczestnictwa w programach związanych z promocją zatrudnienia. Ideę bezwarunkowego dochodu podstawowego popierają np. Zieloni (VIHR) oraz Związek Lewicowy (VAS), np. w wysokości 600-800 euro miesięcznie. Takie świadczenie miałoby zastąpić różnego rodzaju zasiłki wypłacane obecnie, np. zasiłek dla bezrobotnych, mieszkaniowy, wychowawczy, czy na naukę.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ anb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jg94
No wiadomo, dochód gwarantowany to promocja lenistwa i upadek cywilizacji - niech się lepiej zajmą jakimś pożytecznym dla gospodarki zajęciem, np. Kredyty konsumpcyjne mogli by sprzedawac
hfjdj
Jezeli cywilizacja upadnie to jej poczatek bedzie w momencie gdy zdecydowano ze wiekszosc bedzie wybierac krola. To implikuje takie twory jak dochod gwarantowany i wszystko za darmo. A wiekszosc jest przeciez glupia, jak glupie dziecko ktore trzeba ganiac do nauki i pilnowac bo wybierze wachanie kleju, i dokona wyborow ktore zniszcza Jezeli cywilizacja upadnie to jej poczatek bedzie w momencie gdy zdecydowano ze wiekszosc bedzie wybierac krola. To implikuje takie twory jak dochod gwarantowany i wszystko za darmo. A wiekszosc jest przeciez glupia, jak glupie dziecko ktore trzeba ganiac do nauki i pilnowac bo wybierze wachanie kleju, i dokona wyborow ktore zniszcza jego zycie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomitomi
(usunięty) 2019-02-08 23:51
(wiadomość usunięta przez moderatora)

...nie możecie tego , przetrawić ,że człowiek może i powinien , pracować wtedy kiedy chce (!)
a , nie musi ! ! !

dalej chcecie i traktujecie ludzi jak ''gadające bydło '' ...............@#$%^ lewactwo !
żal mi was - tak służyć
(usunięty) 2019-02-08 23:51
(wiadomość usunięta przez moderatora)

...nie możecie tego , przetrawić ,że człowiek może i powinien , pracować wtedy kiedy chce (!)
a , nie musi ! ! !

dalej chcecie i traktujecie ludzi jak ''gadające bydło '' ...............@#$%^ lewactwo !
żal mi was - tak służyć mamonie ,,,,
tantael odpowiada tomitomi
Ciekawe że z twojej wypowiedzi wynika że nie wiesz czym jest lewactwo.
tomitomi odpowiada tantael
bardzo sobie cenie wolność , w skład której wchodzi ''lenistwo'', :-)))
hfjdj odpowiada tomitomi
To czekamy ze zniecierpliwieniem kiedy zaczniesz z tego korzystac i przestaniesz pisac komentarze.
konik_garbusek
Nic tak nie leczy z lenistwa jak głód! Dochód gwarantowany to całkowity upadek cywiulizacji - w momencie w którym weszłoby to na wiekszą skalę, rozważałbym ucieczkę do dalej położonych miejsc, typu Antypody.
furgas
Niezła ta "większość" zadowolonych - 55% vs. 45%...
shiver5
Pracowali średnio 49dni w roku? :)
Ile ja bym dał by mieć 316 dni wolnego w roku a tam jeszcze to im płacą...
Kolejny socjalistyczny raj? Hmm zaraz, przecież każdy taki socjal super projekt do tej pory nie wypalił. Ale nieeeee, tym razem się uda i nie będzie tyle zwłok co zwykle.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki