Facebook podpadł Niemcom. Ma zakaz zbierania danych użytkowników WhatsAppa

redaktor Bankier.pl

Niemiecki urząd ds. ochrony danych osobowych zabronił Facebookowi zbierania danych użytkowników WhatsAppa i nakazał usunięcie informacji już zgromadzonych. Portal społecznościowy zapowiedział odwołanie się od tej decyzji.

Facebook nie może zbierać danych użytkowników WhatsAppa w Niemczech. Portal odwoła się od tej decyzji
Facebook nie może zbierać danych użytkowników WhatsAppa w Niemczech. Portal odwoła się od tej decyzji (fot. DADO RUVIC / FORUM)

Źródłem sporu Facebooka z Niemcami jest nowa polityka prywatności aplikacji WhatsApp – komunikatora kupionego przez Marka Zuckerberga w 2014 r. za 19 miliardów dolarów. Zgodnie z nowym regulaminem nastąpiła większa synchronizacja aplikacji z jej nowym właścicielem, dzięki czemu Facebook ma teraz dostęp do danych (m.in. numerów telefonów) użytkowników WhatsAppa. Jak tłumaczą twórcy komunikatora, działania te mają na celu lepsze targetowanie reklam i proponowanie znajomych.

Zmiany te nie spodobały się Johannesowi Casparowi, niemieckiemu komisarzowi ds. ochrony danych osobowych. Uznał, że nowa polityka prywatności jest niezgodna z tamtejszym prawem, a Facebook nie uzyskał odpowiedniej zgody na przetwarzanie danych od 35 milionów użytkowników WhatsAppa w Niemczech. Tym samym komisarz nakazał portalowi Zuckerberga przerwanie zbierania i przechowywania nowych informacji oraz usunięcie tych już zebranych. Jak uzasadnił Caspar, przed dwoma laty, kiedy Facebook przejmował WhatsAppa, obie strony zapewniały, że nie będą wymieniały się danymi.

Jak poinformował Reuters, Facebook zapowiedział, że będzie odwoływał się od tej decyzji. – Będziemy współpracować z urzędem w Hamburgu, by odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości – oświadczyli przedstawiciele portalu. Wprowadzonym w sierpniu zmianom w polityce prywatności WhatsAppa przyglądają się już także Unia Europejska i USA.

Agnieszka Ślęzak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Dżejms

Co to jest facebook?

! Odpowiedz
3 13 ~dcg

Jak szybko założyłem tak szybko skasowałem to dziadostwo. Jeszcze pisali, że przez pół roku nie będę mógł założyć nowego profilu. Kichał ich pies. A i żonka jest szczęśliwa bo wieczorami figlujemy pod kołdrą zamiast na FB:)

! Odpowiedz
7 1 ~gosc

Niemcy się boją że ich kontakty pokażę nieciekawe powiązania?

! Odpowiedz
1 31 ~normalny

facebook super portal dla energicznych dynamicznych ludzi XXI wieku. Gorąco polecam. Dzięki niemu moje małżeństwo szybciej się rozleciało:)

za to żonka ma zajęcie.

fajnie jest

! Odpowiedz
0 26 ~normalny_2

Ale dzięki FB może teraz pokazywać fotki jaka to teraz jest szczęśliwa i energetyczna. Co prawda bez pracy ale ma 200 znajomych :-)

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.