REKLAMA

Bitcoin odbija po silnych spadkach

2021-01-12 07:19
publikacja
2021-01-12 07:19
fot. Visual Generation / Shutterstock

Notowania bitcoina przyzwyczaiły do zmienności i nie inaczej było tym razem. Kryptowaluta odrobiła już sporą część wczorajszych spadków.

Obserwowana na początku tygodnia korekta bitcoinowi się „należała” - doszło do niej w następstwie rajdu, który wyniósł notowania BTC do rekordowego poziomu blisko 42 000 dolarów. Ochłodzenie było dosyć gwałtowne, ponieważ wczoraj po południu najpopularniejsza kryptowaluta została przeceniona do 30 000 dolarów.

/ Coindesk

Od tamtej pory bitcoin odzyskuje jednak wigor i we wtorek rano notowany jest już po ponad 36 000 dolarów. W przełożeniu na złote oznacza to wzrost do 135 000 zł wobec 115 000 zł we wspomnianym dołku oraz blisko 155 000 zł na historycznym szczycie. Coraz wyższe wyceny bitcoina sprawiają, że siłą rzeczy nominalna wartość spadków jest coraz wyższa. Samo wahnięcie o 10 000 dolarów niemal odpowiada rynkowej wartości bitcoina we wrześniu.

Oczekiwanie na ETF

Na rozgrzanym bitcoinowym rynku nie brak opinii o dalszych wzrostach, jak i o rychłym załamaniu. Poza tymi komentarzami pojawiają się też informacje o bardziej fundamentalnej charakterystyce. Analitycy JP Morgan, którzy kilka tygodni temu pomogli rozkręcić w finansowym mainstreamie debatę „bitcoin kontra złoto”, tym razem zwrócili uwagę na to, że uruchomienie bitcoinowego funduszu ETF może w krótkim terminie przynieść spadki cen kryptowaluty. Spowodowane miałoby to być tym, że osoby i instytucje chcące kupić jednostki tego funduszu najpierw wyjdą z największego funduszu kryptowalutowego Grayscale Bitcoin Trust, co może negatywnie odbić się na całym rynku. W dłuższej perspektywie ETF zdecydowanie jednak pomoże kryptowalutom, ponieważ umożliwi wejście na ten rynek szerszego grona inwestorów.

Fundusz ETF oparty na bitcoinach od lat próbuje uruchomić firma VanEck, jednak do tej pory nie uzyskała zielonego światła od amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Niepowodzeniem zakończyły się także próby innych instytucji. Obecnie komentatorzy wiążą nadzieję na zmianę stanowiska z roszadami na stanowisku przewodniczącego – pod koniec roku urząd opuścił Jay Clayton, którego zastąpił Elad Roisman, uchodzący za bardziej sprzyjającego kryptowalutom. Roisman pokieruje SEC jednak tylko w okresie przejściowym – nowego przewodniczącego wyznaczy bowiem Joe Biden, który zostanie zaprzysiężony 20 stycznia.

MZ

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
clochard
BTC rośnie, bo nie prakuje chciwych ludzi, którzy są przekonani że odsprzedzają innym chciwym po jeszcze wyższej cenie. Któregoś pięknego dnia ktoś powie "sprawdzam" i się szybko okaże, że ten cyfrowy zapis na serwerze jest nic nie wart.
meryt
clochard "Któregoś pięknego dnia ktoś powie "sprawdzam""

Z każdą transakcją jest sprawdzanie :)
marxs
raniutko srajkojnek + 6% obecnie poniżej -4% i kolejne 10 % w plecy w kilka godzinek jak na super aktywo zabezpieczające przed inflacją i dodrukiem pieniądza to rewelka chyba się skuszę i kupię hihi
nonnn
BTC to stare aktywo ktorego nadal ludziska nie rozumieja... a co dopiero najnowsze monety, dla zrozumienia wchodzcie na kanal youtoobe "dzienna dawka dyskomfortu" tu czeka was wiecej wiedzy od strony technicznej, ja powiem jedno Ci co chca byc nadal rolowani przez rzadowy piniadz nie zostana na peronie ale raczej obudza BTC to stare aktywo ktorego nadal ludziska nie rozumieja... a co dopiero najnowsze monety, dla zrozumienia wchodzcie na kanal youtoobe "dzienna dawka dyskomfortu" tu czeka was wiecej wiedzy od strony technicznej, ja powiem jedno Ci co chca byc nadal rolowani przez rzadowy piniadz nie zostana na peronie ale raczej obudza sie z reka w nocniku...
hfjdj
Sporo ludzi nie chce tego nawet rozumieć. Samo to że nie kupili btc powoduje że go sobie obrzydzają żeby im żal pupy mniej ściskał. To ten sam typ człowieka co nie wyprowadzi się do miasta, będzie siedział na wsi u starych bo "co będę płacił komuś za mieszkanie?". Psychicznie ludzie nie wyrabiają w tych Sporo ludzi nie chce tego nawet rozumieć. Samo to że nie kupili btc powoduje że go sobie obrzydzają żeby im żal pupy mniej ściskał. To ten sam typ człowieka co nie wyprowadzi się do miasta, będzie siedział na wsi u starych bo "co będę płacił komuś za mieszkanie?". Psychicznie ludzie nie wyrabiają w tych kwestiach. Głupieją.
polak_uczciwy
Nie ma co w to wchodzić. Wystarczy mi fakt, że ministrowie mówią że to niebezpieczne jak AmberGold. Oni na pewno mnie nie chcą oszukać, wolę uczciwie zapracować na etacie.
jacekdr64
To nie jest piramida tylko kasyno o zasięgu ogólnoświatowym. Żeton nazywa się Bitcoin i wolna wola, chcesz, to wchodzisz, a nie to nie.
jacekdr64 odpowiada holden7
Nie. Złoto jest realne. Sorry, taki mam punkt widzenia. Moje prawo.
andybrandy odpowiada jacekdr64
O którym złocie mówisz ? Tym u jubilera czy tym na papierku zdeponowanym 1 do 1 gdzieś podobno w skarbcu w Londynie ?

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki