REKLAMA

Rubel najsłabszy w historii

2022-03-03 06:07, akt.2022-03-03 13:04
publikacja
2022-03-03 06:07
aktualizacja
2022-03-03 13:04

Agencje ratingowe obniżają ocenę wiarygodności kredytowej Rosji do poziomu śmieciowego, dostawcy globalnych benchmarków wyrzucają rosyjskie akcje z indeksów, a sami zagraniczni inwestorzy nie palą się, by lokować kapitał w domenie Putina. Odzyskanie zainwestowanych środków może być bowiem niemożliwe. Rubel stracił w tym tygodniu 30 proc. wobec dolara i jest najsłabszy w historii.

Rubel najsłabszy w historii
Rubel najsłabszy w historii
/ TASS

Moody's ściął rating rating długoterminowego długu zagranicznego Rosji aż o sześć poziomów - do B3 z Baa3, uzasadniając decyzję "podwyższonym ryzykiem zakłóceń w spłacie zadłużenie w obliczu surowych i skoordynowanych sankcji oraz poważnych obaw o wolę Rosji do spłaty zobowiązań".

Taką samą skalę obniżki ratingu ogłosił Fitch, redukując ocenę do B z BBB i sygnalizując możliwość kolejnych cięć. Agencja stwierdziła, że sankcje nałożone na Rosję zagrażają stabilności finansowej kraju.

Inna główna agencja ratingowa - S&P - obniżyła ocenę Rosji jeszcze w piątek. W efekcie wszystkie czołowe agencje oceniają wiarygodność kredytową kraju Putina na poziomie śmieciowym.

Na koniec ubiegłego roku w rękach inwestorów zagranicznych było 20 mld dolarów obligacji denominowanych w walutach obcych oraz 3 bln rubli (ok. 41 mld dolarów) papierów rublowych.

Z kolei dostawcy głównych globalnych benchmarków - MSCI oraz FTSE Russell - zapowiedzieli wykluczenie rosyjskich walorów z indeksów akcji rynków wschodzących. Ich zdaniem tamtejszy rynek jest obecnie "nieinwestowalny". Kontrakty na MSCI Russia spadły już ze szczytu o prawie 90 proc.

Putin i jego famulusi sięgnęli bowiem po drastyczne rozwiązania - m.in. uniemożliwili zagranicznym inwestorom sprzedaż papierów wartościowych, wstrzymali handel akcjami na giełdzie w Moskwie i wprowadzili kontrolę kapitału, niemal eliminując opcję odzyskania poważnych środków z kraju. Bloomberg donosił, że we wtorek zagraniczni nabywcy rosyjskich obligacji mieli nie otrzymać należnych im kuponów.

"Rosyjskie aktywa stały się toksyczne" - ocenia Marek Drimal z Societe General. "Rynki onshore są zabarykadowane i w zasadzie nieinwestowalne, podczas gdy rynki offshore zostały zniszczone. Dynamika wydarzeń, które mają miejsce, jest po prostu oszałamiająca”.

Problem mają też sami Rosjanie, którym zakazano transferować pieniędzy poza ojczyznę, w gotówce mogą wywieść tylko do równowartości 10 tys. dolarów, a przy zakupie dewiz w kantorach - jeśli w ogóle je znajdą - muszą od dziś dopłacić 30 proc. prowizji.

Efekty powyższych decyzji są dziś widoczne na rosyjskim rynku walutowym. Według notowań giełdy w Moskwie, rubel traci do dolara ponad 10 proc., a do euro: ponad 7 proc. Kurs USD/RUB wynosi 117, a EUR/RUB: 124. Rosyjska waluta jest najsłabsza w historii. W tym tygodniu straciła wobec dolara ok. 30 proc. Krach byłby zapewne o wiele większy, gdyby nie odcięcie od zagranicy i zmrożenie rynku: wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży aktywów rublowych, zakupach dewiz czy transferze kapitału z Rosji, a także nakazanie eksporterom sprzedaży walut zagranicznych.

Maciej Kalwasiński

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (95)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Ciekawe. Na tej wojnie giną tylko Rosjanie.
next3
Rosjanie zabrali ze sobą mobilne krematoria, bo nie chcą pokazywać zwłok dzieci ich matkom. Na wojnę wysłaliście dzieci. To bardzo smutna prawda.
pstrzezek
A nie prawda. Giną też ruskie trolle, ale dość szybko pojawiają się nowe. I coś o tym wiesz, prawda nowy towarzyszu? ;)

Stare kacapki @kiwixix, @talmud, @iluminata, @ajwaj, @demeryt69 czy @the_mind_renewed
Nowe kacapki @kiwixixreaktywacja, @talmudd, @iluminata1 @tso_zbanowany_jup, @qonradx @wtomek, @trolley @taki-ktos-jak-
A nie prawda. Giną też ruskie trolle, ale dość szybko pojawiają się nowe. I coś o tym wiesz, prawda nowy towarzyszu? ;)

Stare kacapki @kiwixix, @talmud, @iluminata, @ajwaj, @demeryt69 czy @the_mind_renewed
Nowe kacapki @kiwixixreaktywacja, @talmudd, @iluminata1 @tso_zbanowany_jup, @qonradx @wtomek, @trolley @taki-ktos-jak-ja @najmadrzejszy
next3 odpowiada pstrzezek
Strzeżek, anansujesz na stopień podporucznika! Tak trzymać!
pstrzezek
Na Ukrainie zginął pierwszy rosyjski generał. I to bardzo ważny. Generał major Andriej Suchowiecki, zastępca dowódcy 41. Armii Połączonych Sił Lądowych Rosji, zginął podczas operacji specjalnej na Ukrainie - napisał w serwisie wKontaktie jego przyjaciel Siergiej Czipiliew. Oj widać druga ofiara po stronie ruskich w tej wojnie ;)))
jaffa
"ważny" generał który atakuje kraj obok to generał bandyta, który był jedna z twarzy tego ataku.
Okazuje się taktyka rosyjskiego wojska jest żadna bo dostają wpier... od 10x mniejszej armii a jak nie mają pomysłu to robią po staremu jak w II św. burzą miasto z odległosci bo są skończonymi tchórzami którzy boją się walczyć
"ważny" generał który atakuje kraj obok to generał bandyta, który był jedna z twarzy tego ataku.
Okazuje się taktyka rosyjskiego wojska jest żadna bo dostają wpier... od 10x mniejszej armii a jak nie mają pomysłu to robią po staremu jak w II św. burzą miasto z odległosci bo są skończonymi tchórzami którzy boją się walczyć bezpośrednio z żołnierzami z Ukrainy. Tacy to "bohaterowie bandyci" z tych ruskich sołdatów.
efg
Zrównać Rosję z ziemią i zasadzić ziemniaki.
jaffa
tego akurat robić już nie trzeba... bo zrobił to Putin z jego otoczeniem. Cofnęli Rosję do czasów do '91, z tą różnice że rosjan się teraz nienawidzi.
pstrzezek
W tydzień na Ukrainie zginęło 9 tys. Rosjan, w ciągu 10 lat w Afganistanie - 14,5 tys... Putin widzi tą kompromitację. Zaraz zaczną się prowokacje i "ataki Ukrainy na Rosję" by ruski brudas mógł użyć ciężką broń
trolley
Słyszałem że tylko dzisiaj zginęło prawie 12tyś ruskich, zniszczone 297 czołgów, 850 transporterów, zestrzelono 182 samoloty i 364 helikoptery.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki