Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Młode osoby zajmują szczególne miejsce na rynku pracy. Z jednej strony przynoszą do firm nowe spojrzenie i coraz częściej również dobre wykształcenie, z drugiej – zwykle nie mogą liczyć na takie samo wynagrodzenie jak ich bardziej doświadczeni koledzy. Do niedawna musieli liczyć się z dokładnie takimi samymi przepisami podatkowymi. Obecnie funkcjonuje jednak zerowy pit dla młodych, który pozwala im sporo zaoszczędzić. Jak to zwykle z prawem podatkowym bywa – liczą się jednak szczegóły, a niewłaściwa interpretacja przepisów może wiązać się z koniecznością zmierzenia się z fiskusem. Jeżeli chcesz skorzystać z zerowego podatku do 26 roku życia, powinieneś więc dokładnie poznać zasadę jego działania i dowiedzieć się, co należy zrobić, aby skorzystać z atrakcyjnej ulgi.

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia (thetaXstock)

Podatek do 26 roku życia – jak wygląda?

Benjamin Franklin stwierdził kiedyś, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. O ile pierwszej z nich faktycznie nie da się uniknąć, druga nie zawsze jest taka oczywista, zwłaszcza jeżeli znajdujemy się w grupie społecznej, którą w sposób szczególny chce wesprzeć Ustawodawca. 4 lipca 2019 roku sejm uchwalił Ustawę wprowadzającą zerowy pit dla młodych, czyli osób, które nie ukończyły 26 roku życia. W zamyśle twórców projektu ma to pomóc ludziom wchodzącym na rynek pracy wypracować kapitał niezbędny do usamodzielnienia się i polepszenia ich sytuacji materialnej. 0 PIT dla młodych to rzeczywiście olbrzymie wsparcie, jak to jednak zwykle bywa: przed złożeniem deklaracji należy skrupulatnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami, te bowiem są nieco bardziej skomplikowane niż sugerowałoby chwytliwe hasło.

Pit zerowy – jakie są konkretne warunki?

Sama nazwa programu „zerowy podatek do 26 roku życia” sugeruje, że jedynym kryterium, jakie należy brać pod uwagę, jest wiek osoby podlegającej opodatkowaniu. W rzeczywistości uwzględnić należy trzy czynniki:

  • Wiek podatnika: to faktycznie podstawowe kryterium. Pit zerowy dotyczy dochodów osiągniętych przed ukończeniem dwudziestego szóstego roku życia. Oznacza to więc, że jeżeli przykładowo urodziny obchodzisz 15 września, wynagrodzenie za poprzedni miesiąc będzie jeszcze ujęte w ramach zerowego PIT-u dla młodych, następne wpływy będą opodatkowane na standardowych zasadach.
  • Źródło dochodu: zerowym podatkiem do 26 roku życia zostanie obłożony dochód z tytułu stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy, umowy zlecenia czy pracy nakładczej. Niestety – na żadne ulgi nie mogą liczyć młodzi przedsiębiorcy, na normalnych zasadach rozliczać się będą także osoby pobierające zasiłki (w tym zasiłek chorobowy czy macierzyński). Co ważne: zerowy PIT dla młodych nie dotyczy również osób osiągających dochody z tytułu np. umów stażowych czy praktyk, a także umów o dzieło czy umów zlecenie ze zbyciem praw autorskich oraz tych opiewających na kwoty niższe niż 200 zł.
  • Wysokość dochodu: PIT zerowy obowiązuje wyłącznie do określonego dochodu. Granica została wyznaczona na tym samym poziomie, co drugi próg podatkowy, a więc jest to równowartość 85 528 zł. Nie liczą się przy tym koszty uzyskania przychodu, a jedynie zapisy widniejące w umowie. Powyżej tej sumy podatek będzie rozliczany w normalny sposób.

Zerowy PIT dla młodych za rok 2019

Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku rozliczenia podatkowego za rok 2019. Ustawa zaczęła obowiązywać od 1 sierpnia 2019 roku, wobec czego podziałowi uległa maksymalna kwota osiąganego dochodu podlegająca 0 PIT dla młodych. Wynosi ona 35 636,67 zł (jest to więc 5/12 całkowitej sumy rocznej). Wyższe dochody będą opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej.

Podatek do 26 roku a składki

Nowy sposób odprowadzania podatku do 26 roku życia wpłynie również na sposób obliczania składek zdrowotnych i ZUS. Te drugie – jeżeli będą obliczone na podstawie przychodu zwolnionego z podatku – nie będą mogły być później odliczone od dochodu, natomiast składek zdrowotnych od przychodu nie będzie można odliczać wcale. Jednocześnie w wielu przypadkach składka zdrowotna ulegnie obniżeniu. Stanie się tak, jeżeli jej kwota przewyższyłaby hipotetyczną (ponieważ nieodprowadzaną) zaliczkę na podatek dochodowy. Wówczas zostanie obniżona do jej wysokości.

Jakie oszczędności daje PIT zerowy?

Zerowy podatek do 26 roku życia może okazać się sporym zastrzykiem gotówki dla młodych osób. Według szacunków rządu mogą z niego skorzystać nawet 2 miliony obywateli rozpoczynających dorosłe życie. Oczywiście – im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe zyski. Nawet osoby zarabiające pensje minimalną mogą jednak liczyć w skali roku na całkiem pokaźną sumę, którą można przeznaczyć np. na atrakcyjny wyjazd. Warto zaznajomić się z wyliczeniami Ministerstwa Finansów:

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

WYNAGRODZENIE BRUTTO

Oszczędność Miesięczna

Oszczędność Roczna

2250,00 zł (minimalne wynagrodzenie w 2019 r.)

133 zł

1.592 zł

4765,00 zł (średnie wynagrodzenie prognozowane na 2019 r.)

355 zł

4.261 zł

7127,33 zł (wynagrodzenie umożliwiające osiągnięcie rocznego limitu)

564 zł

6.768 zł

Źródło: Ministerstwo Finansów

Brak podatku do 26 lat – o czym pamiętać?

Przed zastosowaniem PIT-u zerowego warto pamiętać, że pomimo ogólnego hasła nie jest to program przewidziany dla wszystkich młodych Polaków:

  • Brak podatku do 26 lat nie dotyczy osób pracujących na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenie z 50% kosztami uzyskania przychodu, odbywających praktyki lub staże. W żaden sposób nie wpływa również na sytuację przedsiębiorców. W praktyce ze zwolnienia mogą skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, wykonujące pracę nakładczą albo związane spółdzielczym stosunkiem pracy.
  • W 2019 roku limit dotyczy przychodów osiągniętych pomiędzy sierpniem i grudniem, wynosi przy tym 35 636,67 zł.
  • Od następnego roku podatkowego limit przychodów objętych PIT-em zerowym wynosić będzie 85 528 zł. Należy również pamiętać, że limit jest łączny dla wszystkich umów. Jeżeli więc obok umowy o pracę osiągasz również przychód z tytułu umowy zlecenia, obie będą się wliczać do ustalonego limitu.
  • Zerowy PIT dla młodych obowiązuje do ukończenia 26 roku życia, następny dochód będzie już rozliczany w normalny sposób, bez zwolnienia.

2020-10-27

Konto dla dziecka 2020 [RANKING]

Jakie konto bankowe dla dziecka? W którym banku otworzyć pierwsze konto bankowe dla nieletnich? Jak dziecko może korzystać z konta? Oferty banków - Bankier.pl

2020-10-09

Blogi finansowe, które warto czytać. Bankier Smart poleca

Zarządzanie własnymi finansami to trudne zadanie. Dlatego warto być na bieżąco i wzbogacać swoją wiedzę. Znakomitym (i darmowym) sposobem okaże się lektura blogów finansowych.

2020-10-08

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z profilu zaufanego.

Bezpieczna wpłata na konto. Jak wpłacić pieniądze na konto?

Konta osobiste należą do podstawowych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu, a płatności bezgotówkowe coraz częściej zastępują nam te wykorzystujące gotówkę. Warto dowiedzieć się, jak wpłacić pieniądze na konto w szybki i bezpieczny sposób.

PayPass i payWave: jak działa karta zbliżeniowa i co musisz o niej wiedzieć?

Karty zbliżeniowe zmieniły sposób, w jaki regulujemy płatności. Jest to możliwe dzięki technologiom MasterCard PayPass i Visa payWave. Warto dowiedzieć się, jak płacić kartą zbliżeniową w bezpieczny sposób oraz jak wygląda cała procedura.

Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Nowe technologie w niezwykły sposób wpływają na nasze funkcjonowanie. Nie inaczej jest również ze sposobem, w jaki korzystamy z bankowości. Jednym z rozwiązań jest wypłata z bankomatu bez karty.

Czek BLIK: jak działają czeki BLIK i jak z nich korzystać?

System BLIK zrewolucjonizował polską bankowość. Dla wielu z nas stał się niemal podstawowym narzędziem. Jednocześnie nie każdy dwie, czym są czeki BLIK i jak z nich korzystać.