Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Jednym z nowych rozwiązań, które powinny zainteresować każdego podatnika, jest wprowadzony od 1 stycznia 2020 roku przez Ministerstwo Finansów mikrorachunek podatkowy. Warto dowiedzieć się, jak z niego korzystać.

Ostatnie lata obfitowały w różnego typu modyfikacje w systemie podatkowym. Jeszcze nigdy tak wiele zmian nie dotknęło również przeciętnego obywatela. Choć zwykle do nowych propozycji rządu podchodzimy z pewną rezerwą, tym razem wiele kwestii uległo sporemu uproszczeniu, co przekłada się w pierwszej kolejności na komfort załatwiania spraw i regulowania należności wobec fiskusa. Jedną z takich inicjatyw jest indywidualny mikrorachunek podatkowy. Z jego potencjału mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, większość podatników zdoła dzięki niemu uregulować wszystkie niezbędne kwestie podatkowe bez ryzyka pomyłki albo niewłaściwego opisania przelewu.

Mikrorachunek podatkowy. Jak założyć mikrorachunek? (fot. Kite_rin / Shutterstock)

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Mikrorachunek podatkowy: czym jest?

Wprowadzony przez Ministerstwo Finansów mikrorachunek podatkowy to specjalny, indywidualny numer konta, z którego korzystać należy regulując podatki:

Co ważne: mikrorachunku podatkowego używamy tylko do opłacania zobowiązań wobec urzędu skarbowego, zwroty nadpłat odbędą się na dotychczasowych zasadach, trafią więc na podany numer ROR lub zostaną przesłane np. przekazem pocztowym. Oprócz podatków na indywidualne konto należy przelać również zaliczki na ich poczet czy odsetki karne.

Jak założyć mikrorachunek?

Największą zaletą mikrorachunku podatkowego jest to, że podatnik nie musi podejmować żadnych działań w celu jego założenia. Jest on generowany automatycznie przez system komputerowy administrowany przez Ministerstwo i Krajową Administrację Skarbową. Należy wiedzieć jedynie, jak sprawdzić numer mikrorachunku. To bardzo prosta czynność i każdy z nas jest w stanie wykonać ją w ciągu kilku minut w internecie. Oczywiście można również w tym celu udać się do urzędu skarbowego i otrzymać stosowną informację od urzędnika.

Jak sprawdzić numer mikrorachunku?

W celu poznania indywidualnego numeru mikrorachunku podatkowego, należy udać się na stronę generatora mikrorachunku podatkowego i wprowadzić podstawowe informacje na nasz temat:

  • PESEL – w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, niebędących zarejestrowanym podatnikiem VAT.
  • NIP – dla podatników prowadzących działalność gospodarczą lub będących podatnikiem VAT oraz dla płatników podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Największą zaletą generatora jest łatwy dostęp do informacji. Nawet jeżeli ich nie zapiszemy, po wprowadzeniu numeru PESEL lub NIP będziemy w stanie w ciągu kilku sekund sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego i uregulować zobowiązania bez obaw o to, że środki trafią do złego adresata. System działa przez całą dobę i korzystanie z niego jest w pełni bezpłatne.

Mikrorachunek podatkowy – jak wygląda?

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów mikrorachunek został stworzony w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić nam posługiwanie się nim. Jak każdy numer rachunku bankowego składa się z 26 cyfr. W tym przypadku również ich poszczególne sekcje mają konkretne znaczenie:

LK 1010 0071 222A BBBBBBBBBBBB

LK - liczba kontrolna

1010 0071 - numer rozliczeniowy w NBP

222 - numer uzupełniający w NBP

A - 1 w przypadku numeru PESEL, 2 w przypadku numeru NIP

B - numer PESEL lub NIP podatnika.

Aby upewnić się, czy numer mikrorachunku podatkowego rzeczywiście należy do nas, wystarczy więc sprawdzić jego zakończenie (to będzie rozszerzone o dwa zera w przypadku numeru NIP oraz jedno w przypadku PESEL). Pozwala to na łatwe odróżnienie indywidualnego numeru od innych.

Od kiedy należy korzystać z mikrorachunku podatkowego?

Z wprowadzonego przez Ministerstwo Finansów mikrorachunku należy korzystać od 1 stycznia 2020 roku. Dotychczasowe rachunki bankowe urzędów skarbowych były aktualne do 31 grudnia 2019 roku. Oznacza to, że na indywidualne konta powinny powędrować już zaliczki za podatki z poprzedniego miesiąca lub kwartału. W przypadku PIT mikrorachunek po raz pierwszy wykorzystamy podczas rozliczenia za rok 2019. Podatki nieuwzględnione w mikrorachunku podatkowym należy natomiast opłacać tak jak dotychczas, na konta konkretnych urzędów skarbowych.

Karta podatkowa a mikrorachunek

Warto zauważyć, że podatnicy opodatkowani za pomocą karty podatkowej nadal powinni korzystać z rachunków urzędów skarbowych, tak jak regulowali zobowiązania do tej pory. Podobna zależność dotyczy również VAT-14 czy VAT w imporcie. Przedsiębiorcy nie powinni również przelewać należnych opłat ZUS na mikrorachunek: choć jest to kosztowny obowiązek, nie można zaklasyfikować go jako podatek. Tak samo kwestia ta prezentuje się w przypadku mandatów: należy je uiszczać na rachunek widoczny na bloczku.

Zyski dzięki mikrorachunkowi podatkowemu

Dzięki zarządzanemu przez Ministerstwo Finansów mikrorachunkowi podatkowemu obywatele odnoszą kilka korzyści:

  • Podatki PIT, CIT i VAT można uregulować w łatwy i szybki sposób na jeden numer rachunku, bez obaw o mylne wprowadzenie danych lub utknięcie przelewu w urzędzie;
  • Numer rachunku nie zmieni się w przypadku przeprowadzki, zmiany siedziby firmy czy danych osobowych.
  • Numer mikrorachunku podatkowego można w niezwykle łatwy i szybki sposób sprawdzić online. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne.
  • Skróceniu ulegnie przesył środków i obsługa podatnika.

2020-04-06

Paypal: co to i co umożliwia konto PayPal?

Dokonywanie płatności w internecie jest niezwykle proste i szybkie. Jedną z dostępnych metod jest PayPal. Dzięki serwisowi możemy zapewnić sobie również dodatkową ochronę.

2020-03-18

Jak bezpiecznie robić e-zakupy? 5 porad dotyczących zakupów online

Internet sprawia, że niemal wszystkie produkty znajdują się w zasięgu zaledwie kilku kliknięć. Aby z zakupów online czerpać wyłącznie korzyści, trzeba wiedzieć, jak przeprowadzać je bezpiecznie.

2020-03-06

SEPA: co trzeba wiedzieć o przelewie europejskim?

Wykonywanie przelewów międzynarodowych kojarzy się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą i dłuższym czasem oczekiwania. Dzięki przelewowi SEPA wszystko jest jednak prostsze.

PIT-37 online. Rozliczenie PIT przez Internet

Rozliczenie podatków stało się w ostatnim czasie bardzo łatwe. Każdy z nas może uregulować swoje zobowiązania wobec fiskusa w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu.

Zeznanie podatkowe: kto musi złożyć deklarację podatkową?

30 kwietnia upływa termin składania najpopularniejszych deklaracji podatkowych PIT-36 i PIT-37. PIT roczny to podstawowy obowiązek każdego podatnika. Warto dowiedzieć się, kto musi dostarczyć go fiskusowi.

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia

Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Karta Revolut: czy to dobra alternatywa dla tradycyjnego banku?

Szybki rozwój usług bankowych sprawia, że do dyspozycji klientów pozostaje wiele nowych rozwiązań. Jednym z nich jest konto i karta Revolut. Czy to jednak dobra alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań?

Ikona informacji
poradniki