Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Na drodze wielu osób ubiegających się o kredyt staje przede wszystkim konieczność zebrania wkładu własnego. W dobie rosnących cen nieruchomości to poważny wydatek, na który coraz trudniej znaleźć środki.

W natłoku formalności związanych z wnioskowaniem o kredyt hipoteczny łatwo zapomnieć o pewnych wymogach formalnych, stawianych przez banki swoim potencjalnym klientom. Zdolność kredytowa, która zdaniem większości osób jest pewnego rodzaju drzwiami do uzyskania pieniędzy na wymarzone cztery kąty, to jednak nie wszystko. Podstawowym wymogiem stawianym przez instytucje jest posiadanie minimalnego wkładu własnego na określonym poziomie. Jego wysokość – zgodnie z rekomendacjami KNF – ciągle rośnie. Jest przy tym uzależniona w oczywisty sposób od cen nieruchomości, a te nie przestają bić historycznych rekordów. Wkład własny i kredyt hipoteczny to jednak dwa wzajemnie powiązane ze sobą zjawiska, dlatego trzeba w odpowiedni sposób przygotować się na jego uregulowanie. W niektórych przypadkach można również wykorzystać inne sposoby na zaspokojenie żądań banku.

Wkład własny - co trzeba wiedzieć? Kredyt hipoteczny a wkład własny. (fot. studioflara / Shutterstock)

Wkład własny: czym jest?

Najprościej rzecz ujmując, wkład własny to nasz udział w inwestycji, o której finansowanie zwracamy się do banku. Chociaż wkład własny na mieszkanie lub dom stosowany jest najczęściej, można się z nim spotkać również np. chcąc zaciągnąć kredyt na samochód, zwłaszcza stosując przy tym raty balonowe. Co ważne: minimalny wkład własny jest jednym z podstawowych czynników, od których bank uzależnia wypłatę środków. Jeżeli nie będziemy nimi dysponować, nie otrzymamy pozytywnej decyzji kredytowej, nawet jeżeli nasza zdolność będzie pozwalała na zaciągnięcie pożyczki we wnioskowanym rozmiarze. Dlatego, przygotowując się do wzięcia kredytu hipotecznego, trzeba odłożyć wymagane środki. Istnieje również kilka dodatkowych sposobów na spełnienie wymogów narzuconych przez instytucję.

Wkład własny na mieszkanie: ile wynosi?

Jeszcze jakiś czas temu możliwe było uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Od 2015 roku nie jest to jednak możliwe. Co więcej – wzrasta również minimalny wkład własny. Kiedyś wynosił on 10%, jednak zgodnie z najnowszymi rekomendacjami powinien osiągać poziom 20% ceny nieruchomości. Jeżeli przyjąć takie kryterium, środki, które będziemy musieli przygotować, będą całkiem spore. Biorąc pod uwagę zestawienie średnich cen mieszkań w styczniu 2020 roku, przygotowane przez Bankier.pl i serwis Otodom, okazuje się, że minimalny wkład własny to często kapitał, o którego wygospodarowanie w przypadku przeciętnej rodziny wcale nie będzie tak łatwo:

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Miejscowość

Cena za m2

Wysokość wkładu własnego (mieszkanie 50m2, wkład własny na poziomie 20%)

Warszawa

11 684

116 840

Kraków

10 097

100 970

Wrocław

8 230

82 300

Poznań

7580

75 800

Gdańsk

10 409

104 090

Katowice

6 014

60 140

Źródło: Bankier.pl, Otodom.pl

Minimalny wkład własny: 10% wciąż możliwe

Chociaż rekomendacje KNF jasno określają minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości, wciąż można w wielu instytucjach otrzymać kredyt hipoteczny z wkładem własnym na poziomie 10%. W innych może się to wiązać z dodatkowym ubezpieczeniem kredytu: tak zwanym ubezpieczeniem od niskiego wkładu własnego. Wówczas do momentu spłacenia kapitału wynoszącego 80% ceny transakcyjnej naliczana będzie specjalna opłata. Jednocześnie warto pamiętać, że na wkładzie własnym nie kończą się wszystkie koszty kredytu: zapłacić będzie trzeba m.in. za usługi notariusza, w tym podatek, oraz rzeczoznawcy majątkowego. Warto więc przeanalizować swoje finanse i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie w obecnej sytuacji na zakup mieszkania na kredyt.

Wkład własny: co się z nim dzieje?

Wiele osób kupujących mieszkanie zastanawia się, co właściwie dzieje się ze środkami przeznaczonymi na wkład własny na kredyt hipoteczny. Odpowiedź jest tymczasem całkiem prosta: przekazujemy je sprzedającemu i kwota ta jest po prostu „odliczana” od ceny transakcyjnej. Zgodnie z rekomendacją S KNF wkład własny powinien zostać wniesiony najpóźniej w momencie uruchomienia kredytu, zwykle dzieje się to jednak jeszcze przed wizytą u notariusza lub bezpośrednio po niej, a potwierdzenie przekazania wkładu własnego jest jednym z warunków uruchomienia kredytu. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się, jeśli kredyt wypłacany jest w transzach: wówczas możliwe jest wnoszenie wkładu własnego proporcjonalnie do kwoty poszczególnych transz.

Nie tylko gotówka

Co ważne: wkład własny nie zawsze musi być wniesiony w formie pieniężnej. Bank może potraktować w ten sposób również inne składniki majątku albo pomoc płynącą z różnego typu programów. Wkład własny przy kredycie hipotecznym mogą zastąpić m.in.:

  • Nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana, na której znajdować ma się kredytowana nieruchomość.
  • Programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego prowadzone przez rząd i inne instytucje.
  • Koszty poniesione na roboty budowlane lub zakup materiałów.
  • Zabezpieczenie hipoteczne innej nieruchomości.
  • Oszczędności zebrane na IKE lub IKZE.
  • Dodatkowe ubezpieczenie.

Sposób na minimalny wkład własny

Istnieje więc kilka scenariuszy, w których nie musimy martwić się o obowiązek wniesienia minimalnego wkładu własnego. Stanie się tak przede wszystkim, jeśli już posiadamy działkę, na której chcemy zbudować dom: wówczas jej wartość może pozwolić na uzyskanie finansowania bez dodatkowych wydatków. Poza tym – jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania i chcemy uzyskać kredyt na nowe, zawsze możemy wykorzystać zabezpieczenie hipoteczne, co również zwolni nas z obowiązku wpłacania wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Ciekawą możliwością jest natomiast zastosowanie środków zebranych na kontach emerytalnych IKE lub IKZE. Co ważne: nie musimy ich wypłacać. Bank jedynie „zamrozi je” do czasu spłaty całego zobowiązania. Jako wkład własny mogą również zostać potraktowane wydatki, które do tej pory ponieśliśmy w związku z zakupem nieruchomości. Można więc wliczyć wszystkie (co ważne: udokumentowane) koszty robót czy materiałów albo transze, które przelaliśmy na konto dewelopera.

Liczy się rozwaga

Chociaż wielu kredytobiorców narzeka na wysokie koszty związane z koniecznością wniesienia wkładu własnego, kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, wobec czego warto pomyśleć o plusach tego rozwiązania. Przede wszystkim, wnosząc wkład własny redukujemy wysokość pożyczonego kapitału. Poza tym im wyższy, tym mniej będziemy płacić: wynika to zarówno z obniżonych odsetek od pozostałej do spłaty sumy, jak i niższej marży: współczynnik LtV (loan to value, czyli kredyt do wartości) często decyduje o tym, jakie warunki zaproponuje nam bank. Im więcej wyłożymy z własnej kieszeni, tym bardziej wiarygodnym klientem jesteśmy. Sama konieczność uzbierania wkładu własnego również jest pewnego rodzaju ekonomicznym testem: jeżeli potrafimy oszczędzać, znacznie zwiększa to szansę na to, że podołamy spłacie zadłużenia. Odpowiedzialny kredytobiorca powinien pamiętać przy tym, że to nie jedyny koszty kredytu. Należy więc dobrze ocenić swoją sytuację materialną przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.


2020-04-03

Koronawirus. Jak kwarantanna wpłynie na Twoje finanse?

Epidemia koronawirusa sparaliżowała życie na niemal całym świecie. Już teraz straty liczy się w bilionach dolarów. Przymusowa kwarantanna będzie miała jednak wpływ również na finanse osobiste.

2020-04-02

Santander Consumer Bank wobec koronawirusa. Specjalne wakacje kredytowe

Globalna pandemia koronawirusa może być olbrzymim wyzwaniem dla milionów kredytobiorców. Z pomocą przychodzą im również kredytodawcy, w tym Santander Consumer Bank.

2020-04-01

Wakacje kredytowe w Nest Bank w związku z epidemią COVID-19

Globalna epidemia koronawirusa w sposób szczególny wpłynęła na sytuację osób spłacających zobowiązania kredytowe. Swoją propozycję dla nich przedstawił między innymi Nest Bank.

Epidemia CoVid-19. Wsparcie dla kredytobiorców w Getin Bank

Epidemia koronawirusa zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale również bezpieczeństwu finansów. Swoje propozycje dla kredytobiorców przedstawił między innymi Getin Noble Bank.

Ułatwienia dla kredytobiorców w BOŚ: oferta antykryzysowa

Kolejne banki przedstawiają specjalne narzędzia dla kredytobiorców borykających się z problemami ze spłatą zadłużenia w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest BOŚ.

Walka z koronawirusem: zawieszenie spłaty w Raiffeisen Bank International

Epidemia koronawirusa i towarzyszące jej działania prewencyjne wystawiły na próbę możliwości finansowe Polaków. Specjalną ofertę dla kredytobiorców przygotował także Raiffeisen Bank International.

Pandemia COViD-19. Specjalne wakacje kredytowe w Banku Pocztowym

Spłata kredytów w trakcie pandemii koronawirusa może być bardzo trudna. Sporą pomocą dla wielu kredytobiorców stanie się z pewnością propozycja dodatkowych wakacji kredytowych, dostępnych także w Banku Pocztowym.

Ikona informacji
poradniki