Co i kiedy sprawdzają urzędy?
Uogólniając, Urzędy Skarbowe mogą kontrolować zeznania podatkowe za ostatnie 5 lat. Okres okołowakacyjny jest pod tym względem szczególny. To właśnie w tym czasie urzędnicy masowo weryfikują deklaracje PIT za ubiegły rok.
Przede wszystkim weryfikacji podlega to, czy wysokość zwrotu podatku nie została zawyżona, np. przez uwzględnienie nienależnych odliczeń. Ponadto urzędnicy sprawdzają, czy deklaracja PIT została złożona w terminie. Nawet minimalne opóźnienie może być równoważne z naliczeniem grzywny.
Kto może spodziewać się kontroli?
Z zasady kontroli mogą podlegać wszyscy podatnicy. Dotyczy to więc też milionów Polaków, którzy złożyli deklarację PIT za 2022 rok. Urzędy szczególną uwagę skupiają na ulgach podatkowych, które są dostępne od niedawna. To oznacza, że w 2023 roku Krajowa Administracja Skarbowa w największym stopniu koncentruje się na:
- Uldze PIT-0 dedykowanej seniorom, którzy pozostają aktywnie zawodowo i czasowo zrezygnowali z pobierania emerytury.
- Uldze dla rodzin 4+, z której korzystają podatnicy wychowujący co najmniej czworo dzieci.
- Uldze na powrót przeznaczonej dla podatników, którzy wrócili do Polski po minimum trzech latach pracowania i mieszkania za granicą.
W trakcie masowych kontroli urzędnicy korzystają z szeregu baz danych. Warto pamiętać, że Urzędy Skarbowe wymieniają się danymi z ZUS-em. Tymczasem bazy danych ZUS mogą pomóc w ustaleniu, czy przykładowo ulga dla seniorów mogła zostać uwzględniona.
Co się dzieje, gdy kontrola wykaże błędy?
Jeśli kontrola podatkowa wykaże nieprawidłowości, to urzędnik może skontaktować się z podatnikiem. Zwykle w tym celu urzędnicy kontaktują się drogą telefoniczną. W trakcie rozmowy podatnik może zostać poproszony o złożenie wyjaśnień.
Podstawowym celem kontroli jest naprawa błędu. Podatnik zostaje więc wezwany do zwrotu nienależnej kwoty pieniędzy. Jednakże błędy w deklaracji podatkowej mogą zakończyć się tez otrzymaniem kary finansowej. Tak jest zwłaszcza wtedy, gdy urzędnik uzna, że podatnik celowo podał nieprawdziwe informacje w zeznaniu podatkowym.
Zdarza się, że podatnik odkryje nieprawidłowość w swoim rozliczeniu podatkowym, jeszcze zanim zrobi to urzędnik. W takim przypadku powinno się bezzwłocznie wykonać korektę deklaracji i przesłać tzw. czynny żal. Naturalnie trzeba też zwrócić nienależną część nadpłaty podatku wraz z odsetkami.
Uwaga na oszustów
Jedną z technik cyberprzestępców jest podawanie się za przedstawicieli organów podatków. Ich celem pozyskanie danych osobowych i przejęcie środków finansowych. Przykładowo w 2021 roku Ministerstwo Finansowe ostrzegało przed akcję phishingową. Cyberprzestępcy rozsyłali wówczas niebezpieczne załączniki.

Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej przekonujący i ciągle uaktualniają swoje metody działań. Szczególną uwagę należy zachować względem podejrzanych linków i załączników, które są przesyłane w wiadomościach e-mail oraz SMS.