SMART > Poradniki > Kupno nieruchomości > Program Pierwsze Mieszkanie – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Program Pierwsze Mieszkanie – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Początek lipca 2023 roku to przełomowy czas dla osób, które planują zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego. Właśnie wtedy rusza rządowy Program Pierwsze Mieszkanie, którego założeniem jest wsparcie singli, małżeństw i rodzin z dziećmi w zamieszkaniu we własnych czterech ścianach.

Program Pierwsze Mieszkanie – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Na początku lipca bieżącego roku rusza rządowy Program Pierwsze Mieszkanie. Jego celem jest ułatwienie nabycia mieszkania lub domu jednorodzinnego singlom, rodzinom z dziećmi i małżeństwom w trudnych czasach pocovidowego kryzysu gospodarczego. W skład Programu wchodzą dwa elementy: Bezpieczny kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe. Bezpieczny kredyt to dofinansowanie BFG do kredytów hipotecznych, natomiast Konto Mieszkaniowe to konto oszczędnościowe z Premią Roczną, które ma ułatwić samodzielne zebranie środków na zakup lub budowę własnych czterech ścian. Program jeszcze na etapie planów wzbudzał wiele emocji. Część z nich była oczywiście negatywna, ale zdecydowanie przeważały opinie pozytywne, które stanowiły wyraz odzyskanej nadziei na stworzenie bezpiecznej i przede wszystkim własnej przystani dla rodziny.

Piszę o odzyskanych marzeniach, ponieważ bardzo wiele osób musiało zrezygnować ze swoich planów o domu czy mieszkaniu, kiedy inflacja i stopy procentowe zaczęły szybować w górę, a wraz z nimi zdolność kredytowa drastycznie spadła. Jeszcze kilka tygodni temu mieliśmy do czynienia z ratami kredytów hipotecznych i wskaźnikami zdolności kredytowej nawet dwukrotnie niższymi niż przed wybuchem pandemii koronawirusa przy niezmienionych warunkach dochodowych.

Czym jest Bezpieczny kredyt 2%?

Bezpieczny kredyt 2% to system dopłat do kredytu hipotecznego na budowę lub zakup lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego. Program ma zacząć funkcjonować od 3-go lipca 2023 roku. Początkowo zostanie wprowadzony w 4 bankach (Alior Bank, VeloBank, PKO BP, Pekao S.A.), ale docelowo do programu ma przystąpić większość instytucji oferujących sprzedaż kredytów hipotecznych.

Jeśli chciałbyś poznać szczegółowe zasady, na jakich Bezpieczny kredyt będzie udzielany w banku PKO BP, zapraszamy do lektury innego naszego tekstu: Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP – wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim złożysz wniosek!

Przeczytaj również: Bezpieczny kredyt 2% w Pekao S.A. – wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim złożysz wniosek!

Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank Polska S.A. – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Bezpieczny kredyt 2% w VeloBanku – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Bezpieczny kredyt 2% w mBanku – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

oraz

Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku – wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim złożysz wniosek!

Dla kogo Bezpieczny kredyt?

Bezpieczny kredyt to program dedykowany osobom, które nie ukończyły 45. roku życia oraz nie mają obecnie i nie posiadały w przeszłości mieszkania, domu ani też spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Jeśli do kredytu przystąpią dwie osoby, to warunek ten będzie musiał być spełniony przez co najmniej jednego z wnioskodawców.

Bezpieczny kredyt to program dedykowany osobom, które nie ukończyły 45. roku życia oraz nie mają obecnie i nie posiadały w przeszłości mieszkania, domu ani też spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. 

Kredyt hipoteczny w programie rządowym może zostać udzielony singlom, parom wspólnie wychowującym co najmniej jedno dziecko oraz małżeństwom.

Warunkiem przystąpienia do kredytu będzie posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Na co Bezpieczny kredyt?

Kredyt hipoteczny będzie można przeznaczyć na budowę oraz zakup na rynku wtórnym lub pierwotnym lokalu mieszkalnego. Ustawodawca nie określił limitu cenowego za metr kwadratowy nieruchomości. Zostały natomiast wskazane limity wartościowe dla kredytu oraz nieruchomości.

Wysokość Bezpiecznego kredytu 2%

Ustawodawca określa maksymalne kwoty, na jakie może zostać zaciągnięte finansowanie.

Maksymalna kwota kredytu, o jaką może się starać jedna osoba to 500 tysięcy złotych. Jeśli do kredytu przystępują dwie osoby, to maksymalna kwota wzrasta do 600 tysięcy złotych. Dodatkowo można wnieść maksymalnie 200 tysięcy wkładu własnego.

Oznacza to, że maksymalna wartość nabywanej w programie nieruchomości nie może przekroczyć odpowiednio 700 lub 800 tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że nie powinno być żadnego problemu, aby nawet w największych polskich miastach znaleźć nieruchomości odpowiadające tym wymaganiom.

Nieco więcej o tym zagadnieniu piszemy w innym naszym tekście: Bezpieczny kredyt 2% – najważniejsze informacje.

Zasady związane z oprocentowaniem kredytu

Bezpieczny kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat zgodnie z systemem rat malejących oraz oprocentowaniem stałym. Dopłata będzie przysługiwała przez okres 10 lat. Później kredytobiorca będzie płacił pełne raty kapitałowo-odsetkowe w systemie annuitetowym, czyli rat stałych i oprocentowania zmiennego.

Wysokość dopłaty do kredytu to różnica pomiędzy stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie, zgodnych ze standardową ofertą banku kredytującego, a oprocentowaniem kredytu ze stopą 2%.

W praktyce klienci będą płacili raty w pełnej części kapitałowej, a część odsetkowa będzie sumą: oprocentowania równego 2%, marży banku oraz ewentualnych innych opłat, takich jak na przykład skredytowana prowizja czy ubezpieczenia.

W jaki sposób skorzystać z programu?

Każdy bank, który będzie chciał przystąpić do Programu rządowego, będzie musiał podpisać odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kolejno będzie mógł wprowadzić instrumenty finansowe powiązane z Bezpiecznym kredytem i Kątem Mieszkaniowym do swojej oferty.

Klienci, którzy planują skorzystać z tych ofert, muszą wybrać odpowiedni bank i złożyć wniosek w Programie. Dokładny tryb postępowania będzie uzależniony od polityki wewnętrznej konkretnych instytucji.

Obecnie zakończyły się prace Senatu nad ustawą dotyczącą Bezpiecznego kredytu. Senatorowie przyjęli część poprawek. Zanim akt prawny zostanie wdrożony w życie, musi jeszcze zostać podpisany przez Prezydenta RP. Zgodnie z planem pierwsze wnioski w Programie będą mogły zacząć spływać od 3-go lipca 2023 roku.

Czym jest Konto Mieszkaniowe?

Konto Mieszkaniowe to instrument, który powstał z myślą głównie o osobach, które aktualnie nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej, aby móc przystąpić do Bezpiecznego kredytu 2%, ale pomimo to chciałyby poczynić jakieś kroki na drodze do nabycia własnej nieruchomości. Konto ma zachęcać do systematycznego oszczędzania przez okres od 3 do 10 lat kalendarzowych.

Dla kogo program Pierwsze Mieszkanie – Konto Mieszkaniowe?

Program Pierwsze Mieszkanie dedykowany jest osobom, które nie ukończyły 45. roku życia i nie posiadają obecnie, ani też nie posiadały w przeszłości mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego.

Do programu mogą przystąpić single, osoby samodzielnie wychowujące dzieci, pary bez ślubu, które wspólnie wychowują co najmniej jedno dziecko oraz małżeństwa.

Wyjątkiem od zasady braku własnego mieszkania są rodziny z co najmniej dwójką dzieci, które mieszkają wspólnie na niewielkiej powierzchni mieszkaniowej.

Zgodnie z powyższą zasadą, do programu Konto Mieszkaniowe będą mogły przystąpić osoby, które:

  • posiadają mieszkanie nie większe niż 50 metrów kwadratowych i mieszkają w nim z co najmniej 2 dzieci;

  • posiadają mieszkanie nie większe niż 75 metrów kwadratowych i mieszkają w nim z co najmniej 3 dzieci;

  • posiadają mieszkanie nie większe niż 90 metrów kwadratowych i mieszkają w nim z co najmniej 4 dzieci;

  • posiadają mieszkanie o dowolnej wielkości i mieszkają w nim z co najmniej 5 dzieci.

Dodatkowo Konto Mieszkaniowe będą mogły otworzyć osoby, które posiadają własną nieruchomość, ale nabyły ją w drodze dziedziczenia, posiadają udziały nie większe niż 50% w nieruchomości, posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub posiadały mieszkanie lub dom jednorodzinny, który utraciły wskutek katastrofy budowlanej lub działania żywiołu.

Przeczytaj również: To już pewne! Bank Millennium nie udzieli Ci Bezpiecznego Kredytu 2%

Premia Mieszkaniowa – zasady

Dodatkową motywacją do oszczędzania ma być Premia Mieszkaniowa od państwa.

Zostanie ona naliczona każdemu oszczędzającemu, który spełni szereg warunków:

  1. w każdym z 11 miesięcy w roku (1 miesiąc wakacji) dokona wpłaty na Konto Mieszkaniowe w minimalnej wysokości 500 złotych i maksymalnej wysokości 2 tysięcy złotych;

  2. dokona minimum 11 wpłat w trakcie roku;

  3. można dokonywać dowolnej ilości wpłat w ciągu miesiąca, ale ważne, aby ich suma mieściła się w limicie.

Dodatkowo ważne jest, aby wpłaty były dokonywane rok po roku. Jeśli w jednym roku nie będzie 11 wpłat o odpowiedniej wysokości, to nic się nie stanie, ale jeśli sytuacja powtórzy się dwukrotnie, to stracisz Premię Mieszkaniową.

Wysokość Premii będzie równa wyższemu ze wskaźników:

  • rocznemu wskaźnikowi inflacji;

  • wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Oszczędzone pieniądze będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą kont oszczędnościowych w danym banku, a naliczane odsetki będą zwolnione z konieczności opłaty podatku Belki.

Jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości? Koniecznie sprawdź, czy ominie Cię obowiązek zapłaty podatku PCC!

Cel oszczędzania

Oferta Konta Mieszkaniowego dedykowana jest celom mieszkaniowym. Nic zatem dziwnego, że ustawodawca chce zagwarantować, że środki zostaną spożytkowane zgodnie z założeniem. Z tego względu wyszczególnił zamkniętą listę transakcji, na jakie będzie można wydać zgromadzone oszczędności. Jeśli pieniądze przeznaczy się na inny cel, przestaną przysługiwać zwolnienia podatkowe oraz Premia Mieszkaniowa.

Po zakończeniu oszczędzania, pieniądze z Konta Mieszkaniowego będzie można przelać na:

  • zakup pierwszego mieszkania;

  • zakup lub budowę domu jednorodzinnego;

  • sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu;

  • wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej;

  • partycypację w SIM lub TBS;

  • nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części w celu budowy na niej domu jednorodzinnego.

Po zakończeniu oszczędzania na wydanie środków będzie 5 lat. Po upływie tego terminu dopłaty przestaną obowiązywać.

Sprawdź, ile musisz zarabiać, żeby otrzymać Bezpieczny Kredyt 2%!

W jaki sposób skorzystać z Programu?

Podobnie, jak w przypadku Bezpiecznego kredytu, umowę Konta Mieszkaniowego będzie można podpisać jedynie w bankach, które posiadają umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Zobacz również: Bezpieczny kredyt 2% – przegląd aktualnych ofert. Czy to się naprawdę opłaca?

Program Pierwsze Mieszkanie – wiedza w pigułce

  1. Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch elementów: Bezpiecznego kredytu 2 proc. oraz Konta Mieszkaniowego. Ma być dofinansowany z budżetu państwa.

  2. Program Pierwsze Mieszkanie ma wspierać w realizacji marzeń o budowie lub zakupie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

  3. Bezpieczny kredyt 2% to preferencyjny kredyt hipoteczny. Dzięki pomocy państwa rata kredytu przez pierwsze 10 lat będzie niższa.

  4. Otworzenie Konta Mieszkaniowego oraz zaciągnięcie preferencyjnego kredytu mieszkaniowego będzie możliwe w przypadku osób, które nie ukończyły 45. roku życia.

  5. W najbliższych miesiącach do Programu ma przystąpić większość banków komercyjnych.

  6. Klienci, których interesuje budowa lub zakup nieruchomości przy wykorzystaniu preferencyjnego kredytu mieszkaniowego, muszą posiadać odpowiednią zdolność kredytową.

  7. Pierwsze mieszkanie lub dom w programie będą mogli nabyć: single, małżeństwa oraz osoby wspólnie wychowujące co najmniej jedno dziecko.

  8. Program Bezpieczny kredyt łączy się z Programem Mieszkanie bez wkładu własnego. Oznacza to, że klient może posiadać swój wkład finansowy w określonej wysokości, ale może też zupełnie nie wykorzystywać własnych oszczędności.

Bezpieczny Kredyt 2%

Poradniki