Czwartkowe posiedzenie Sejmu okazało się mocno zaskakujące. Podczas jego trwania rządzący postanowili zmienić zasady udzielania Bezpiecznego Kredytu 2%. Ustawowa wrzutka nie znalazła się jednak w ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, czyli o Programie Pierwsze Mieszkanie, a w uchwalanej ustawie o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Nowelizacja zamyka drogę do otrzymania kredytu na preferencyjnych warunkach osobom, które wcześniej posiadały zobowiązanie hipoteczne, ale jednocześnie daje szansę na własne cztery ściany osobom po 45. roku życia lub tym, którzy już wcześniej posiadali nieruchomość. Co dokładnie się zmieni?
Chciałbyś dowiedzieć się więcej o ofercie Bezpiecznego kredytu 2% w innych bankach? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły i wybieraj świadomie!
Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP – wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim złożysz wniosek!
Bezpieczny kredyt 2% w Pekao S.A. – wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim złożysz wniosek!
Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku – wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim złożysz wniosek!
Bezpieczny kredyt 2% w VeloBanku – wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank Polska S.A. – wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Bezpieczny kredyt 2% w mBanku – wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Posiedzenie z 17 sierpnia przyniosło niespodziewane zmiany w Bezpiecznym Kredycie 2%
W ubiegły czwartek (17 sierpnia 2023 roku) odbyło się posiedzenie Sejmu, na którym posłowie uchwalili ustawę o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Niespodziewanie w akcie prawa znalazła się wrzutka na temat zasad udzielania Bezpiecznego Kredytu 2%. Zanim zmiany wejdą w życie, ustawę muszą przyklepać Senat oraz Prezydent. Co dokładnie ma się zmienić w kwestii kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach?
Zmiana w warunkach dostępności – inny kredyt hipoteczny wyklucza wzięcie Bezpiecznego Kredytu 2%
Podstawowa zmiana dotyczy dostępu do kredytu. Obecnie o Bezpieczny Kredyt 2% mogą się starać osoby, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku nie były stroną umowy o inny kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego (z nielicznymi wyjątkami). Jeśli proponowane przez Sejm zmiany wejdą w życie, to dopłat do kredytu nie dostaną także osoby, które zaciągnęły w przeszłości kredyt na budowę domu.
Istnieje jednak pewne wyjście – wnioskodawca będzie mógł spodziewać się decyzji pozytywnej, jeśli umowa o przydzielony kredyt hipoteczny zostanie rozwiązana przed uruchomieniem środków.
Zmiana w kryterium wieku – Bezpieczny Kredyt 2% dla osób starszych niż 45 lat
Najbardziej zaskakującą zmianą wydaje się podwyższenie kryterium wieku wnioskodawcy. Zgodnie z obecnymi przepisami Bezpieczny Kredyt 2% może zostać udzielony osobom, które w dniu podpisywania wniosków kredytowych nie ukończyły 45. roku życia. W przyszłości ma się to zmienić, ale jedynie dla nielicznych.
Mowa tutaj o osobach, które obecnie zamieszkują w lokalach mieszkalnych wynajmowanych na zasadach najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Tutaj kryterium wieku będzie dotyczyło dnia podpisania umowy najmu.
Zmiana w przedmiocie kredytowania – Bezpieczny Kredyt 2% na udziały w nieruchomości
Obecnie Bezpieczny Kredyt 2% może zostać udzielony na:
-
budowę domu jednorodzinnego, jego wykończenie oraz zakup działki i budowę jednocześnie;
-
nabycie prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
-
nabycie spółdzielczego prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Obecnie nie sposób skredytować przy pomocy Bezpiecznego Kredytu części udziałów w prawie własności lub spółdzielczym prawie własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Nowelizacja ma to umożliwić, ale jedynie nielicznym.
Po wprowadzeniu zmian, możliwe ma się stać skredytowanie Bezpiecznym Kredytem 2% części udziałów w prawie własności do domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, ale jedynie w przypadku osób, które posiadają już udziały w danej nieruchomości, które nabyły w drodze dziedziczenia. Mowa tutaj o sytuacjach, kiedy trzeba “spłacić” pozostałych spadkobierców lub sytuacjach, kiedy spadkodawca posiadał jedynie część udziałów, a drugą część trzeba wykupić od innych właścicieli, na przykład: byłych mężów, żon, dzieci czy współlokatorów. Wbrew pozorom takich sytuacji w mojej praktyce spotykam naprawdę sporo.
Zmiany w Bezpiecznym Kredycie 2% – najważniejsze informacje
|