Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Szybki rozwój technologii sprawił, że większość kwestii dotyczących życia finansowego jest dla nas oczywista. Jednymi z nich są polecenie przelewu oraz druki przelewu.

Dzięki bankowości elektronicznej wykonywanie przelewów stało się dla nas niezwykle proste i szybkie. Wystarczy kilka chwil, aby przesłać gotówkę do dowolnego adresata. W niektórych przypadkach nie musimy znać nawet jego numeru rachunku bankowego. Mało kto pamięta czasy, w których otrzymywało się papierowe druki wpłaty, a następnie udawało się z nimi do siedziby banku lub pocztowego okienka, aby zrealizować polecenie przelewu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że choć forma uległa zmianie, serce systemu pozostało niezmienione.

Polecenie przelewu – na czym polega? Jak wygląda druk przelewu? (fot. Robson90 / Shutterstock)

Polecenie przelewu – czym jest?

Polecenie przelewu stanowi podstawę systemu rozliczeń bezgotówkowych. W jego ramach osoba zlecająca wydaję dyspozycję przekazania środków z rachunku płatniczego nadawcy na rachunek odbiorcy. Nieodzownym warunkiem realizacji polecenia przelewu jest oczywiście posiadanie funduszy pozwalających na pokrycie zobowiązania. Nie ma przy tym większego znaczenia, jaką formę przybierze: może być ono zrealizowane zarówno na podstawie standardowego druku przelewu czy druku wpłaty na rachunek bankowy, jak i w formie elektronicznej. Ten drugi sposób jest zdecydowanie popularniejszy, a instytucje zachęcają do niego, np. poprzez wprowadzenie decydowanie atrakcyjniejszych stawek.

Druk przelewu: co się na nim znajduje?

Polecenie przelewu może być zrealizowane tylko na podstawie poprawnego wprowadzenia informacji dotyczących płatności. Właśnie to umożliwiały kiedyś niezwykle popularne, a dziś odchodzące stopniowo do lamusa druki przelewów, określane również mianem druków wpłaty. Na tego typu dokumencie znajdują się:

  • Nazwa i adres odbiorcy;
  • Numer konta odbiorcy;
  • Kwota przelewu;
  • Dane nadawcy przelewu;
  • Tytuł przelewu.

Łatwo się zorientować, że powyższe rekwizyty należy również uzupełnić, wykonując przelew online. Można więc przyjąć, że interfejsy wykorzystywane przez serwisy internetowe oraz aplikacje mobilne banków to w rzeczywistości druki przelewu online. I choć prezentują się zupełnie inaczej niż standardowe czerwono-białe druki wpłaty, spełniają dokładnie taką samą funkcję i działają na praktycznie niezmienionej zasadzie.

Generowanie druku przelewu online

Chociaż coraz mniej osób korzysta z papierowych druków wpłat, które wcześniej były nieodzownym elementem codziennego życia, nie oznacza to, że w różnej formie nie korzystamy z druków przelewów online również dzisiaj. Wciąż wiele firm przesyła w tej formie swoim klientom rozliczenie za korzystanie z różnego typu usług. Taką postać, choć w bardziej nowoczesnym wydaniu, przybierają również elektroniczne faktury, na które decyduje się coraz więcej użytkowników. Chętni przedsiębiorcy bez trudu mogą z kolei znaleźć bezpłatne generatory, które przygotują za nich druki przelewów, i umożliwią odbiorcom – zwłaszcza starszym osobom – realizację polecenia przelewu np. na poczcie, w sklepie lub oddziale banku.

Polecenie przelewu – ile trwa realizacja?

Standardowe polecenie przelewu zakłada wykorzystanie systemu ELIXIR, służącego do elektronicznych rozliczeń międzybankowych przelewów, poleceń zapłaty i czeków w polskich złotych. W ofercie większości banków przelewy ELIXIR są bezpłatne, jednak podstawą działania systemu są sesje rozliczeniowe, podczas których przetwarza się zlecenia płatnicze. W dni robocze odbywają się trzy takie sesje (o 9:30, 13:30 i 16:00). Aby zorientować się, kiedy zostanie zrealizowane polecenie przelewu, należy więc najpierw poznać godziny sesji przychodzących i wychodzących banku nadawcy i odbiorcy oraz porównać je z sesjami ELIXIR. W praktyce realizacja polecenia przelewu może trwać od dwóch godzin do dnia roboczego.

Przelewy natychmiastowe

Aby błyskawicznie zrealizować złożone polecenie przelewu, można skorzystać z potencjału przelewów ekspresowych Express ELIXIR. Te są zwykle dodatkowo płatne, jednak część banków przewiduje w swoich ofertach bezpłatne limity zastosowania tego systemu rozliczeń. Dla poleceń przelewów opiewających na wysokie kwoty przewidziano z kolei system rozliczeniowy SORBNET 2. Zlecenia są w nim realizowane w czasie rzeczywistym w dni robocze pomiędzy 7.30 a 16.00. Oprócz tego olbrzymie możliwości klientom banków dają takie systemy jak Blue Media, w których płatność realizowana jest jako dwa przelewy wewnętrzne, co pozwala odbiorcy niemal natychmiast znaleźć środki na swoim koncie.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Polecenie przelewu zagranicznego

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku przelewów zagranicznych. Nie można wówczas skorzystać z potencjału polskiego systemu ELIXIR. Jeżeli przelew odbywa się wewnątrz wspólnoty europejskiej, można skorzystać z jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA). Oprócz krajów UE uczestniczą w nim również Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino i Szwajcaria. Aby zrealizować polecenie przelewu SEPA, oprócz standardowych informacji konieczne jest również podanie kodu BIC oraz IBAN banku odbiorcy. Koszt tego typu usługi jest precyzyjnie określony w cenniku każdej instytucji, a wiele zależy również od tego, w jakiej formie zostanie złożona dyspozycja. Do podstawowych zalet systemy SEPA należy szybki czas realizacji: zazwyczaj operacja realizowana jest w ciągu jednego dnia roboczego.


2020-10-09

Blogi finansowe, które warto czytać. Bankier Smart poleca

Zarządzanie własnymi finansami to trudne zadanie. Dlatego warto być na bieżąco i wzbogacać swoją wiedzę. Znakomitym (i darmowym) sposobem okaże się lektura blogów finansowych.

2020-10-08

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z profilu zaufanego.

2020-10-07

Bezpieczna wpłata na konto. Jak wpłacić pieniądze na konto?

Konta osobiste należą do podstawowych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu, a płatności bezgotówkowe coraz częściej zastępują nam te wykorzystujące gotówkę. Warto dowiedzieć się, jak wpłacić pieniądze na konto w szybki i bezpieczny sposób.

Fintech - co to? Co musisz wiedzieć o fintechach?

Rynek usług finansowych zmienia się w bardzo szybkim tempie. Wiele nowoczesnych rozwiązań dostarczają fintechy. Warto dowiedzieć się, czym są, i z jakich narzędzi możemy korzystać.

Czek BLIK: jak działają czeki BLIK i jak z nich korzystać?

System BLIK zrewolucjonizował polską bankowość. Dla wielu z nas stał się niemal podstawowym narzędziem. Jednocześnie nie każdy dwie, czym są czeki BLIK i jak z nich korzystać.

Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Nowe technologie w niezwykły sposób wpływają na nasze funkcjonowanie. Nie inaczej jest również ze sposobem, w jaki korzystamy z bankowości. Jednym z rozwiązań jest wypłata z bankomatu bez karty.

PayPass i payWave: jak działa karta zbliżeniowa i co musisz o niej wiedzieć?

Karty zbliżeniowe zmieniły sposób, w jaki regulujemy płatności. Jest to możliwe dzięki technologiom MasterCard PayPass i Visa payWave. Warto dowiedzieć się, jak płacić kartą zbliżeniową w bezpieczny sposób oraz jak wygląda cała procedura.