Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Szybki rozwój technologii sprawił, że większość kwestii dotyczących życia finansowego jest dla nas oczywista. Jednymi z nich są polecenie przelewu oraz druki przelewu.

Dzięki bankowości elektronicznej wykonywanie przelewów stało się dla nas niezwykle proste i szybkie. Wystarczy kilka chwil, aby przesłać gotówkę do dowolnego adresata. W niektórych przypadkach nie musimy znać nawet jego numeru rachunku bankowego. Mało kto pamięta czasy, w których otrzymywało się papierowe druki wpłaty, a następnie udawało się z nimi do siedziby banku lub pocztowego okienka, aby zrealizować polecenie przelewu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że choć forma uległa zmianie, serce systemu pozostało niezmienione.

Polecenie przelewu – na czym polega? Jak wygląda druk przelewu? (fot. Robson90 / Shutterstock)

Polecenie przelewu – czym jest?

Polecenie przelewu stanowi podstawę systemu rozliczeń bezgotówkowych. W jego ramach osoba zlecająca wydaję dyspozycję przekazania środków z rachunku płatniczego nadawcy na rachunek odbiorcy. Nieodzownym warunkiem realizacji polecenia przelewu jest oczywiście posiadanie funduszy pozwalających na pokrycie zobowiązania. Nie ma przy tym większego znaczenia, jaką formę przybierze: może być ono zrealizowane zarówno na podstawie standardowego druku przelewu czy druku wpłaty na rachunek bankowy, jak i w formie elektronicznej. Ten drugi sposób jest zdecydowanie popularniejszy, a instytucje zachęcają do niego, np. poprzez wprowadzenie decydowanie atrakcyjniejszych stawek.

Druk przelewu: co się na nim znajduje?

Polecenie przelewu może być zrealizowane tylko na podstawie poprawnego wprowadzenia informacji dotyczących płatności. Właśnie to umożliwiały kiedyś niezwykle popularne, a dziś odchodzące stopniowo do lamusa druki przelewów, określane również mianem druków wpłaty. Na tego typu dokumencie znajdują się:

  • Nazwa i adres odbiorcy;
  • Numer konta odbiorcy;
  • Kwota przelewu;
  • Dane nadawcy przelewu;
  • Tytuł przelewu.

Łatwo się zorientować, że powyższe rekwizyty należy również uzupełnić, wykonując przelew online. Można więc przyjąć, że interfejsy wykorzystywane przez serwisy internetowe oraz aplikacje mobilne banków to w rzeczywistości druki przelewu online. I choć prezentują się zupełnie inaczej niż standardowe czerwono-białe druki wpłaty, spełniają dokładnie taką samą funkcję i działają na praktycznie niezmienionej zasadzie.

Generowanie druku przelewu online

Chociaż coraz mniej osób korzysta z papierowych druków wpłat, które wcześniej były nieodzownym elementem codziennego życia, nie oznacza to, że w różnej formie nie korzystamy z druków przelewów online również dzisiaj. Wciąż wiele firm przesyła w tej formie swoim klientom rozliczenie za korzystanie z różnego typu usług. Taką postać, choć w bardziej nowoczesnym wydaniu, przybierają również elektroniczne faktury, na które decyduje się coraz więcej użytkowników. Chętni przedsiębiorcy bez trudu mogą z kolei znaleźć bezpłatne generatory, które przygotują za nich druki przelewów, i umożliwią odbiorcom – zwłaszcza starszym osobom – realizację polecenia przelewu np. na poczcie, w sklepie lub oddziale banku.

Polecenie przelewu – ile trwa realizacja?

Standardowe polecenie przelewu zakłada wykorzystanie systemu ELIXIR, służącego do elektronicznych rozliczeń międzybankowych przelewów, poleceń zapłaty i czeków w polskich złotych. W ofercie większości banków przelewy ELIXIR są bezpłatne, jednak podstawą działania systemu są sesje rozliczeniowe, podczas których przetwarza się zlecenia płatnicze. W dni robocze odbywają się trzy takie sesje (o 9:30, 13:30 i 16:00). Aby zorientować się, kiedy zostanie zrealizowane polecenie przelewu, należy więc najpierw poznać godziny sesji przychodzących i wychodzących banku nadawcy i odbiorcy oraz porównać je z sesjami ELIXIR. W praktyce realizacja polecenia przelewu może trwać od dwóch godzin do dnia roboczego.

Przelewy natychmiastowe

Aby błyskawicznie zrealizować złożone polecenie przelewu, można skorzystać z potencjału przelewów ekspresowych Express ELIXIR. Te są zwykle dodatkowo płatne, jednak część banków przewiduje w swoich ofertach bezpłatne limity zastosowania tego systemu rozliczeń. Dla poleceń przelewów opiewających na wysokie kwoty przewidziano z kolei system rozliczeniowy SORBNET 2. Zlecenia są w nim realizowane w czasie rzeczywistym w dni robocze pomiędzy 7.30 a 16.00. Oprócz tego olbrzymie możliwości klientom banków dają takie systemy jak Blue Media, w których płatność realizowana jest jako dwa przelewy wewnętrzne, co pozwala odbiorcy niemal natychmiast znaleźć środki na swoim koncie.

Polecenie przelewu zagranicznego

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku przelewów zagranicznych. Nie można wówczas skorzystać z potencjału polskiego systemu ELIXIR. Jeżeli przelew odbywa się wewnątrz wspólnoty europejskiej, można skorzystać z jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA). Oprócz krajów UE uczestniczą w nim również Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino i Szwajcaria. Aby zrealizować polecenie przelewu SEPA, oprócz standardowych informacji konieczne jest również podanie kodu BIC oraz IBAN banku odbiorcy. Koszt tego typu usługi jest precyzyjnie określony w cenniku każdej instytucji, a wiele zależy również od tego, w jakiej formie zostanie złożona dyspozycja. Do podstawowych zalet systemy SEPA należy szybki czas realizacji: zazwyczaj operacja realizowana jest w ciągu jednego dnia roboczego.


2020-02-14

Rodzaje PITów. Jaki PIT wypełnić?

Rozliczanie PITów to obowiązek, który lubimy odkładać na ostatnią chwilę. Ważne są przy tym nie tylko terminy, ale również formularz, z którego musimy skorzystać.

2020-02-14

Ulgi i odliczenia od podatku. Na jakie ulgi podatkowe można liczyć?

Pierwszy kwartał każdego roku wielu osobom kojarzy się nierozerwalnie z rozliczeniami podatkowymi. Aby uniknąć pomyłek, przede wszystkim warto dowiedzieć się, z jakich ulg i odliczeń od podatku można skorzystać.

2020-02-14

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia

Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Zastrzeżenie karty i blokada karty: czym się różnią i jak to zrobić?

Karty płatnicze zrewolucjonizowały świat płatności bezgotówkowych. Niestety łatwo je zgubić lub paść ofiarą złodzieja. W takim przypadku należy je jak najszybciej zastrzec lub zablokować.

DCC - czy dynamiczne przeliczanie walut się opłaca?

Płatności za granicą są bardzo proste, czasem jednak wkrada się do nich dodatkowy krok. DCC, czyli dynamiczne przeliczanie walut, może okazać się bardzo kosztowne.

Przelew natychmiastowy: Express Elixir, Sorbnet, BlueCash

Wbrew pozorom na przelew nie zawsze trzeba czekać. Oprócz standardowego rozwiązania można skorzystać z bogatej oferty przelewów natychmiastowych.

Konto internetowe – jak założyć konto internetowe? Ranking darmowych kont internetowych

Konto internetowe to najtańszy możliwy do znalezienia rachunek w ofercie banków detalicznych. Często można je założyć przez internet i cieszyć się darmowym kontem bankowym. Sprawdzamy, gdzie można znaleźć najtańsze konto bankowe i czy zawsze będą to konta internetowe.

Ikona informacji
poradniki