Moneyback: na czym polega? Uzyskaj zwrot za zakupy

Spis treści

Banki szukają różnych sposobów na zdobycie nowych klientów i przekonanie tych obecnych do intensywnego korzystania z ich produktów. Jedną z najatrakcyjniejszych promocji jest moneyback.

Wybierając spośród wielu ofert kont osobistych i powiązanych z nimi narzędzi coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na warunki widniejące w tabeli opłat. Do wyboru konkretnego banku przekonują nas także oferty promocyjne, pozwalające zarabiać na korzystaniu z usług wybranej instytucji. Wiele z nich nakłada na klientów nowe obowiązki i wiąże się z koniecznością spełniania wyśrubowanych warunków. Inaczej jest z programem moneyback, który umożliwia uzyskanie dodatkowych środków w zamian za korzystanie z karty płatniczej. Jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto skrupulatnie przeanalizować regulamin promocji.

Moneyback – czym jest?

Money back oznacza zwrot części wydatków poniesionych podczas transakcji bezgotówkowych przy użyciu karty płatniczej zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Jest to więc rodzaj promocji bankowej, która ma zachęcić nas do korzystania z usług banku. Znacznie różni się jednak od wielu ofert tego typu: przede wszystkim nie wymaga podpisywania dodatkowych umów czy doboru produktów, które często są nam do niczego niepotrzebne, za to mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami w przyszłości. Idea money back jest prosta: wystarczy korzystać z karty płatniczej bez zmiany swoich przyzwyczajeń i preferencji, a w następnym cyklu rozliczeniowym na naszym koncie pojawi się stosowna rekompensata.

Moneyback i Cashback – dwie różne rzeczy

Choć oba słowa brzmią podobnie i – przynajmniej teoretycznie – wskazują na to samo, w rzeczywistości to dwa zupełnie inne narzędzia. Obecnie większość osób stosuje je alternatywnie, co tym bardziej utrudnia właściwe rozróżnienie pojęć. Cashback to usługa polegająca na umożliwieniu wypłaty dodatkowych środków podczas zakupów. W takim przypadku niczego jednak nie otrzymujemy: pozyskana gotówka pochodzi bezpośrednio z przypisanego do karty konta. Moneyback jest natomiast promocją w ramach której otrzymujemy środki „w prezencie” od banku. Termin i tryb ich wypłaty jest natomiast określony w szczegółowych warunkach promocji, więc nie możemy wnioskować o niego w dowolnej porze.

Jak uzyskać zwrot za zakupy?

Aby skorzystać z promocji moneyback, konieczne stanie się otwarcie konta osobistego, które wiąże się z taką premią. Wprawdzie nie znajdziemy tego typu propozycji w ofercie każdego banku, jednak wiele instytucji wybiera właśnie ten sposób zdobycia nowych klientów. Oczywiście od konkretnego produktu zależeć będą również szczegółowe warunki, dotyczące nie tylko samej promocji, ale również regularnego prowadzenia konta. Warto wziąć je pod uwagę: może okazać się, że pozornie atrakcyjny bonus przełoży się na zdecydowanie droższe korzystanie z podstawowych funkcji współczesnej bankowości, takich jak wypłata gotówki z bankomatu czy korzystanie z wpłatomatu. W takim przypadku nawet regularne zwroty za zakupy nie będą wiązały się z oszczędnościami.

Konto z moneyback: na co zwracać uwagę?

Przed podjęciem decyzji o związaniu się z konkretną instytucją, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na szczegółowe warunki umowy, w tym:

  • Opłaty za prowadzenie konta: każdy z nas doskonale wie, z jakich funkcji bankowości korzysta najczęściej i jak wyglądają jego wydatki. Warto więc zastanowić się, czy money back rzeczywiście okaże się opłacalny.
  • Warunki promocji moneyback: promocja promocji nierówna. Różni się zarówno kwota, którą będziemy mogli otrzymać dzięki moneyback, jak i to, czy na poczet bonusu będą rozliczane wszystkie transakcje czy np. wyłącznie te zrealizowane w wybranych sklepach. Banki mogą adresować również ofertę do różnych grup klientów: część będzie chciała przyciągnąć nowych użytkowników, inne okazać wdzięczność posiadaczom rachunków.
  • Maksymalna kwota: w większości ofert banków zwrot za zakupy wynosi od 1 do 5% dokonanych w ciągu miesiąca transakcji. Czasami promocje moneyback przewidują jednak uzależnienie wypłaty większych kwot od np. korzystania z innych produktów banku. Warto doczytać te kwestie w regulaminie promocji, aby uniknąć zbędnego zdziwienia.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Dodatkowe oferty

Jednym z elementów promocji moneyback jest możliwość skorzystania z dodatkowych ofert proponowanych przez bank, współpracujące z nim podmioty czy emitenta karty płatniczej. Oprócz zwrotu za zakupy można więc uzyskać m.in. atrakcyjne rabaty czy vouchery. Oferty Visa czy MasterCard – skupione w sieciach partnerskich – umożliwiają pozyskiwanie dodatkowych atrakcyjnych zwrotów, niezależnych od oferty konkretnego banku. Oczywiście wiążą się jednak przede wszystkim z wymianą informacji marketingowych, z pewnością ułatwiają również zbyt hojne obchodzenie się z domowym budżetem.

Moneyback: na co uważać?

Użytkownicy promocji moneyback powinni mieć świadomość, że jej zasadniczym celem jest zdobycie nowych i utrzymanie aktualnych klientów. W związku z tym większość banków stosuje różnego typu zapisy, które mają przełożyć się na skuteczność prowadzonych kampanii. Jedną z nich jest uwarunkowanie wypłaty zwrotu za zakupy od regularnego otrzymywania na konto wypłaty wynagrodzenia z tytułu pracy, stypendiów czy innych świadczeń. Poza tym money back bardzo często łączy się z bogatą ofertą kart kredytowych. Te – choć jeśli korzystamy z nich prawidłowo nie wiążą się z dodatkowymi kosztami – są jednak produktem kredytowym i przekładają się m.in. na naszą zdolność kredytową. Często wypłata większych zwrotów za zakupy jest również uzależniona od skorzystania z innych produktów oferowanych przez bank. Koniec końców moneyback zachęca do wydawania większych sum na zakupy, co nie zawsze sprzyja racjonalnym wyborom. Warto mieć to na uwadze decydując się na skorzystanie z promocji.

Poradniki