Przelew natychmiastowy: Express Elixir, Sorbnet, BlueCash

Spis treści

Wbrew pozorom na przelew nie zawsze trzeba czekać. Oprócz standardowego rozwiązania można skorzystać z bogatej oferty przelewów natychmiastowych.

Realizując codzienne przelewy przywykliśmy już do tego, że czasami trzeba poczekać na dotarcie środków do adresata. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacji, w której korzystamy z usług innego banku niż ten, w którym znajduje się jego rachunek. O ile większość płatności może spokojnie poczekać na realizację, czasami czas nagli, a pieniądze muszą znaleźć się na koncie odbiorcy jak najszybciej. Przelewy ekspresowe umożliwiają znaczne przyspieszenie całej procedury i uniknięcie stresu związanego z opóźnieniem. Oczywiście za dodatkowe opcje zwykle trzeba ponieść dodatkową opłatę. Czasami możemy skorzystać z niej bezpłatnie, zwłaszcza jeżeli wykorzystujemy inne możliwości oferowane przez banki i systemy rozliczeniowe.

Przelew natychmiastowy vs. zwyczajny

Zwykle, składając polecenie przelewu, korzystamy z potencjału doskonale znanego systemu ELIXIR. Ten działa w takiej formie od 1994 roku i jest podstawowym sposobem dokonywania elektronicznych rozliczeń międzybankowych. Choć jest jednym z fundamentów polskiego systemu bankowego, ma również pewne wady. Podstawową z nich jest ograniczona liczba sesji rozliczeniowych: w każdym dniu roboczym środki są przetwarzane i rozliczane trzykrotnie: o 9:30, 13:30 i 16:00. Oprócz tego kluczowe znaczenie dla terminu realizacji przelewu będą miały jeszcze sesje rozliczeniowe banku nadawcy i odbiorcy. W praktyce środki mogą pojawić się na koncie adresata najwcześniej po dwóch godzinach, najpóźniej – w następnym dniu roboczym.

Przelewy natychmiastowe wykorzystują inne systemy, w tym Express Elixir i zarezerwowany dla większych kwot SORBNET. Oprócz tego jeszcze lepszym sposobem na błyskawiczne podzielenie się środkami może stać się skorzystanie z nowoczesnych sposobów dokonywania przelewów ekspresowych. Takie możliwości daje część aplikacji mobilnych, w tym BLIK, oraz m.in. platforma BlueCash.

Express Elixir

Większość osób, chcących zlecić przelew natychmiastowy, będzie miała możliwość skorzystania z utworzonego w 2012 roku systemu Express Elixir. W przeciwieństwie do swojego starszego pierwowzoru przelew pomiędzy rachunkami uczestniczących w nim banków zajmuje zaledwie kilka sekund. Co ważne – rozliczenia odbywają się przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego rachunku powierniczego prowadzonego przez NBP. Z możliwości systemu Express Elixir mogą skorzystać klienci większości dużych banków oraz wielu banków spółdzielczych. Jednocześnie jednak część z nich nakłada ograniczenia czasowe i ogranicza możliwości wykonywania przelewów natychmiastowych np. w godzinach nocnych lub w czasie weekendu.

Kiedy warto skorzystać z Express Elixir?

Wiele osób zna niepokojące uczucie związane z brakiem uregulowania płatności w określonym czasie. W niektórych sytuacjach zapominalstwo może dużo kosztować albo prowadzić do zdecydowanie poważniejszych konsekwencji. Wówczas warto zastosować Express Elixir, nawet jeżeli będzie wiązało się to z dodatkowym kosztem. Do płatności tego typu z pewnością należy m.in. regulowanie rachunków, spłata karty kredytowej lub raty kredytu czy rozliczanie się z fiskusem albo Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. System przelewów natychmiastowych może jednak okazać się nieoceniony w wielu sytuacjach, w których wymagana będzie błyskawiczna realizacja zlecenia. Warto pomyśleć o nim np. podczas kupna samochodu czy podpisywania ważnych umów.

Koszty przelewu Express Elixir

W większości ofert standardowe przelewy Elixir są bezpłatne. Sytuacja prezentuje się inaczej w przypadku Express Elixir. Średnia cena przelewu waha się od 1 zł do 10 zł, niektóre instytucje, takie jak Santander Bank, oferują jednak bezpłatne przelewy w tym systemie. Dużo zależy przy tym nie tylko od konkretnej instytucji, ale również wybranej oferty. W specjalnych kontach osobistych, adresowanych do klientów ze szczególnymi potrzebami, Express Elixir jest często bezpłatny.

SORBNET – dla dużych kwot

Kolejnym systemem, umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych, jest SORBNET. Obowiązkowo należy korzystać z niego, przelewając kwoty wyższe od 1 mln złotych. Na życzenie klienta można jednak wykonać przelew opiewający na niższą sumę, dzięki czemu jest to również alternatywa dla Express Eilixir. Podstawową zaletą SORBNET-u jest szybkie działanie. Transakcje przetwarzane są w czasie rzeczywistym i w praktyce powinny dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu godziny od zlecenia płatności. Co ważne – SORBNET działa wyłącznie w dni robocze pomiędzy 7.30 a 16.00, więc poza tymi godzinami nie przełoży się na szybką realizację dyspozycji.

SORBNET – opłaty

Wykonanie przelewu natychmiastowego przy wykorzystaniu systemu SORBNET jest również zdecydowanie droższe niż w przypadku Express Elixir. Bardzo często instytucje wprowadzają również dwa progi: transakcje poniżej miliona złotych są wyceniane zwykle na kwotę od 15 do 35 zł. Przelanie wyższej sumy jest natomiast nieco tańsze, co wynika z pierwotnego przeznaczenia systemu. Zaletą SORBNET-u jest jednak to, że korzystają z niego wszystkie banki, wobec czego nie musimy weryfikować numeru konta kontrahenta oraz obawiać się, że zlecony przelew może gdzieś utknąć.

Szybki przelew BlueCash

Pod względem nowoczesnych systemów rozliczeń Polacy nie mają powodów do narzekań. Przelew natychmiastowy możemy wykonać także, korzystając z systemu BlueCash. Jest on aktywny przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Ekspresowe działanie zawdzięcza natomiast rozbiciu płatności na dwa przelewy wewnętrzne, co jednak w żaden sposób nie angażuje klienta. Warunkiem skorzystania z BlueCash jest uczestnictwo w systemie banków prowadzących rachunki obu stron transakcji.

BlueCash – jakie banki?

W systemie Blue Cash przelewy można wykonywać z rachunków należących do większości polskich banków:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • BOŚ Bank
 • BNP Paribas
 • BS Wschowa
 • Credit agricole
 • Bank Pocztowy
 • Getin Bank
 • ING Bank śŚąski
 • mBank
 • Nest Bank
 • PBS bank
 • Pekao SA
 • PKO BP
 • Inteligo
 • Santander Bank Polska S.A.
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Lista banków i kas spółdzielczych, które mogą odbierać płatności BlueCash jest jeszcze dłuższa i można znaleźć ją bezpośrednio na stronie serwisu.

Jak wykonać przelew w BlueCash?

System BlueCash cieszy się rosnącą popularnością. Nic dziwnego – w większości przypadków korzystanie z niego jest łatwiejsze i tańsze od innych alternatyw na wykonanie szybkiego przelewu. Można go użyć zarówno wybierając konkretną opcję w serwisie bankowości elektronicznej, jak i przez platformę bm.pl – wówczas wystarczy założyć konto i zlecić przelew natychmiastowy. Coraz więcej firm decyduje się jednak na przygotowanie dla swoich klientów specjalnych linków, ułatwiających regulowanie zobowiązań. Znaczna część z nich (w tym m.in. rachunki PGE czy Vectry) rozliczane są właśnie przez BlueCash. Wszystko, co należy wówczas zrobić, to wybrać metodę płatności. Środki w ciągu kilkunastu sekund znajdą się na koncie dostawcy, a my będziemy spokojni o swoje saldo.

Przelew BLIK

Advertisement
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem, z którego korzystać mogą klienci polskich banków, jest system BLIK. Ta funkcjonalność, ukryta w aplikacjach mobilnych instytucji, daje olbrzymie możliwości. Oprócz umożliwienia łatwiej, szybkiej i – co najważniejsze – bezpiecznej weryfikacji płatności pozwala również na realizację szybkich przelewów na telefon. W takim przypadku nie będzie konieczne nawet znanie numeru rachunku odbiorcy, a środki znajdą się na jego koncie już po kilku sekundach. Co najważniejsze – korzystanie z BLIK jest bezpłatne, a dostęp do niego mają klienci największych banków:

 • Alior Bank,
 • Bank Zachodni WBK,
 • Bank Millennium,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • PKO Bank Polski,
 • Getin Bank,
 • Orange Finanse,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Credit Agricole,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Raiffeisen Polbank.

Inne rozwiązania mobilne

Oprócz tego szybkie przelewy można wykonać również, korzystając z innych platform mobilnych, takich jak uruchomione przez Bank Pekao PeoPay. Wykonanie natychmiastowego przelewu pomiędzy użytkownikami aplikacji jest proste i bezpłatne. Podobne możliwości daje również m.in. Revolut.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-14

Rozliczenie PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie muszą uregulować podatnicy osiągający dochody podlegające opodatkowaniu. Rozliczenie PIT nie musi być przy tym wyłącznie przykrym obowiązkiem. Dzięki odpowiednim narzędziom jest proste i szybkie.

2021-01-14

Ulga na dzieci. Jak rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT?

Ulgi i odliczenia od podatku umożliwiają obniżenie należności względem fiskusa. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ulga na dziecko, pozwalająca na uzyskanie oszczędności rodzicom.

2021-01-14

e-Deklaracje. Łatwe rozliczenie PIT online

Standardowe papierowe formularze podatkowe dla coraz większej liczby osób są jedynie wspomnieniem. Jedną z opcji, z której można skorzystać, jest system e-Deklaracje.

Do kiedy PIT? Termin składania PIT

Rozliczenie PIT to jeden z najważniejszych obowiązków każdego podatnika otrzymującego podlegający opodatkowaniu dochód. Aby uniknąć problemów w kontakcie z urzędem skarbowym, należy dowiedzieć się, do kiedy złożyć PIT za 2020 rok i opłacić podatek dochodowy.

Ulgi i odliczenia od podatku. Na jakie ulgi podatkowe można liczyć?

Pierwszy kwartał każdego roku wielu osobom kojarzy się nierozerwalnie z rozliczeniami podatkowymi. Aby uniknąć pomyłek, przede wszystkim warto dowiedzieć się, z jakich ulg i odliczeń od podatku można skorzystać.

PIT-11 - czym jest i jak go rozliczyć? PIT-11 dla pracownika

PIT-11, czyli informacja o dochodach podatnika, to ważny dokument wystawiany przez płatnika, który w odpowiednich terminach powinien trafić zarówno do podatnika, jak i odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto dowiedzieć się, co zawiera, jak go sporządzić i wykorzystać podczas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zeznanie podatkowe: kto musi złożyć deklarację podatkową?

30 kwietnia upływa termin składania najpopularniejszych deklaracji podatkowych PIT-36 i PIT-37. PIT roczny to podstawowy obowiązek każdego podatnika. Warto dowiedzieć się, kto musi dostarczyć go fiskusowi.