Fintech - co to? Co musisz wiedzieć o fintechach?

Spis treści
Advertisement

Rynek usług finansowych zmienia się w bardzo szybkim tempie. Wiele nowoczesnych rozwiązań dostarczają fintechy. Warto dowiedzieć się, czym są, i z jakich narzędzi możemy korzystać.

Czasy, w których całe nasze życie finansowe skupiało się w ramach banków, odeszły już do lamusa. Wraz z popularyzacją internetu i technologii cyfrowych zyskaliśmy dostęp do nowych propozycji, które pozwalają nam jeszcze efektywniej zarządzać domowym budżetem i korzystać z wielu innych opcji. Olbrzymia popularnością cieszy się sektor FinTech, skupiający rozwiązania technologiczne w sektorze finansów. Coraz więcej firm i startupów, także spoza rynku bankowego, decyduje się na opracowywanie i dostarczanie konkurencyjnych narzędzi, które po prostu sprawdzają się w codziennym życiu i często stają się alternatywą dla tradycyjnych banków. Fintech w Polsce również cieszy się olbrzymią popularnością: nie tylko chętnie korzystamy z niego jako konsumenci, ale dostarczamy również technologie dzięki którym świat finansów zmienia się nie do poznania.

Fintech – co to takiego?

Zasadniczo termin fintech (ang. financial technology) można rozpatrywać w dwóch ujęciach: po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, jest to technologia związana ze światem finansów i produktów finansowych. Najczęściej z nazwą fintech kojarzymy jednak konkretny sektor rynku, skupiający przedsiębiorstwa zajmujące się opracowywaniem i udostępnianiem narzędzi przydatnych w zarządzaniu finansami. Oczywiście oba znaczenia są ze sobą ściśle powiązane, a koniec końców każdego konsumenta interesują przede wszystkim funkcjonalności oferowane przez konkretne rozwiązania. Te są przy tym bardzo zróżnicowane. Dotyczą z jednej strony aplikacji pozwalających na efektywne zarządzanie domowym budżetem, dokonywanie codziennych płatności, zadłużanie się, z drugiej – np. na wymianę walut, wsparcie biznesu czy inwestycje na rynkach kapitałowych.

Fintech: Polska lokalnym liderem

Stan sektora fintech w Polsce może być powodem do dumy: nasz kraj, mimo że nie najlepiej wypada pod względem innowacyjności w innych segmentach, znakomicie radzi sobie z dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań w obszarze finansów. Co najważniejsze: z wielu z nich korzystamy każdego dnia, często nie zastanawiając się nad ich pochodzeniem oraz nad tym, czy wywodzą się one bezpośrednio z fintechu. Bez wątpienia jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu, które na dobre zmieniło oblicze rodzimej bankowości, jest BLIK, stworzony przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o. Rewolucyjna usługa pozwala m.in. na dokonywanie błyskawicznych płatności czy przelewów na numer telefonu. Poza tym umożliwia m.in. wypłatę gotówki z bankomatu bez konieczności korzystania z karty i regulowanie na takiej samej zasadzie płatności w sklepach. Niemal każdego dnia korzystamy również z innych systemów umożliwiających dokonywanie szybkich płatności, np. opłacając e-zakupy. Jednym z takich rozwiązań jest chociażby Blue Media, Polskie ePłatności czy Przelew24. Na tym jednak potencjał się nie kończy. Fintech w Polsce to także innowacje przewidziane dla:

  • Świata biznesu: sektor fintech umożliwia np. skorzystanie z faktoringu, księgowości czy działań windykacyjnych.
  • Osób poszukujących dodatkowej gotówki: technologie dostarczane przez przedsiębiorstwa z segmentu fintech pozwalają również na zaciąganie kredytów czy pożyczek.
  • Zarządzania finansami osobistymi: możliwe staje się efektywne zarządzanie wieloma aspektami finansów osobistych, skuteczne oszczędzanie czy wyszukiwanie szczególnie atrakcyjnych ofert.
  • Bezpieczeństwa danych: ważnym segmentem rynku fintech są również przedsiębiorstwa zajmujące się bezpieczeństwem finansów i informacji.
  • Inwestycji: dzięki branży fintech możemy również w łatwy sposób pomnażać kapitał. Do dyspozycji pozostają zarówno rynki kapitałowe, waluty, jak i kryptowaluty.
  • Mobilnej bankowości: trudno wyobrazić dziś sobie bank, który nie udostępnia bankowości internetowej i mobilnej. Za rozwój tych technologii odpowiada właśnie fintech.

Insurtech – produkty ubezpieczeniowe i technologia

Z fintechem blisko spokrewniony jest również rynek insurtech, skupiający się na rozwoju technologii wspierających segment ubezpieczeń. Obie branże są ze sobą oczywiście w wielu przypadkach powiązane. Insurtech umożliwia m.in. szybki i prosty zakup ubezpieczeń, wykorzystując w tym celu np. aplikację mobilną. Pozwala przy tym na łatwe zarządzanie polisami i ich parametrami, zgłaszanie zdarzeń czy efektywne pomnażanie swojego kapitału. To także wyjątkowo ważny segment rynku fintech w Polsce, dzięki któremu miliony klientów zyskują zdecydowanie łatwiejszy dostęp do usług towarzystw ubezpieczeniowych.

Fintech na co dzień: z jakich produktów korzystamy?

Choć w branży fintech Polska może poszczycić się wieloma doskonałymi rozwiązaniami, mamy również dostęp do produktów, które powstały w innych krajach. Nic w tym dziwnego: podstawową zaletą fintechu jest otwartość i szeroka dostępność. Rynek międzynarodowy jest przy tym bardzo zróżnicowany i pozwala na realizację różnych potrzeb związanych z finansową częścią naszego życia. Do najciekawszych innowacji dostępnych dzięki branży fintech możemy zaliczyć:

  • Revolut: to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych fintechów. Brytyjski Revolut zdobył olbrzymią popularność w całej Europie, a tylko w Polsce baza jego użytkowników liczy prawie milion osób. Pod tym względem wyprzedza nawet niektóre duże banki o profilu uniwersalnym. Lista zalet jest bardzo długa: przede wszystkim umożliwia uzyskanie darmowej karty fizycznej (i kart wirtualnych) oraz tanie płatności za granicą zgodnie z atrakcyjnym kursem. Poza tym za sukces Revoluta odpowiada również aplikacja, pozwalająca m.in. na kupno walut (w tym kryptowalut), wykupienie ubezpieczenia w trakcie podróży czy intuicyjne zarządzanie finansami.
  • Twisto: olbrzymie możliwości swoim użytkownikom daje również karta Twisto. Produkt dostarczany przez czeski fintech to w rzeczywistości karta kredytowa, umożliwiająca dokonywanie płatności w kraju i za granicą (zgodnie z atrakcyjnym kursem). W ten sposób możemy również zyskać dodatkowy czas na testowanie produktów bez konieczności pokrywania transakcji z własnej kieszeni. Oczywiście, podobnie jak w przypadku każdej innej karty kredytowej, za udzielone środki nic nie zapłacimy, jeżeli zmieścimy się ze spłatą w okresie grace period.
  • Curve: na nieco innej zasadzie działa karta Curve: choć nie jest samodzielną kartą płatniczą, możemy „podpiąć” pod nią wiele różnych plastików, w tym zarówno kart debetowych, jak i kredytowych. Przy pomocy intuicyjnej aplikacji zdecydujemy natomiast, którym z nich chcemy zapłacić, a co ważne: możemy zmienić zdanie także po dokonaniu zakupu. To wobec tego znakomity sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i pozostawienie kart w domu. Na tym możliwości Curve jednak się nie kończą. Fintech umożliwia również przewalutowanie na podstawie atrakcyjnego kursu oraz uzyskanie m.in. dodatkowego ubezpieczenia.

Nowoczesne systemy płatności

W ramy fintechów możemy wpisać również wiele innych aplikacji i systemów, które okazują się nieocenione każdego dnia zarówno podczas płatności w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Należą do nich z jednej strony stale rozwijane aplikacje banków (jak udostępniane przez Pekao PeoPay), z drugiej: oprogramowanie udostępniane przez producentów mobilnych systemów operacyjnych. Z pewnością największą popularnością cieszy się na naszym rynku Google Pay (dla użytkowników systemu Android) oraz Apple Pay (adresowane do właścicieli urządzeń firmy Apple). Dzięki nim w łatwy sposób możemy zarządzać posiadanymi kartami płatniczymi oraz bezpiecznie regulować transakcje.

Poradniki