Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Jednym z pierwszych kroków po założeniu działalności gospodarczej jest otwarcie konta firmowego do rozliczeń spółki. Banki posiadają liczne propozycje, kusząc nowych klientów coraz ciekawszymi ofertami. Jak wybrać najlepsze konto firmowe? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji? 

Otwarcie własnej działalności jest marzeniem wielu osób. Udaje się to osobom, które są ambitne, zdolne i wolą pracować same na siebie, a także mają pomysł na własny biznes. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, co niesie ze sobą nieco formalności i konieczność uiszczania stosownych opłat, ale może dać wiele satysfakcji i przede wszystkim możliwość odniesienia osobistego sukcesu. Każdy przedsiębiorca musi mieć konto bankowe - niekoniecznie firmowe. 

Jak wybrać konto firmowe - praktyczne porady Jak wybrać konto firmowe - praktyczne porady (fot. Iko / YAY Foto)

Czym jest konto firmowe?

Konto firmowe - jak sama nazwa wskazuje - jest kontem przeznaczonym ściśle do operowania finansami firmy. Jest przypisane do niej i odnotowywane są na nim wszelkie wpływy, jak również wszelkie wydatki, poniesione przez to przedsiębiorstwo. Konto to zakładane jest przez właściciela firmy, choć może być później użytkowane także przez inne, upoważnione osoby np. pracowników, którzy wykonują przelewy za wykonaną pracę (o ile nie jest to działalność jednoosobowa).

Każda firma musi mieć przypisane konto bankowe, żeby wygodniej było rozliczać przychody i wydatki. Już w trakcie zakładania własnej działalności konieczne jest podanie numeru bankowego, które będzie służyło do wykonywania firmowych transakcji finansowych. 

Konto firmowe - co mówią przepisy?

W przepisach nie jest określone, że osoba prowadząca własną działalność musi posiadać oddzielne konto do prowadzenia finansów firmy. Teoretycznie nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby korzystać z konta osobistego i właśnie ten numer rachunku podać w trakcie rejestracji firmy i z tego konta prowadzić wszelkie późniejsze rozliczenia. W praktyce część osób rzeczywiście pozostaje przy takim rozwiązaniu, chociaż nie jest ono najwygodniejsze. Takie rozwiązanie posiada liczne wady. Warto bowiem wiedzieć, że wspólny rachunek nie rozgranicza transakcji prywatnych od firmowych. To właśnie podatnik będzie też musiał udowodnić przed Fiskusem, że dana transakcja była prywatna, a nie firmowa.

Dlaczego jednak w ogóle firma musi posiadać jakiś przypisany do niej numer konta bankowego? Wszystko wynika z obowiązujących przepisów, które zobowiązują podatników prowadzących własną działalność gospodarczą (podlegającą ustawie o rachunkowości) do wykonywania rozliczeń podatkowych właśnie w formie przelewu bankowego. Przelewy te zaś muszą być wykonywane przez konto, które zostało wskazane w Urzędzie Skarbowym, w trakcie rejestracji działalności. Lepiej mieć ściśle przypisane do firmy konto w banku - tym samym unika się wielu pułapek i kłopotów. 

Jak wybrać konto firmowe?

Skoro już wiemy, że posiadanie własnego konta firmowego jest bardzo wygodne i w zasadzie konieczne, pojawia się pytanie jak wybrać najlepsze konto na firmę. Banki posiadają szereg propozycji dla nowych przedsiębiorców - trudno się dziwić, skoro powstaje tak wiele nowych firm. Poszukiwanie idealnej oferty wygląda jednak podobnie jak w przypadku wybierania dla siebie konta prywatnego.

Najważniejszą kwestią dla niektórych może być koszt prowadzenia rachunku w banku. Warto szczególnie zwrócić na to uwagę, ponieważ są oferty, które zapewniają darmowe prowadzenie konta firmowego. Kolejna zaleta to dodatkowe karty płatnicze oraz możliwość korzystania z konta przez internet - co jest w zasadzie niezbędne we współczesnych czasach. Trzeba sprawdzić, czy posiadanie karty będzie płatne - a jeśli tak, to ile będzie to kosztować. Następnie sprawdzamy ceny innych czynności babkowych jak przelewy czy wypłaty z bankomatów (w tym obcych). Pamiętajmy, że trzeba wybrać taką opcję, która pozwoli wygodnie prowadzić własny biznes. Ponieważ w trakcie prowadzenia własnej działalności często wydarza się coś niespodziewanego (na przykład klient nie zapłacił, a trzeba przecież opłacić pracowników), warto także zainteresować się kwestią ewentualnych gwarancji bankowych oraz limitu kredytu inwestycyjnego. Nie zaszkodzi sprawdzić, jakie produkty są elementem oferty banku np. pożyczki dla firm

Gdzie szukać ofert kont firmowych?

Banki zachwalają swoje konta firmowe. Warto jednak dowiedzieć się o nich więcej przed podjęciem ostatecznej decyzji. Najlepiej prowadzić swoje poszukiwania w internecie, wnikliwie zapoznając się z przedstawioną ofertą i jej regulaminem. Warto również przeglądać aktualne rankingi kont firmowych. Przedstawiają one najważniejsze cechy każdego konta, jak też porównują je ze sobą. Tym samym czytający wie, która propozycja jest w danej chwili najkorzystniejsza. 

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-08-16

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go dostać?

Nie każde przedsiębiorstwo posiada odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko to co konieczne. Dlatego też, wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny.

2019-05-23

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

2019-04-16

Jak otrzymać kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą?

Start nowego biznesu wiąże się z poniesieniem nie tylko nakładów pracy, ale i nakładów finansowych. W przypadku braku środków, można skorzystać z kredytu.

Łatwy kredyt - jak łatwo wziąć kredyt? Łatwy kredyt dla firm

Zaciągniecie kredytu kojarzy się z szeregiem procedur i toną dokumentów. Jednak coraz częściej banki wychodząc naprzeciw klientowi upraszczają proces ubiegania się o zobowiązanie – wystarczy wypełnić wniosek online i oczekiwać na kontakt ze strony banku.

Jak wybrać konto firmowe - praktyczne porady

Jak wybrać najlepsze konto firmowe? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji? Oto kilka praktycznych porad. 

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Każdy przedsiębiorca prędzej,czy później będzie potrzebował pożyczki na firmę. Pożyczka firmowa umożliwia rozwój działalności, wdrożenie innowacji, nabycie nowego, a niezbędnego do prowadzenia firmy sprzętu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając pożyczki dla firm.

Najlepsze konto firmowe – w jakim banku założyć konto firmowe?

Rachunek firmowy jest niezbędnym narzędziem do prowadzenia własnego biznesu. Pozwala oddzielić finanse osobiste od prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak w związku z tym, że dla przedsiębiorców najważniejsza jest możliwość ograniczenia kosztów, firmowe konto bankowe powinno być tanie i funkcjonalne, a najlepiej przynosić dodatkowe korzyści.

Ikona informacji
poradniki