Forum Giełda +Dodaj wątek

Re: 6 straconych lat dla Polski to dramat dla obywateli,..juz nie ma co.

Zgłoś do moderatora
to może tu pisz przez 13 lat jakoś dziłało a teraz ? i nawet rzadził Pis 2 lata i nic siedziało

„Parkiet” organizuje akcję w obronie rynku kapitałowego i naszych pieniędzy w OFE. Czy podpiszesz się pod listem otwartym do Premiera RP i Ministra Finansów? Jeśli jesteś „za” wyślij maila z imieniem i nazwiskiem na adres: [email protected]

Zmierzamy węgierską ścieżką Jarosław Niedzielewski 03-07-2013, ostatnia aktualizacja 03-07-2013 05:00

Indeks szerokiego rynku WIG znalazł się we wtorek w tym samym miejscu, w którym był tydzień temu, dzień przed niezapomnianą konferencją rządu. Być może inwestorzy giełdowi wzięli przykład z kibiców polskiej drużyny piłkarskiej, którzy za każdym razem usiłują przekuć porażkę w zwycięstwo, intonując nieoficjalny hymn naszej reprezentacji – „Polacy, nic się nie stało". Biorąc pod uwagę 2-proc. wzrost rynków na głównych światowych parkietach, w tym samym czasie, nasza relatywna słabość wydaje się stosunkowo niewielką karą za plan przeprowadzenia przypudrowanej wersji węgierskiej rewolucji emerytalnej. Chociaż nikt tego głośno nie przyzna, to coraz wyraźniej widać, że sposób przeprowadzenia „reformy" jest zbieżny z dokonaniami premiera Orbana. Wymuszona dobrowolność nie jest jedynym tego przykładem. Również sposób transferu aktywów funduszy emerytalnych, które w całości zostały przejęte przez specjalnie powołany do tego fundusz rządowy. Obligacje skarbowe zostały jednorazowo umorzone, zmniejszając zadłużenie Skarbu Państwa. Natomiast pozostałe aktywa, w tym akcje, były sukcesywnie zbywane przez kolejne dwa lata, a pieniądze przekazywane na konta budżetu. Widząc przywiązanie naszych decydentów, w tym opozycji, do zasad demokracji, w której to wolność wyboru jest wartością najwyższą, można założyć, że „dobrowolność" będzie kluczowa w naszej „reformie". Natomiast likwidacja części obligacyjnej stanie się jej integralną częścią i nieuniknioną konsekwencją, a nie odrębnym wariantem. Teoretycznie można uznać, że najgorsze za nami, a wszystkie informacje są już w cenach. Jednak do ostatecznych rozstrzygnięć jest jeszcze daleka droga, a dopiero na jej końcu będziemy się zastanawiać nad konstytucyjnością proponowanych zmian. Dlatego niepewność i zmienność nastrojów oraz indeksów, z którymi zmagamy się praktycznie od początku roku, pozostaną z nami jeszcze przez pewien czas. Mam jednak nadzieję, że polska giełda przestanie się zachowywać schizofrenicznie, czyli rosnąć, gdy inni spadają lub odwrotnie. Niestety pogorszenie naszej relatywnej pozycji może przybrać bardziej długotrwały charakter. Od przyszłego roku jedną z głównych słabości naszej giełdy wymienianą 
w strategiach zagranicznych brokerów będzie systematyczna podaż akcji ze strony masy upadłościowej OFE, na takiej samej zasadzie jak przez ostatnią dekadę odwrotny argument był uznawany 
za mocną stronę polskiego rynku kapitałowego. Pozostaje mieć nadzieję, że Polacy, kolejny raz pozbawiani złudzeń co do wysokości państwowych emerytur, zaczną sami odkładać na swoją przyszłość.

PARKIET

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ELEKTRIM -11,88% 6,01 2008-01-10 16:29:47
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.