REKLAMA

Windows 7 i 8.1 znikają ze sprzedaży

2016-10-04 14:41
publikacja
2016-10-04 14:41

31 października na rynek trafią ostatnie komputery wyposażone w Windows 7 oraz 8.1. Będzie to ostatni dzień, w którym partnerzy OEM Microsoftu będą mogli instalować na swoich urządzeniach tę wersję systemu. Od 1 listopada komputery będą mogły być wyposażane wyłącznie w Windows 10.

fot. Robert Galbraith / / FORUM

Wycofywanie ze sprzedaży urządzeń z zainstalowanymi wersjami 7 i 8.1 nie oznacza, że znikną one nagle z półek. Jeżeli na stanie sklepu po 31 października będą znajdowały się pecety ze starym Windowsem, zostaną one wyprzedane, jednak od 1 listopada nie będzie już nowych dostaw sprzętu z dwiema poprzednimi wersjami systemu operacyjnego. Partnerami OEM Microsoftu są m.in. tacy producenci jak Lenovo, Dell czy HP.

Firma z Redmond przygotowała jednak wyjście dla zwolenników starszych wersji systemu operacyjnego, którzy spóźnią się i nie zdążą kupić komputera przed 31 października. Jeżeli zdecydują się na zakup peceta z Windowsem 10 Pro, będą mogli dokonać downgrade’u do Windowsa 7 Professional lub Windowsa 8.1. Microsoft podkreślił, że rozszerzone wsparcie techniczne dla tej pierwszej wersji będzie obowiązywało do 2020 r., dla drugiej – do 2023 r.

Reklama

Ta decyzja Microsoftu to z pewnością próba zachęcenia większej liczby użytkowników do przejścia na Windows 10. Firma przy okazji startu nowego systemu operacyjnego zapowiedziała, że jej celem jest osiągnięcie miliarda urządzeń z zainstalowanym Windowsem 10 w ciągu 2-3 lat. Z danych udostępnionych przez Microsoft pod koniec września wynika, że obecnie system działa na 400 milionach urządzeń.

Jak podaje NetMarketShare.com, najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows 7. W ostatnim miesiącu jego udział w rynku wyniósł 48,27 proc. Na drugim miejscu jest „dziesiątka”, z 22,53 proc. udziału.

Agnieszka Ślęzak

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Przewdzesna
a na moim Commodorze z Win2000 Millenium nadal mogem rozgrwac moje gierki dla dobra czarwonic i kolesi z Sowy i Pszyjaciuł... wasz rysiek petrudolarowy.
~Lcamtuf
Bitlocker wysyła klucz szyfrowania na serwery Microsoft wobec czego szyfrowanie dysków to fikcja. O milicja obywatelska moze dane rozszyfrować.

Windows juz nie jest bezpieczny.
~Dżon
A kiedyś był bezpieczny że piszesz że 'już' nie jest?
~10out
terroryści i gangsterzy. windows 10 działa jak malware! bez wiedzy użytkownika miesza w ustawieniach i nawet potrafi usunąć (losowo) zainstalowane inne programy! dnnnnoooo
~Karol
Być może ty złapałeś jakieś malware i stąd takie efekty, a nie przez system. Ja używam go już dłuższy czas beż żadnych tego typu problemów.
~Hahaha
A gdzie sie Podzial Windows 9 ? :)))
~Gnida
Nie dało się go zrobić bo różne debile tak pisały programy że Windows 95 i 98 były rozpoznawane po pierwszej cyfrze wersji. Stąd Windows 9 byłby nagminnie mylony z 95/98. Mnóstwo problemów gzie oczywiście winiony byłby system a nie faktyczny winowajca czyli ujowo napisane programy.
~xcc
Miałem ten syf 10 i cofnałem do 8.1
~Kutasia
Czyli na jeszcze gorszy syf :)
~Mobi
Cwaniaki dalej kąbinuja i wciskaja kit

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki