Stało się. Bitcoin znów powyżej 10 000 dolarów

2019-06-24 08:11
publikacja
2019-06-24 08:11
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Wielki rajd bitcoina przyniósł pokonanie kolejnych okrągłych poziomów. Kryptowaluta jest niemal trzykrotnie droższa niż na początku roku.

W czasie gdy wielu Polaków korzystało z uroków długiego weekendu, na rynku kryptowalut działo się całkiem sporo. W sobotę cena bitcoina na światowych giełdach przekroczyła 10 000 dolarów, a w niedzielę wzrosła do ponad 11 000 dolarów. Po raz ostatni bitcoin był tak drogi na początku 2018 r.

Poniedziałkowy poranek przynosi lekkie ostudzenie emocji (10 750 USD), jednak najpopularniejsza kryptowaluta wciąż jest o blisko 200 proc. droższa niż na początku roku, kiedy kosztowała ok. 3600 USD.

/ coindesk

Pięciocyfrowe notowania w dolarach wielu entuzjastów kryptowalut skłaniają do ponownego stawiania tezy o otwartej drodze bitcoina do nowych rekordów. Istotnie, jest bliżej niż dalej – w grudniu 2017 r. rozgrzana kryptowalutowa hossa wyniosła notowania bitcoina powyżej 19 000 dolarów.

Rajd kursu bitcoina w ostatnich dniach tłumaczony jest najczęściej dwoma czynnikami. Po pierwsze, oczekiwane przez rynki łagodzenie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną jest negatywne dla dolara, co przekłada się na wzrost wycen aktywów denominowanych w tej walucie oraz motywuje inwestorów do szukania innych przystani niż „zielony”. W tym kontekście można przypomnieć, że po ostatnim posiedzeniu Fed ceny złota również ruszyły w górę, osiągając blisko 6-letnie maksimum.

Drugim szeroko opisywanym przez media czynnikiem jest planowane uruchomienie opartej o blockchain wirtualnej waluty Libra, za którą stoi Facebook. Część komentatorów podkreśla, że wejście tak dużego gracza na rynek cyfrowych pieniędzy (choć konstrukcja Libry i bitcoina znacząco się różni) da kolejny bodziec wzrostowy oraz pomoże przekonać regulatorów do łagodniejszego traktowania tego segmentu rynku.

MZ

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (15)

dodaj komentarz
atari65xe
To nie jest waluta tylko walor spekulacyjny o wysokim ryzyku. Tam jest albo krach albo hossa. Nikt mi nie powie , że to są normalne wzorsty... to jest pompowane sztucznie żeby leszcze obgryzające w nerwach pazury wpakowały w to swoje drobne w nadziei , że zostaną krezusami.
hfjdj
A co nie jest 'walorem spekulacyjnym'?
tomwak
Dajcie wreszcie spokój z tymi bitkojnami, wszyscy próbują wciągnąć nasz w te gów...o
open_mind
Krypto waluty to największe piramidy w historii ludzkości, i jak każde tego typu ściemy gromadzą pieniądz spekulacyjny oraz pochodzący z nie legalnych źródeł. Oczywiście podpięło się trochę Januszy i przypadkowo jadą na fali. Jednak przypominam jak zostanie uwolniony prawdziwy pieniądz z kajdan (Metale szlachetne) Krypto waluty to największe piramidy w historii ludzkości, i jak każde tego typu ściemy gromadzą pieniądz spekulacyjny oraz pochodzący z nie legalnych źródeł. Oczywiście podpięło się trochę Januszy i przypadkowo jadą na fali. Jednak przypominam jak zostanie uwolniony prawdziwy pieniądz z kajdan (Metale szlachetne) to nastąpi masowy przepływ inwestycyjny w złoto i srebro. Pozdrawiam. Uwaga, do pojedynczych inwestorów: Jak czegoś nie posiadasz w ręce to znaczy że tego nie masz, zobacz np. Wenezuelę, Indie, Iran oraz rejony gdzie dostawy prądu są przerywane i bardzo ograniczone,
open_mind
Ja już się przyzwyczaiłem do zalewania moich wpisów „czerwoną farbą” Jest to po prostu potwierdzenie poziomu i mądrości Polaków czego dowodzi nasza pozycja w świecie. Wprost „genialnym” posunięciem popisaliśmy się ostatnio kupując zabawki wojskowe od USA
hfjdj odpowiada open_mind
Prad nie jest zadnym problemem. Do zrobienia przelewu nie potrzeba go wiele. Mozna tyle w domowych warunkach bez problemu wyprodukowac.
open_mind odpowiada hfjdj
@hfjdj: Kolejną wadą kopania kryptowalut jest wysokie zużycie energii. Skomplikowany sprzęt komputerowy potrzebujący dużej mocy obliczeniowej jest prawdziwym pożeraczem prądu.
Średniorocznie Polska zużywa 170 TWh energii elektrycznej, gdzie zapotrzebowanie roczne na bitcoiny to 25 TWh czyli 15% zapotrzebowania energetycznego
@hfjdj: Kolejną wadą kopania kryptowalut jest wysokie zużycie energii. Skomplikowany sprzęt komputerowy potrzebujący dużej mocy obliczeniowej jest prawdziwym pożeraczem prądu.
Średniorocznie Polska zużywa 170 TWh energii elektrycznej, gdzie zapotrzebowanie roczne na bitcoiny to 25 TWh czyli 15% zapotrzebowania energetycznego Polski. Czy kryptowaluty mimo swojej energochłonności są dobrą inwestycją?
hfjdj odpowiada open_mind
To dobrze ze jest takie zuzycie energii przez krypto. Im wiecej mocy obliczeniowej tym siec pewniejsza.
hfjdj odpowiada (usunięty)
No coz. Wnosze po tej wypowiedzi ze juz wiecej pytan ani argumentow rzeczowych nie masz. Takze milego dnia zycze i zyskow ze zlota jaki Ci sie nie snily... a jak nie to zeby sie chociaz przysnily.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki