REKLAMA

Sierra Gorda wciąż ze stratą netto

2017-05-05 18:52
publikacja
2017-05-05 18:52

Zysk EBITDA KGHM International spadł w pierwszym kwartale 2017 roku o 46 proc. rdr do 75 mln zł, a przychody były niższe o 1,4 proc. i wyniosły 580 mln zł - podał KGHM w raporcie kwartalnym. Kopalnia Sierra Gorda - według udziału KGHM w tym projekcie - zanotowała w pierwszym kwartale 143 mln zł straty netto wobec 224 mln zł straty rok wcześniej, ale miała 122 mln zł zysku EBITDA i 459 mln zł przychodów. Zarówno EBITDA, jak i sprzedaż w Sierra Gorda wzrosły o 45 proc. rok do roku.

fot. / / FORUM

Produkcja miedzi płatnej w KGHM International wyniosła od stycznia do marca 2017 roku 17,2 tys. ton (spadek o 27,4 proc. rdr), produkcja niklu 0,3 tys. ton (spadek o 40 proc. rdr), a produkcja metali szlachetnych 14,5 tys. uncji (spadek o 35,3 proc. rdr).

Spadek wydobycia miedzi o 32 proc. do 10 tys. ton miał miejsce w kopalni Robinson (USA).

"Obniżenie produkcji miedzi w kopalni Robinson w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. jest pochodną wydobycia rudy z wyższych partii wyrobiska Ruth West (w porównaniu do rudy eksploatowanej z niższych partii tego wyrobiska w analogicznym okresie roku poprzedniego) charakteryzującej się niższą zawartością metalu (0,40 proc. w I kwartale 2017 r. w porównaniu do 0,47 proc. w I kwartale 2016 r.) oraz osiągnięciem niższych uzysków (spadek o 19 proc.). Dodatkowo, na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz mniejszego wykorzystania sprzętu obniżeniu uległ wolumen wydobytej rudy" - podano w raporcie KGHM.

Przychody ze sprzedaży miedzi w KGHM International wyniosły w pierwszym kwartale 103 mln USD, co było spadkiem o 3,7 proc. rok do roku. Wolumen sprzedaży miedzi wyniósł 17,2 tys. ton (spadek o 23,9 proc. rok do roku).

Jednostkowy koszt produkcji miedzi C1 wyniósł 2,35 USD/funt, wobec 1,48 rok wcześniej, co oznacza wzrost o 59 proc. rok do roku.

"Wzrost kosztu C1 jest konsekwencją wyższych kosztów produkcji, niższego wolumenu sprzedaży miedzi, jak również spadku przychodów ze sprzedaży metali szlachetnych, które go pomniejszają" - podano w raporcie.

Wydatki inwestycyjne segmentu KGHM International w pierwszym kwartale wyniosły 83 mln zł, w porównaniu z 176 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Sierra Gorda

Chilijska kopalnia Sierra Gorda - proporcjonalnie do udziału KGHM w spółce, który wynosi 55 proc. - zanotowała w pierwszym kwartale 143 mln zł straty netto wobec 224 mln zł straty rok wcześniej. Zysk EBITDA wyniósł w tym czasie 122 mln zł (wzrost o 45 proc.), a przychody ze sprzedaży 459 mln zł (również wzrost o 45 proc.).

"Sprzedaż miedzi stanowiła 76 proc. całkowitej kwoty przychodów ze sprzedaży produktów i była o 40 proc. wyższa od poziomu zrealizowanego w I kwartale 2016 r. Głównym czynnikiem wzrostu przychodów ze sprzedaży była poprawa sytuacji na rynku miedzi i molibdenu, czego wyrazem był wzrost cen tych metali" - napisano w raporcie.

"Korzystny wpływ miał również wyższy wolumen sprzedaży miedzi o 16 proc., który był skutkiem relatywnie niskiej sprzedaży w I kwartale 2016 r., w którym zanotowano wzrost zapasów z uwagi na opóźnienia w harmonogramie wysyłki. Natomiast ilość sprzedana molibdenu była niższa o 19 proc. wobec jednoprocentowego spadku produkcji tego metalu, co jest skutkiem długiego procesu przerobu koncentratu poza spółką. W rezultacie efekty wzrostu uzysku Mo w marcu powinny być widoczne w kolejnych miesiącach" - dodano.

Produkcja miedzi płatnej w koncentracie w Sierra Gorda po trzech miesiącach 2017 roku sięgnęła 25,5 tys. ton (spadek o 3 proc.), a molibdenu 8,8 mln funtów (spadek o 1,1 proc.). Wolumen sprzedaży miedzi wyniósł 26,5 tys. ton (wzrost o 15,7 proc. rdr), a wolumen sprzedaży molibdenu był o 19,3 proc. niższy rdr i wyniósł 4,6 mln funtów.

Koszt C1 kopalni wyniósł w okresie styczeń-marzec 1,94 USD/funt, rosnąc z 1,73 USD/funt w analogicznym okresie 2016 roku.

"Sierra Gorda zdołała obniżyć koszt gotówkowy produkcji miedzi (C1) w stosunku do ostatniego kwartału, jednak nadal pozostaje on na poziomie wyższym o 12 proc. od zanotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Decydujący wpływ na pogorszenie C1 miał wspomniany wyżej wzrost kosztów energii, natomiast pozytywnie wpłynęło zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów ubocznych, które podlegają odliczeniu w procesie kalkulacji kosztu C1 (wzrost z uwagi na wyższe ceny molibdenu)" - napisano w raporcie.

Wydatki inwestycyjne w Sierra Gorda wyniosły 147 mln zł (udział KGHM - 55 proc.) wobec 246 mln zł w I kw. 2016 roku.

Wyniki KGHM

KGHM zanotował w I kwartale 2017 r. 398 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 161 mln zł zysku przed rokiem. Wynik okazał się o niższy od konsensusu PAP Biznes, który zakładał 719,7 mln zł, jednak nie uwzględniał informacji o ujemnych różnicach kursowych, którą spółka podała 28 kwietnia. Zysk EBITDA okazał się natomiast o prawie 6 proc. wyższy od oczekiwań. Niższe o 9,5 proc. były przychody.

(PAP Biznes)

kuc/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (22)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Tenor
Tak poprzednia władza niszczyła polską gispodarkę, ktoś dużą kasę zgarnął za tę niekorzystną transakcje. Ziobro do roboty, CBA zgarnąć poprzedni rząd zwłaszcza ministrów od gospodarki czy skarbu państwa
~Marko
TA INWESTYCJA POWINIEN JUŻ DAWNO ZAJĄĆ SIĘ PROKURATOR ZA DROŻDŻOWKE W MARKECIE JAK UKRADNIESZ TO MOŻESZ TRAFIĆ DO WIĘZIENIA A ZA ZMARNOWANE MILIONY PŁACI CAŁY KRAJ DLACZEGO TAK JEST??????
~lopez
Wirth gdzie jesteś????????? Dlaczego nikt nie poniósł konsekwencji za ten totalny przewał za 15 mld PLN i kto stał za firmą Quadra????????????
~BIP
Może podajmy doradcę inwestycyjnego przy zakupie? Jaką to firma nie widziała ryzyk.?
~antyPO
Tuskowi poszukujemy za trafną inwestycję.
Teraz to go nic nie obchodzi,my zostaliśmy z problemem.
~Tuskowaci
No to juz mamy dowod na to, ze Pelo nie bylo Maidasem. Maidas czego dotknal - to przemienial to w zlota, a Pelowiak wszystkiegoi czego dotkneli to przemienili w szajs!
~Midas
Synu, chodziło ci zapewne o Midasa.
~Ogr odpowiada ~Midas
o majtasa chodziło
~boguś
PIS kłamał, że zniesie podatek od KGHM?

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki